Astronautinė Intrepid paroda

Intrepid Patch

Paroda Intrepid lėktuvnešyje – astronautikos istorijos eksponatai, o informacija intrepidmuseum.org pateikta net 146 kalbomis.

Intrepid hero

Paroda Apollo: when we went to the Moon atidaryta kovo 26 d. Nuotrauka iš intrepidmuseum

Aviacijos ir laivininkystės muziejus nuo 1982 metų veikia Njujorke buvusiame lėktuvnešyje Intrepid (lot intrepidus – šaunumas) Hudzono upėje ties Manheteno 42 strytu. Kovo 26 dieną pradėta paroda „Apollo: kaip nuėjome Mėnulin“ 840 m2 plote aprėpia astronautiką gan plačiai. Parodą paruošė U.S. Space&Rocket Center iš Huntsville. Dar 2013-ais čia 3 m virš denio įspūdingai pritaisytas šatlas Enterprise (naudotas bandymams) ir greta – sovietinis Sojuz. Denyje eksponuojami įvairūs lėktuvai, tarp jų viršgarsinis Concord ir net 2 rusų tankai (po Kuveito laisvinimo nuo Irako). Prie lėktuvnešio muziejų papildo ir povandeninis laivas Growler su eksponatais ankštose patalpose.

JAV lėktuvnešis USS Intrepid yra 250x28x11 m dydžio su 2600 žmonių įgula ir iki 90 lėktuvų. Tai vienas iš 24 ankstyvos konstrukcijos lėktuvnešių, pastatytas 1943-ais ir 1944-45 kariavęs su Japonija ties Formoza, Okinava bei Filipinais, o 1955-ais saugojęs Guantanamo bazę Kuboje. 1962-65 talkino astronautinėms misijoms Mercury su M.Carpenter ir Gemini su J.Young bei V.Grissom, surandant nutūpusį vandenin erdvėlaivį ir pargabenant į krantą. 1966-69 spėjo kariauti Vietname, o pakeliui 1967-ais ties Izraeliu. Iš karinio laivyno nurašytas 1974-ais.

Intrepid Access IDs Intrepid Moon rover

Parodos eksponatai

Paroda išsamiai atspindi kelionių į Mėnulį ruošą, visas ekspedicijas ir nepavykusią Apollo-13. Pateikiama ir astronautinė technika, netgi W. von Braun projektai bei Artemis programas. Yra startūno SaturnV 1:10 modelis, mėnuleigis Moon Rover, į kurį lankytojams leidžiama įlipti ir nusifotografuoti po virtualaus pasivaikščiojimo po Mėnulį, J.Gagarino skafandras SK-1; net N.Armstrong, B.Aldrin ir M.Collins plaštakų liejiniai, pagal kuriuos siūtos skafandrų pirštinės. Renginiuose dažnai dalyvauja astronautai M.Massimo, F.Haise ir G.Olsen – buv TKS turistas, paskolinęs parodai savą Sojuz erdvėlaivį.

Pavadinimu „Apollo Trial Intrepid“ JAV koncernas Medtronic sukūrė širdies kraujotakos reguliatorių vožtuvų regurgitacijos pacientams, veikiantį chirurginės transkaterizacijos būdu.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *