Blue Origin, New Shepard, raketa, erdvėlaivis – kosmosas priartėjo 2018 metų liepos 18 dieną.
Blue Origin istorija
Kompanijos Blue Origin istorija prasidėjo 2000 metais, kai Jeff Bezz, Amazon įkūrėjas ir savininkas, įkūria kosmoso turizmo kompaniją Blue Origin.
Blue Origin ir Amazon savininkas Deff Bezz į kosmosą investavo ketindamas uždirbti iš kosmoso turistų
Galvodamas apie kosmoso turizmą ir New Shepard erdvėlaivį, Teksase nuperka 770 km² teritoriją, ten įrenginėja starto aikštelę bei stato kitus reikalingus įrenginius. 2017 metų pabaigoje kompanijoje Blue Origin dirbo per 100 žmonių. Neseniai Deff Bezz paviešino Blue Origin finasavimo šaltinį: kiekvienais metais parduoda Amazon akcijų už 1 mlrd. USD ir tuos pinigus investuoja į Blue Origin. Taip pamažu ir kuriama raketa New Shepard ir erdvėlaivis New Shepard.
Raketa New Shepard ir erdvėlaivis New Shepard
Blue Origin raketa New Shepard ir jos dydis
Blue Origin raketa New Shepard leisdamasi į Žemę, panašiai kaip raketa Falcon 9, išskleidžia sparnelius
Blue Origin raketa New Shepard ir erdvėlaivis New Shepard skraido pagal tokią schemą
Pirmasis sėkmingas Blue Origin žingsnis buvo 2015 metų lapkričio 23 dieną, kai raketa New Shepard po sėkmingo starto minkštai nutūpė, o erdvėlaivis New Shepard minkštai nusileido. Tai jie padarė anksčiau nei SpaceX su raketa Falcon 9.
New Shepard skrydis
Blue Origin starto aikštelė Teksaso valstijoje, iš jos kyla New Shepard
2015 metais Blue Origin pirmoji sėkmingai išbandė raketos New Shepard vertikalų pakilimą ir nusileidimą
Blue Origin raketa New Shepard sėkmingai nutupia po 7 misijos baigimo
9 raketos New Shepard startas vyko aikštelėje West Texas Suborbital Launch Site, Teksaso valstijoje. Sėkmingas raketos New Shepard ir erdvėlaivio New Shepard nusileidimas – West Texas Blue Origin Landing Site. Skrydžio metu erdvėlaivis New Shepard pasiekė maksimalų aukštį per visus 9 skrydžius – 119 km, skrydžio trukmė 11 min 17 sekundės.
Erdvėlaivis New Shepard
Hermetiškas erdvėlaivis New Shepard talpina 6 žmones, turi avarinę gelbėjimo ir trijų parašiutų minkšto nusileidimo sistemą. Po vertikalaus raketos New Shepard greitėjimo ir pakilimo iki 40 km, erdvėlaivis New Shepard atsiskiria ir skrieja iki daugiau nei 100 km aukščio.
Blue Origin erdvėlaivis New Shepard minkštai nuleidžiamas 3 parašiutų sistema
Kompanijos Blue Origin erdvėlaivis New Shepard, skirtingai nei Soyuz, talpina 6 astronautus ar kosmoso turistus
Erdvėlaivio New Shepard viršus su parašiutu sistema
Erdvėlaivio New Shepard vidus. Vietos daug ir langai dideli. Gal persėdam į Soyuz ?
100 km aukštis yra laikomas kosmoso riba. Skrydis yra suborbitinis, panašiai skrido ir pirmieji JAV astronautai 1961 metais raketa Redstone pagal Mercury programą. Skrydžio raketa New Shepard dalyviai galės didžiuotis ir save vadinti astronautais, nors tinkamesnis pavadinimas būtų kosmoso turistai.
Erdvėlaivis New Shepard pavadintas pirmojo JAV astronauto Alan Shepard, pirmakart pakilusio į suborbitinį skrydį, garbei
Raketa New Shepard
Raketa New Shepard yra vienos pakopos daugkartinė raketa su BE – 3 varikliu. Skysto kuro variklis dirba su vandeniliu (kuras) ir deguonimi (oksidatorius), traukos jėga 490 kN. Vertikalaus New Shepard pakilimo metu raketa greitėja ~ 119 sekundžių ir pasiekia ~ 40 km aukštį. Tuomet raketa New Shepard ir erdvėlaivis New Shepard atsiskiria. Erdvėlaivis New Shepard iš inercijos kyla link kosmoso, o raketa New Shepard valdoma variklio minkštai nusileidžia į aikštelę Blue Origin Landing Site.
Blue Origin ir kosmoso turizmas
Deff Bezz 2018 metų birželį pranešė, jog 2019 metų vasarą pradės pardavinėti bilietus kosmoso turistams skrydžiams raketa New Shepard. Kaina gali siekti ~ 200 000 USD ir, lyginant su kompanijos Virgin Galactic siūloma 300 000 USD kaina erdvėlaiviu SpaceShipTwo, bus žymiai palankesnė. Virgin Galactic vadovas Richard Branson jau yra pardavęs 650 biletų.
Raketa New Shepard bus naudojama turistinams skrydžiams į kosmosą. Bendra skrydžio trukmė ~ 11 minučių, iš jų 3 minutės turistai erdvėlaivio New Shepard viduje patirs nesvarumą ir grožėsis Žemės vaizdais. Po to erdvėlaivis New Shepard leisis atgal į Žemę ir minkštai nutups parašiutų sistemos pagalba, o pirmoji pakopa arba raketa New Shepard minkštai nutūps į auikštelę ir bus ruošiama kitam skrydžiui.