
Crew Dragon erdvėlaivis sėkmingai pakilo gegužės 30 iš JAV Kenedžio Kosminio centro starto aikštelės LC-39A
Startūnas Falcon 9 išlėkdina Crew Dragon erdvėlaivį su dviem astronautais
12-tonis Drakonas talpina 4-7 astronautus, bet 2020 gegužės 30 startavęs gabena į TKS ir atgal Žemėn tik du – Bob Behnken ir Doug Hurley už 160 mln USD. o3,66×8,1 m erdvėlaivis turi hermetišką (15-26o C) 11 m3 kabiną su dviem eilėm sėdynių ir ekranuotu valdymo skydu; 16 Draco varytuviukų po 0,4 kN orientavimui ir manevravimui; avarinius 8 SuperDraco varytuvus po 73 kN. Pastarieji išvysto galingą stūmą, kad kuo greičiau atsiplėšti nuo avaringo startūno, o ateity gal bus pritaikyti ir ervėlaivio lėtinimui tupiant. Dar turi 1,5-2 kW Saulės skydų ir 4 akumuliatorius.
2019 balandžio mėn. po sėkmingų testų erdvėlaivis Crew Dragon buvo sunaikintas, o SpaceX perkonstravo varytuvų atgalinius vožtuvus
Dragon sekmė konkurse
2014-ais Dragon V2 su Falcon 9 nugalėjo konkurse CCtCap (Commercial Crew transportation Capability) ir sudarė 2,6 mlrd USD kontraktą su NASA šešiems lėkiams po 4 žmones į TKS. Lyginant su krovininiu Cargo Dragon, keleivinis turi patobulinimų ir papildų: nevienkartinį įkypai nuvožiamą kūginį jungties dangtį; naują NDS (NASA Docking System) jungtį; sandarią kabiną su gyvybingumo sistema; tarnybinę 14 m3 sekciją su termine apsauga iš PICA-X medžiagos, avionika, manevriniais Draco ir avariniais SuperDraco varytuvais. Lig šiol pagaminta 13 krovininių Drakonų (3 lėkė po tris kartus, 3 po du kartus; viso 22 kartus) ir 4 keleiviniai Crew Dragon.
Startas
Norintieji galėjo stebėti startą (kitądien ir astronautų sutikimą TKS) per pasaulio televizijas, o tūkstančiai amerikiečių suvažiavo į vaizdingą Kanaveralį pamatyti nors iš tolo, nepaisydami karantininių rekomendacijų. Benkenas ir Harlis įspūdingai atrodė naujuose SpaceX skafandruose, nuotoliškai per 1,5 m atsisveikino su šeimomis ir padedami tarnautojų sulindo į Drakono kabiną, kur įsitaisė krėsluose. Iki startinio momento pamaigydavo valdymo skydelių ekranus (gal tikrindami būtinas funkcijas) ir miklino pirštus (gal kiek standžios pirštinės?) ir prilaikė spalvingą objektą dinozaurą Space Dino.
Doug Hurley ir Bob Behnken prieš gegužės 30 dienos lėkį erdvėlaiviu Crew Dragon
Crew Dragon orbitoje
Periodiškai rodydavo visą startūną, skleidžiantį garus nuo kriogeniškai pilamų komponentų ir kartą – lyg kritulių pliūpsnį. Grakščiai atsilenkiant palaikančiai konstrukcijai, šmėstelėjo pirmieji dūmų kamuoliai, ir startūnas išdidžiai pajudėjo aukštyn. Plūstant ugningoms dujoms iš varytuvų, šviesi Falcon9 figūra greitėjo vertikaliai, lyg ir pabrėždama kaip tobulai vieningai stumia visi 9 varytuvai.
Parodė ir Sakalo I-os pakopos atsiskyrimą bei nutūpimą į „vis dar mylimą“ plūdurą. Pakankamai pakilę astronautai nusivilko skafandrus ir užsiėmė rutiniškais darbais. Po 19 valandų Drakonas automatiškai prisišvartavo prie TKS, kur trys melsvai apsirengę vyrai jau laukė šventės.
Apsirėdę tamsiais marškiniais ir šviesiomis kelnėmis, Behnken ir Hurley ankštame Drakone demonstravo nesvaruminius piruetus, o gal tikrino jungties sandarumą. Galiausiai pro 0,8 m angą viens po kito pateko TKS vidun. Draugiškai pasiglebėsčiavę ir paspaudę įgulininkų rankas, penketas išsirikiavo apžvalgai (net pataisę šviestuvą).
Bandymai iki skrydžio
Iki lekiant į kosmosą vykdyti sėkmingi ir nelabai sėkmingi Crew Dragon bandymai: be įgulos 2019 kovo 2 – švartavimo ir gyvybingumo sistemų bei grįžimo Žemėn. Balandžio 20 – statiniai testai ugnimi objekte Landing Zone 1 ir visų varytuvų aprobacija. Deja, testas baigėsi sprogimu dėl N2O4 patekimo į He liniją. Pakartotinis testas lapkričio 13 – išmėginimai po defektų pašalinimo. 2020 m. sausio 19 d. – lėkio nutraukimo avarinė imitacija, pakilus iš starto LC-39A aikštelės, ir parašiutinis tupdymas Atlanto vandenyne.
Artimiausi planai 2020 rugpjūčio 30 d. – keturių astronautų (3 JAV ir japonas S.Noguči) lėkdinimas į TKS. 2021-ais metais – lėkis į TKS (ir rusas A.Borisenko), Axiom Space 10 parų lėkis su 3 turistais ir 4-5 parų lėkis su 4 turistais į 800 km orbitą.