Crew Dragon pilotuojamas lėkis

Space Dino Crew Dragon

Crew Dragon erdvėlaivis sėkmingai pakilo gegužės 30 iš JAV Kenedžio Kosminio centro starto aikštelės LC-39A

Crew Dragon Launch America

Startūnas Falcon 9 išlėkdina Crew Dragon erdvėlaivį su dviem astronautais

12-tonis Drakonas talpina 4-7 astronautus, bet 2020 gegužės 30 startavęs gabena į TKS ir atgal Žemėn tik du – Bob Behnken ir Doug Hurley už 160 mln USD. o3,66×8,1 m erdvėlaivis turi hermetišką (15-26o C) 11 m3 kabiną su dviem eilėm sėdynių ir ekranuotu valdymo skydu; 16 Draco varytuviukų po 0,4 kN orientavimui ir manevravimui; avarinius 8 SuperDraco varytuvus po 73 kN. Pastarieji išvysto galingą stūmą, kad kuo greičiau atsiplėšti nuo avaringo startūno, o ateity gal bus pritaikyti ir ervėlaivio lėtinimui tupiant. Dar turi 1,5-2 kW Saulės skydų ir 4 akumuliatorius.

Crew-Dragon-SuperDraco

2019 balandžio mėn. po sėkmingų testų erdvėlaivis Crew Dragon buvo sunaikintas, o SpaceX perkonstravo varytuvų atgalinius vožtuvus

2014-ais Dragon V2 su Falcon 9 nugalėjo konkurse CCtCap (Commercial Crew transportation Capability) ir sudarė 2,6 mlrd USD kontraktą su NASA šešiems lėkiams po 4 žmones į TKS. Lyginant su krovininiu Cargo Dragon, keleivinis turi patobulinimų ir papildų: nevienkartinį įkypai nuvožiamą kūginį jungties dangtį; naują NDS (NASA Docking System) jungtį; sandarią kabiną su gyvybingumo sistema; tarnybinę 14 m3 sekciją su termine apsauga iš PICA-X medžiagos, avionika, manevriniais Draco ir avariniais SuperDraco varytuvais. Lig šiol pagaminta 13 krovininių Drakonų (3 lėkė po tris kartus, 3 po du kartus; viso 22 kartus) ir 4 keleiviniai Crew Dragon.

Norintieji galėjo stebėti startą (kitądien ir astronautų sutikimą TKS) per pasaulio televizijas, o tūkstančiai amerikiečių suvažiavo į vaizdingą Kanaveralį pamatyti nors iš tolo, nepaisydami karantininių rekomendacijų. Benkenas ir Harlis įspūdingai atrodė naujuose SpaceX skafandruose, nuotoliškai per 1,5 m atsisveikino su šeimomis ir padedami tarnautojų sulindo į Drakono kabiną, kur įsitaisė krėsluose. Iki startinio momento pamaigydavo valdymo skydelių ekranus (gal tikrindami būtinas funkcijas) ir miklino pirštus (gal kiek standžios pirštinės?) ir prilaikė spalvingą objektą dinozaurą Space Dino.

Crew Dragon Douglas Hurley Crew Dragon Robert Behnken

Doug Hurley ir Bob Behnken prieš gegužės 30 dienos lėkį erdvėlaiviu Crew Dragon

Crew Dragon orbitoje

Periodiškai rodydavo visą startūną, skleidžiantį garus nuo kriogeniškai pilamų komponentų ir kartą – lyg kritulių pliūpsnį. Grakščiai atsilenkiant palaikančiai konstrukcijai, šmėstelėjo pirmieji dūmų kamuoliai, ir startūnas išdidžiai pajudėjo aukštyn. Plūstant ugningoms dujoms iš varytuvų, šviesi Falcon9 figūra greitėjo vertikaliai, lyg ir pabrėždama kaip tobulai vieningai stumia visi 9 varytuvai. Parodė ir Sakalo I-os pakopos atsiskyrimą bei nutūpimą į „vis dar mylimą“ plūdurą. Pakankamai pakilę astronautai nusivilko skafandrus ir užsiėmė rutiniškais darbais. Po 19 valandų Drakonas automatiškai prisišvartavo prie TKS, kur trys melsvai apsirengę vyrai jau laukė šventės. Apsirėdę tamsiais marškiniais ir šviesiomis kelnėmis, Benkenas ir Harlis savo ankštame Drakone demonstravo nesvaruminius piruetus (gal tikrino jungties sandarumą) ir galiausiai pro 0,8 m angą viens po kito pateko TKS vidun. Draugiškai pasiglebėsčiavę ir paspaudę įgulininkų rankas, penketas išsirikiavo apžvalgai (net pataisę šviestuvą).

Iki lekiant į kosmosą vykdyti sėkmingi (ir nelabai) Crew Dragon bandymai:
2019 kovo 2 – švartavimo ir gyvybingumo sistemų bei grįžimo Žemėn (be įgulos);
balandžio 20 – statiniai testai ugnimi objekte Landing Zone 1 ir visų varytuvų aprobacija, sprogimas įvyko dėl N2O4 patekimo į He liniją;
lapkričio 13 – pakartotiniai išmėginimai po defektų pašalinimo;
2020 sausio 19 – lėkio nutraukimo avarinė imitacija, pakilus iš starto LC-39A aikštelės, ir parašiutinis tupdymas Atlanto vandenyne.

Artimiausi planai: 2020 08 30 – keturių astronautų (3 JAV ir japonas S.Noguči) lėkdinimas į TKS; 2021-ais – lėkis į TKS (ir rusas A.Borisenko); 2021-ais – Axiom Space 10 parų lėkis su 3 turistais; 2021-ais – 4-5 parų lėkis su 4 turistais į 800 km orbitą.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *