“Das Marsprojekt” prieš 2,1 Gs

Werner fon Braun, Marsprojekt

Braun, Marsprojekt – prieš daugybę metų parašyti kūriniai aktualūs ir dabar

Werner fon Braun, Marsprojekt

Wernher von Braun savo kabinete Maršalo kosminių skrydžių centre, 1964 metų gegužis

W. fon Braun (Wernher von Braun) veikalai tebėra reikšmingi astronautikai. Vien pavadinimai „Marso projektas“ (1952), „Žmonės Mėnulyje“ (1953), „Marso teraformavimas“ (1953), „Marso tyrimas“ (1956), „Raketinės technikos ir kosminių kelionių istorija“ (1967), „Kosmoso horizontai“ (1967) liudija aktualumą ir šiandien. O kvalifikuoti aprašymai su skaičiavimais ir specifikacijomis stebina išsamumu bei ateities prognozėmis. 7000 t 81 m didumo startūnai su 50 varytuvų 140 MN stūma bei 125 t krovinių į 1720 km orbitą, net pakartotino naudojimo idėja bei giroskopiniu orientavimu tuomet atrodė fantastiškai. Buvo sugalvota ir o76 m skersmens padangos formos orbitinė stotis su dirbtine gravitacija pirmajam lėkiui link Mėnulio bei Marso ruošti.

Werner fon Braun, Marsprojekt

Pirmą kartą V. Braun kūrinys išspausdintas žurnale Weltraumfahrt 1952 metais, tais pačiais metais išspausdintas atskira knyga Vokietijoje

Werner fon Braun, Marsprojekt

Į anglų kalbą išverstas ir 1953 metais kūrinys pailgėjo 10 psl

Werner fon Braun, Marsprojekt

Werner fon Braun, Marsprojekt

Vienas knygos herojų yra Elon

Dar 1944 m. Brauną suėmė gestapas, apkaltinęs sabotažu už pasisakymus apie tikslingesnį raketų taikymą astronautikai. Nuo sušaudymo hitlerininkai susilaikė, supratę be W. fon Braun ir jo Fau raketų (V-2) karo tęsti negebėsią. Į Ameriką W. fon Braun su 130 raketininkų komanda pakliuvo 1945 m. kaip karo belaisviai ir tęsė inžinerinę veiklą jau JAV karo pramonės naudai. Nors ir prižiūrimas specialiųjų tarnybų, Verneris čia pasijuto laisviau ir galėjo skirti laiko astronautinėms idėjoms. Apie 1951 m. jau būdamas legaliu migrantu „Das Marsprojekt“ rankraštį siūlė net 18 leidyklų, bet išleisti pavyko tik Vokietijoj R. Bechtle dėka. Netrukus Ilinoiso universitetas išvertė į anglų kalbą 91 psl variantu.

Marso populiarinimas

Tuometės astronautikos entuziastai F. Wipple (Harvardo universitetas) ir J. Kaplan sutarė su žurnalo „Collier‘s“ red C. Ryan populiarinti astronautiką, pakviečiant W. fon Braun. Pirmas toks leidinys 1952 m. su erdvėlaivio atsiskyrimo nuo startūno vaizdu viršelyje sulaukė 3 mln tiražo ir 7 televizijos laidų bei paskatino JAV vyriausybę pradėti NASA programas. 7 mėn vėliau antrasis leidinys viršelyje vaizdavo tupiantį Mėnulio paviršiun erdvėlaivį su užrašu „Žmonės – Mėnulyje“. Tekste W. fon Braun rašė apie kelionę 3 erdvėlaiviais po 10-20 astronautų per 5 paras (Apollo-11 įvykdė realią kelionę 17 metų vėliau). 1954 m. jau planavo nulėkti 8 erdvėlaiviais į Marsą per 8 mėn, pabūti ten 15 mėn ir grįžti Žemėn.

Werner fon Braun, Marsprojekt

Du genijai – Walt Disney (kairėje) ir Wernher von Braun – 1954 metais kartu populiarino pilotuojamų skrydžių į Marsą idėją

Tuo metu bendradarbiavo ir su W. Disnėjumi (Walt Disney), projektuojant ir gaminant „Tomorowland“ eksponatus. Vien 23 m aukščio „Raketa į Mėnulį“ per 5 metus „nulėkdino“ bent milijoną „keleivių“.

(astronautika.lt komentaras – pavadinime minimas skaičius 2,1 Gs yra 2,1 gigasekundžių arba 2,1 mlrd sekundžių arba 66 metai.Sekundė yra SI pagrindinis laiko matavimo vienetas, apibrėžiamas kaip cezio-133 spinduliuotės, kurią sukelia kvantinis šuolis tarp atomo pagrindinės būsenos hipersmulkiosios struktūros lygmenų, 9 192 631 770 periodų trukmė. Šiuo principu veikia pirminiai laiko etalonai ir teikia aukščiausio tikslumo galimybes. Sekundėmis patogiausia matuoti laiką astronautikoje, nes metai, paros kiekvienoj planetoj yra kitokie vis kitokie)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *