Hablas vėl tęsia darbą

Hablas, Hubble Space Telescope, teleskopas

Hablas, Hubble Space Telescope, teleskopas – rekordininkas dirba vėl

Hubble rudens gedimas

Veik tris dešimtmečius aplink Žemę skrieja Hablo kosminis teleskopas (Hubble Space Telescope arba HST) kas dieną siunčiantis Visatos nuotraukаs mokslininkams. Spalio 5 dieną sugedo vienas iš giroskopų, būtinas nustatyti greičiui kuriuo erdvėje sukasi teleskopas, sekdamas fotografuojamus visatos objektus. Hablui buvo įjungtas taupantis energiją žiemos miego (hibernacijos) režimas. Mokslininkams šis gedimas nebuvo netikėtas. Metus laiko buvo pastebimi susidėvėjimo požymiai.

Teleskope yra 6 giroskopai. 2 jų jau neveikė anksčiau, tad beliko tik trys. Kadangi trijų pakanka normaliam darbui, tad ketvirtas, rezervinis, pastatytas 2009 net 7,5 metus nebuvo naudojamas. Buvo nutarta jį įjungti. Rezervinis giroskopas pradėjo veikti, ir siųsti informaciją, kaip Hablas pozicionuoja erdvėje. Tačiau paaiškėjo, kad jis „meluoja“, rodo, kad teleskopas sukasi žymiai greičiau nei iš tiesų.

Hablas, Hubble Space Telescope, teleskopas

Hubble Space Telescope antrinis veidrodisHablas, Hubble Space Telescope, teleskopas

HST remontasHablas, Hubble Space Telescope, teleskopas

Giroskopo konstrukciją sudaro du žiedai specialiame skystyje besisukantys 19 200 apsisukimų per minutę. Cilindre esantys jutikliai fiksuoja net mažiausius žiedų sukimosi pokyčius ir siunčia signalą į Hablo kompiuterį. Pastebėjus prietaiso darbo netikslumus NASA mokslininkai pabandė išjungti ir dar kartą įjungti senokai nedirbusį giroskopą. Tačiau tai nepadėjo. Tad buvo nuspręsta teleskopą „papurtyti“, atliekant keletą staigių manevrų. Senas, primityvus būdas padėjo.

Atlikus testavimą paaiškėjo dar likusi nedidelė paklaida, kurią įvertinant, artimiausiu laiku bus galima toliau tęsti numatytus stebėjimus.

Du dešimtmečius Hablo techninį aptarnavimą atlikdavo astronautai. Hablo teleskopas buvo paleistas 1990 metais ir iki 2012 metų pabaigos per 18 išėjimų į atvirą kosminę erdvę buvo remontuojamas 129 valandas ir 10 minučių. Tai darė STS-61, STS-82, STS-103, STS-109 ir STS-125 ekspedicijų nariai. Visi 6 giroskopai buvo pakeisti. Tačiau pasibaigus NASA daugkartinio naudojimo pilotuojamų erdvėlaivių Speace Shuttle programai, teleskope kylančias problemas mokslininkams nuo 2011 metų vidurio tenka spręsti Žemėje.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *