Įspūdžiai iš susitikimo su V.Džanibekov

Panorama viešbučio konferencijų salė beveik pilna, žmonės šnekučiuojasi, kas rankose geles, kas nuotraukas autografams, kas fotoaparatus nusitvėrę laiko… Įeina kosmonautas V.Džanibekov ir žurnalistai A.Kalanta ir A.Račas, moderuojantis suitikimo eigą. Artūras Račas lietuvių kalba trumpai pristato kosmonautą. Rodomas dokumentinis filmas apie 1985 metų Sovietų Sąjungos orbitinės stoties Saliut-7 gelbėjimo operaciją. Ji smulkiai yra aprašyta. Šalia sėdintis Valentinas skaičiuoja klaidas filme – randa 6.

Po filmo V.Džanibekov pasakoja savo biografiją, atsako į klausimus, fotografuojasi ir, aišku, šypsosi. Demėsys jam patinka. V.Džanibekov biografija.

Vladimir išmoko rašyti ir skaityti 6 metų, kai vyresnis brolis neapsikentęs pasiūlė apipaišinėti laikraščio raides ir išgauti erdvės efektą. Taip dar iki mokyklos vaikis ir prakuto rašte ir raidėse. Senelis vėliau jam padovanojo pneumatinį šautuvą. Juo buvo šaudomi paukščiai, lesantys bites. Tai tas šautuvas vėliau, Taškente buvo išmainytas į fotoaparatą Photocor, į kurį buvo dedamos ne juostos, o fotoplokštelės.

Viename skrydyje V.Džanibekov į kosmosą paėmė 2 rūšių medvilnės sėklų. Matyt, neatsitiktinai, mat kosmonauto gimtinė yra Uzbekijoje Iskander gyvenvietė. Natūraliai Žemės salygomis, geriausių medvilnės rūšių plaukelių ilgis siekia 45 mm. Ir tai tik tuomet, kai ji užauginama Egipte. Po skrydžio, Žemėje iš šių sėklų buvo išauginta medvilnė ir… Ooo, plaukelių ilgis siekė 78 mm. Tai buvo kosminio spinduliavimo ir, matyt, nesvarumo pasekmės.

Susitikimo pabaigoje kosmonautas, matyt, pavargo (jam 73 metai) ir leidosi sau „užvažiuoti” per kitų šalių švietimo sistemas tokiu postringavimu: „Ateini ir kultūringai išsirenki sau tinkamą prekę. Štai koks yra švietimo tikslas. Galvoti nebereikia, viskas pagal instrukciją”.

Keli vaizdo įrašai iš susitikimo

20150520_180703 Artūras Račas pristato Vladimir Džanibekov.

20150520_183020 Vladimir Džanibekov pasakoja apie stoties Saliut 7 gelbėjimo operaciją ir  kavos virimą foto krepšyje.

20150520_191755 Vladimir Džanibekov atsako į A.Račo klausimą apie prancūziško konjako gėrimą kosmose ir jo įskraidinimą į orbitinę stotį.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *