Jupiteris per Webb filtrą

Jupiter Webb

Jupiteris nufotografuotas James Webb teleskopo testavimo metu atrodo įspūdingai

NASA teikia planetos Jupiteris vaizdą, kurį akylusis Webb fiksavo dar anksčiau bandydamas savo aparatūrą. Vaizdan pakliuvo sūkuringoji Didžioji raudona dėmė (per Webb filtrą – balta) ir Jupiterio mėnulis intriguojanti Europa bei sunkiau įžiūrimi mažesni Metis ir Thebe.

Jupiteris Webb Thebe metis

Jupiteris ir jo satai Europa, Metis ir Thebe per James Webb teleskopo filtrą

Tebedžiugina naujovėmis ir astroskopas Hubble – klasterį Terzan 2 Skorpiono žvaigždyne nufotografavo dviem aparatais. 15 metų gyvuojanti Galaxy Zoo draugija sukūrė Zoobot astronominį instrumentą. Pagal Cyborg Collaboration programą juo atrado 40 tūkst retų žiedinių galaktikų.

Didžiausia saulės sistemos planeta

Planeta Jupiteris (pavadintas aukščiausiojo romėnų dievo, žmonių ir dievų tėvo vardu) stebimas nuo senovės kaip ryškiausias po Saulės, Mėnulio ir Veneros dangaus objektas. G. Galilei 1610 m. pradėjo astronominių tyrimų erą, teleskopu atradęs 4 Jupiterio mėnulius, o 1973 m. Pioneer-10 – astronautinę erą, perdavęs vaizdų ir duomenų apie struktūrą, atmosferą, magnetizmą iš arčiau.

Jupiteris, tyrikliai, tyriklis, Great Red Spot

Dabar jau žinome Jupiterį (mase du kartus didesnis nei kitos Saulės sitemos planetos, didesnį už Žemę 318 kartų mase ir 1321 kartą tūriu – daug vandenilio ir helio) lekiant 13 km/s aplink Saulę 778 Gm orbita, o centre gal turint 23 kK temperatūros ir 5 TPa slėgio.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *