Kosmoso šiukšlių prievaizdai

Delta 2nd Stage Stainless Steel Cylindrical Propellant Tank; landed in Georgetown, TX

space age, space debris, Inter Agency space debris coordination committee, Space Surveillance Network, Donald Kessler  – kosmoso šiukšlių prievaizdai. Tad šiandien truputį apie juos.

Šiukšlių prievaizdai

Donald Kessler 1978 metais iškelia kosmoso šiukšlių lavinos idėją. 1982 metais NASA surengia pirmąją konferenciją kosmoso šiukšlių klausimu. 1983 metais Europos Kosmoso agentūra (ESA) surengia pirmąsias kosmoso šiukšlių diskusijas. Tai buvo reakcija į JAV orbitinės stoties Skylab ir Sovietų Sąjungos Cosmos 1402 palydovo kritimą į Žemės atmosferą.

Tik jau prasidėjus antrajam kosmoso amžiui, 1993 metais, ESA iš Europos, NASA iš JAV, NASDA (dabartinė JAXA, Japonija) ir RSA (dabartinis Roscosmos, Rusija) įsteigia Kosmoso Šiukšlių Agentūros koordinavimo komitetą (Inter Agency space debris coordination committee – IADC). 2017 metų sausį prie IADC prisijungia nauji 9 nariai: ASI (Italija), CNES (Prancūzija), CNSA (Kinija), CSA (Kanada), DLR (Vokietija) KARI (Pietų Korėja), ISRO (Indija), NSAU (Ukraina) ir UKSA (Jungtinė Karalystė). 1994 m. įkurtas Jungtinių Tautų Išorinio Kosmoso Taikaus Naudojimo Komitetas (United Nation’s Committee on the Peaceful Uses of Outer Space – UNCOPUOS).

Tikslai

Kosmoso šiukšlių mažinimo priemonės tarptautiniu mastu kelia tokius tikslus:

kosmoso šiukšlių mažinimas užtikrinant normalią veiklą kosmose – visose orbitinėse veikose naudinga apkrova ir raketų korpusai gaminami stengiantis nedidinti kosmoso šiukšlių. Kai šito neįmanoma išvengti, stengiamasi minimalizuoti kosmoso šiukšlių kiekį, jų užimamą teritoriją ir orbitą;

orbitos pasidalijimų galimybės sumažinimas – visose orbitinėse veikose didinti sistemų patikimumą, ir jei tai neišvengiama (kuro bakų ar energijos talpyklų palikimas), tai atlikti žemose orbitose. Kuo orbita žemesnė, tuo trumpaiu joje egzistuoja;

laikotarpis po misijų užbaigimo – nustatyti du saugoti regionai: LEO IADC – nuo 0 iki 2 000 km aukščio ir GEO IADC – nuo 35586 iki 35956 km. Jie yra valomi nuo pastovaus ar periodinio neveikiančių žmogaus sukurtų objektų buvimo. Naudingas krovinys ar raketų korpusai, pasibaigus jų funkcionavimui, turi būti pašalinami iš šių regionų. Tai daroma sumažinant LEO aukštį arba didinant GEO aukštį.

orbitų susidūrimo vengimas – projektuojant ir gaminant įvairius objektus, planuojant misijas, įvertinama ir apribojama atsitiktinių susidūrimų su žinomais naudingais kroviniais ar raketų korpusais, tikimybė.

Šiukšlių gainiotojai

Kosmoso šiukšlės stebimos Žemėje esančias radarais bei optiniais teleskopais ir kosmose skriejančiais įvairiais instrumentais. Vienas iš Žemėje esančių prietaisų – JAV valdomas Kosmoso Stebėjimo tinkas (Space Surveillance Network – SNN). Tačiau tai bus kita tema…


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *