Kosmoso šiukšlių kilmė

Rocket_body_explosions

Kosmoso šiukšlės, naudingas krovinys, raketų korpusai, naudingo krovinio šiukšlės – apie tokius terminus jau anksčiau rašiau. Šį kartą – kaip atsiranda kosmoso šiukšlės.

Kilmės keliai

Vienas iš galimų variantų – orbitose apie Žemę įvairių erdvėlaivių ir palydovų susidūrimai, gausinantys kosmoso šiukšles.

1996 metais Prancūzijos palydovas buvo pažeistas lekiančios kosmoso šiukšlės, atsiradusios iš anksčiau sprogusios prancūzų raketos.

2009 metų vasario 10 dieną neveikiantis rusų palydovas susidūrė su veikiančiu (buvusiu naudingu kroviniu) JAV kompanijos Iridium komerciniu palydovu ir jį sunaikino. Šio susidūrimo rezultatas – stebimos kosmoso šiukšlės pagausėjo net ~ 2 000 vienetų. Kosmoso šiukšlės, mažesnės nei 3 mm tuo metu buvo nefiksuojamos.

2007 metais sausio 11 dieną Kinija testavo antipalydovinį ginklą, iš Sičano paleidimo centro (Xichang Space Launch Center) paleista raketa sunaikino 863 km aukštyje orbituojantį neveikiantį seną orų Fengyun-1C. 750 kg naudingas krovinys pasipylė gabalais ir kosmoso šiukšlės savo gretas padidino 2841 vienetų. Į šį Kinijos žingsnį sureagavo ir protestą pareiškė Jungtinė Karalystė, Kanada, Australija, Japonija, Rusija, JAV. Antipalydovinį ginklą šiuo metu turi JAV, Kinija, Rusija, Indija, Izraelis. 2010 metais kosmoso šiukšlių iš sunaikinto palydovo buvo 3 431, o apie 32 000 kosmoso šiukšlės yra nesekamos dėl savo mažo dydžio. naudingas krovinys virto į kosmoso šiukšles, kurios orbituoja apie Žemę nuo 175 km iki 3 600 km. Tai pats didžiausias kada nors dirbtinai sukurtas kosmoso šiukšlių debesis.

1965 metais Gemini 4 astronautas Edward White per pirmąjį JAV astronauto išėjimą į atvirą kosmosą, pametė pirštinę. Tad ji sėkmingai laksto 28 000 km/val apie Žemę iki šiol ir yra pavojingiausias drabužis kosmose.

Kilmės iliustracijos

Pateiksiu porą iliustracijų. Pagal jas galime bus aiškumas iš kur tai atsiranda…

Kosmoso šiukšlės, naudingas krovinys, raketų korpusai, naudingo krovinio šiukšlės, SpaceDebrisProduced

Raketos Proton iškeliamas naudingas krovinys į geostacionarinę orbitą, gali būti keli kroviniai paleidžiami vienu metu. Šaltinis: Teledyne Browne Engineering

Kai kuriais raketų paleidimo atvejais, kosmoso šiukšlių generuojama mažiau. Tarkime Falcon 9 starto metu pirmoji pakopa (iš kosmoso šiukšlės gretų – raketų korpusai) yra grąžinama pakartotiniam naudojimui. Apsaugos skydus irgi mėginama sugrąžinti pakartotiniam naudojimui. Tai aišku, stipriai sumažina raketos kainą, tuo pačiū ir kosmoso šiukšlės negausinamos.

Kosmoso šiukšlės, naudingas krovinys, raketų korpusai, naudingo krovinio šiukšlės, SpaceObjectsKosmoso šiukšlės ir jų atsiradimas

Kosmoso šiukšlės stebimos ir duomenys gaunami, naudojant antžeminius radarus bei optinius teleskopus, kosminius teleskopus. Taip pat duomenys yra gaunami analizuojant iš kosmoso misijų sugrįžusių erdvėlaivių paviršius. Šie duomenys patvirtina esamus kosmoso šiukšlių modelius bei patvirtina naujų kosmoso šiukšlių šaltinių egzistavimą.

SpaceDebris_2108_February2018 metų vasario pradžios objektų skaičius Žemės orbitoje pagal tipą

Diagramoje pateikiama visų objektų Žemės orbitoje, oficialiai suklasifikuota pagal JAV kosmoso stebėjimo tinklą (Space Surveillance Network). Fragmentacijų nuolaužos – tai sunaikintų palydovų kosmoso šiukšlės ir anomalių įvykių kosmoso šiukšlės. Misijų paliktos šiukšlės apima visus išleidžiamus, atskiriamus arba išlaisvintus objektus kaip planuojamų misijų dalį.

2007 metais įvykęs kosmoso šiukšlių kiekio padidėjimas susijęs su Kinijos antipalydovinio ginklo testu.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *