Mėnulio dulkės – nuodas

NASA, Apollo, Mėnulis

NASA, Apollo, Mėnulis – tai buvo senokai. Ir štai naujų tyrimų rezultatai prasti

NASA ir Mėnulis

Tiriant NASA astronautų Apollo misijų metu pristatytų Mėnulio uolienos pavyzdžius, prieita išvados, kad jas sudarantys mineralai yra nuodingi ir gali sukelti vėžinius susirgimus.

NASA, Apollo, Mėnulis

Būsimiems Mėnulio gyventojams teks saugotis dulkių

Svajonės gyventi ir dirbti Mėnulyje įrengtuose kupoluose, šokinėti dulkėmis padengtu paviršiumi, vargu ar bus įgyvendintos artimiausiais dešimtmečiais. Be abejo, kada nors bus sudarytos pakankamai komfortiškos sąlygos, tačiau kol kas nuolat kyla įvairiausių problemų. Visai neseniai mokslininkai, nustatė, kad Mėnulio paviršių dengiančios dulkės yra toksiškos ir labai pavojingos žmogui.

Apollo ir Mėnulis

Apollo misijų 1969-1972 metais  dėka, NASA mokslininkai bei kitų šalių įvairios organizacijos gavo Mėnulį dengiančių dulkių pavyzdžių. Paaiškėjo, kad šių baltų miltelių sudėtyje yra junginių, reaguojančių su žmogaus organizmo ląstelėmis. New Scientist praneša, kad mineralai skatina hidroksilinių radikalų susidarymą, kurie savo ruožtu, skatina plaučių vėžio vystymąsi.

Mokslininkai graužikų, o vėliau ir žmogaus audinius, paveikė junginiais, kurie yra Mėnulio dulkių analogai. Maždaug 90 nuošimčių ląstelių žuvo. Jau savaime tai didelė problema. Atvirame kosmose, Mėnulio paviršiuje, astronautaą apsaugo hermetiškas skafandras. Ateityje, kuomet bus nuolat išeinama iš gyvenamojo kupolo, smulkios dulkės, neabejotinai pateks į gyvenamąją patalpą, sukeldamos pavojų jo gyventojams. Šiuo metu inžinieriai ieško būdų apsisaugoti nuo šios grėsmės.

Mėnulio grunto saugojimas

Mėnulio gruntas ir akmenys, atgabenti per Apollo 1969-1972 metų misijas, yra saugojami devyniuose užanspauduotuose metaliniuose konteineriuose. Iki 2018 metų balandžio buvo neatidaryti konteneriai su Apollo 15, Apollo 16 ir Apollo 17 grunto pavyzdžiais. Apollo 15 astronautai parskraidino 77 kg grunto ir uolienų.

NASA, Apollo, Mėnulis

Mėnulio grunto ir akmenų konteineris

NASA, Apollo, Mėnulis

Sovietų Sąjungos Luna ir JAV Surveyor bei Apollo nusileidimo vietos Mėnulyje

NASA, Apollo, Mėnulis

Apollo 11 misijos Mėnulio grunto atgabenimas į saugyklą

Pirmuosius Mėnulio grunto pavyzdžius į Žemę parskraidino Apollo 11 misijos astronautai iš Ramybės jūros (Mare Tranquillitatis) 1969 metų liepą. Rugsėjo 12 dieną buvo nustatyta, jog Mėnulio gruntas yra biologiškas nepavojingas. Veliau Mėnulio grunto karantino nebuvo atliekama. Per 6 Apollo misijas į Žemę parskraidinta ~ 300 kg Mėnulio grunto ir akmenų. Dalis jų buvo pateikti įvairių šalių mokslininkams tyrinėjimams. Jau po kelių menėsių buvo publikuoti pirmieji Menulio grunto ir akmenų tyrimų rezultatai. Sovietų Sąjunga Mėnulio grunto pavyzdžius parsigabeno 1970 metais parskraidinusi Luna-16 tyrimų stoties kapsulę.

NASA, Apollo, Mėnulis

Sovietų tyrimų stoties Luna 16 pargabento Mėnulio grunto dalelės

Matomos dvi Mėnulio grunto dalelės – 1 ir 2 mm dydžio – buvo parduotos Sotheby aukcione 1993 metais už 858 tūkst USD. Iki to jos priklausė S. Koroliov žmonai Ninai.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *