NASA išbandė naujus Mėnulio robotus

2008 metų birželio 18 diena

Naujų Mėnulio robotų testai buvo atlikti birželio 2 – 13 dienomis Vašingtono valstijos Moses Lake vietovėje. Visos mašinos gaminamos sugrįžimo į Mėnulį 2020 metais programai.

Bandymų tikslas – naujųjų mašinų elgesis ekstremaliomis sąlygomis, panašiomis į esančias Mėnulyje. Moses Lake vietovės smėlėtose kopose pateikti įvairūs Mėnulio paviršiaus variantai. Robotus kūrė septynių NASA centrų atstovų ir kelėtos universitetų komanda. Ši specialistų komanda sugebėjo sukurti ir išbandyti robotus – žvalgus, visureigius, mašinas, pritaikytas krovinių pervežimui, keliamuosius kranus ir naujus skafandrus. Moses Lake vietovėje bandytojai sugebėjo išbandyti robotus smėlio audrų sąlygomis ir staigaus temperatūrų pasikeitimo sąlygomis.

Tarp testuotų mašinų buvo visureigiai K-10, sukurti Eimso tyrimų centre (Ames Research Center). Šie visureigiai sugeba sudaryti teritorijos topografinius žemėlapius ir trimačius vietovės modelius. Be to juose sumontuotas radaras, leidžiantis nustatyti paviršiaus ir grunto viršutinių sluoksnių struktūrą. Robotai žvalgai buvo sukurti atlikti pasikartojančių veiksmų ir daug laiko užimančių užduočių, tokių kaip žemėlapių sudarymas ir mokslinė žvalgyba.

Reaktyvinio judėjimo laboratorijos (JPL) specialistai pratestavo du robotus – krovikus ATHLETE. Šios mašinos juda šešiomis kojomis. Tai leidžia joms įveikti kliūtis arba judėti stačiais šlaitais. Gleno tyrimų centras išbandė robotą – grąžtą, kuris ieškos Mėnulio gelmėse naudingųjų iškasenų telkinius.

Džonsono kosminio centro inžinieriai išbandė patobulintą kosminį skafandrą ir ratinį mėnuleigį. Kiekvienas roboto ratas nepriklausomai nuo kitų ratų gali suktis ir pasisukti. Tai leidžia mėnuleigiui judėti bet kuria kryptimi.

Sugrįžimo į Mėnulį programa teigia, kad amerikiečių astronautai į Žemės palydovą pradės skraidyti 2015 metais, o 2020 metais jie pradės statyti bazę Mėnulyje. Tačiau kurdama šią programą NASA susidūrė su finansinėmis problemomis: visų projektų pabaigimui laiku jau trūksta 700 milijonų JAV dolerių.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *