Orion modulis tolimajam kosmosui

2015 metų gruodžio mėnesio paskutinę savaitę priimtas įstatymo projektas NASA įpareigojo naujojo gyvenamojo modulio, skirto tolimojo kosmoso tyrimui, sukūrimą. Šiam tikslui įgyvendinti 2016 metams buvo skirta 55 milijonai JAV dolerių. Šie darbai buvo finansuojami pagal tą patį NASA biudžeto skyrių, kaip ir super sunkiosios raketos SLS ir erdvėlaivio Orion kūrimas.

Įstatymų leidėjai, padidinę NASA biudžetą iki 19,3 milijardo JAV dolerių, reikalauja šiai organizacijai sukurti ir visuomenei parodyti naujo gyvenamojo modulio prototipą ne vėliau kaip 2018 metais. Šiuo metu JAV kosmoso agentūra dar nėra apsisprendusi net dėl tokio aparato formos. Diskusijos apie šio aparato būtinumo tebesitęsia.

2020 – ųjų metų pradžioje prasidės erdvėlaivio Orion, galinčio su 2 – 4 astronautų ekipažu nuskrieti prie Mėnulio ir tapti jo dirbtiniu palydovu, eksploatacija. Skirtingai nuo Rusijos erdvėlaivio Sojuz, NASA erdvėlaivis Orion neturi buities skyriaus. Didžiausia tokio erdvėlaivio autonominio skrydžio trukmė – 3 savaitės ir šias 3 savaites ekipažas būtų priverstas gyventi hermetiškame erdvėlaivio nusileidimo aparate.

JAV pilotuojamos programos tikslas nuo 2020 – ųjų metų bus pilnavertės gyvybės palaikymo sistemų už Žemės magnetinio lauko ribų kūrimas.

Remiantis Teksaso universitete  Ostine atliktu analitiniu darbu, kurį užsakė NASA, skirtu sukurti šią gyvybės palaikymo sistemą, reikės antrajame erdvėlaivio Orion skrydžių etape skrydžių trukmę orbitoje aplink Mėnulį pratęsti iki dviejų mėnesių, o vėliau iki šešių mėnesių, ar net iki metų XXI amžiaus trečiojo dešimtmečio pabaigoje.

Kad du mėnesius erdvėlaivis sėkmingai skrietų aplink Mėnulį su ekipažu jo gyvybės pilnavertiško palaikymo sistemų atsargas ir erdvėlaivio Orion vidaus tūrį galima padidinti pridedant prie jo buities skyrių. Ateityje planuojamiems tokiems skrydžiams į Fobą ir Marsą, NASA reikės didelio didelio gyvenamojo modulio.

Remiantis NASA Next Step programa, Orion erdvėlaiviui mažų modulių koncepcijas jau pateikė keletas Amerikos įmonių. Orbital ATK siūlo panaudoti variklių – energetiniam įrenginiui erdvėlaivio Cygnus hermetišką korpusą. Locheed Martin kuria kosminio buksyro (vilkiko) idėją. Bigelow Aerospace siūlo sukurti pripučiamą transformuojamą modulį. Turi savo pasiūlymą ir Boeing. Žiūrėti į apačioje pateiktą piešinį.

orion-pilotuojamas-19Kompanijos Boeing pasiūlytas erdvėlaivio Orion modulis 

Pasirinkti kompaniją – erdvėlaivio Orion gyvenamojo modulio gamintoją – bus nelengvas NASA uždavinys. NASA gali paskirti sukurti šį modulį vienam iš savo padalinių.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *