SpaceX starto kompleksai

Falcon-Heavy-LunchPad-Spaceflightnow

Nuo savo veiklos pradžios 2002 metais, SpaceX daug ką pakeitė astronautikoje. Pirmiausia – tai privati kompanija, kuri, nors ir vėluodama, tęsi savo pažadus: a) pirmoji privati skystu kuru varoma raketa Falcon 9, b) erdvėlaivis Dragon astronautams ir kroviniams į Tarptautinę kosminę stotį nugabenti ir pargabenti atgal į Žemę, c) daugkartinis erdvėlaivio Dragon panaudojimas, d) Falcon 9 pirmosios pakopos daugkartinis panaudojimas, e) Falcon 9 pirmosios pakopos vertikalus nutupdymas tiek ant aikštelės vandenyne tiek ir sausumoje. Antras labai svarbus dalykas – 1 kg naudingojo krovinio kainos sumažinimas yra daugiau nei akivaizdus ir jis siekia apie 30 %.

Kompanija SpaceX 2018 metų pradžioje JAV teritorijoje turi 3 veikiančius starto įrenginius:

Floridoje, Kanaveralo iškyšulio Oro pajėgų bazės (Cape Canaveral Air Force Station – CCAFS) 40 kompleksas (Space Launch Complex – SLC-40),

Kalifornijoje, Vandenbergo Oro pajėgų bazės (Vandenberg air force base – VAFB) 4 rytinis kompleksas (Space Launch Complex 4 east – SLC-4E),

Floridoje, Kenedžio kosmoso centro starto aikštelė 39A (Launch Complex – LC-39A).

Dar viena aikštelė – Boca Chica vietovėje, pietų Teksase – yra statoma. Ji vadinsis SpaceX TX Boca Chica aikštele.

40 kompleksas

Aikštelė yra JAV pietrytinėje pakrantėje (28.5620 N, 80.5772 W) ir tai suteikia galimybę leisti palydovus į įvairias žemo ir vidutinio kampo (28.5°-51.6°) orbitas, kurios dažnai panaudojamos ryšių ir Žemės stebėjimo palydovams bei aprūpinimo misijoms į Tarptautinę kosminę stotį. Taipogi galima iškelti palydovus į geostacionarines orbitas, bei orbitas link kitų planetų ir Mėnulio. 40 kompleksas, kartu su Patriko oro pajėgų baze pietuose (Patrick Air Force Base) bei NASA Kenedžio kosmoso centru šiaurėje, turi daug privalumų: daugybė paslaugų regione, įskaitant saugumą ir starto kontrolę, orų monitoringą, Žemės palaikymo infrastruktūra, naudingojo krovinio parengimas ir tolimojo nuotolio stebėjimo kameros (stebinčios ir įrašančios palydovo paleidimą nuo pakilimo iki pirmosios pakopos atsiskyrimo ir antrosios pakopos veikimo pradžios virš Atlanto vandenyno).

Space Launch Complex - SLC-40

Canaveral

Kanaveralo iškyšulyje esanti 40 startinė aikštelė

4 rytinis kompleksas

Aikštelės vieta Kalifornijos pakrantėje (34.6320 N, 120.6107 W) suteikia klientams prieigą prie didelio kampo bei poliarinių orbitų (66°-145°), į kurias dažnai leidžiami ryšių palydovų grupės, gynybiniai žvalgybiniai, Žemės stebėjimo palydovai bei Mėnulio misijų palydovai. Anksčiau ši aikštelė buvo naudojama raketų Titan III ir Titan IV startams. Paleidimai pietų kryptimi iš šio komplekso atveria pilną spektrą orbitų virš Antarkties ir leidžia stebėti palydovo išėjimą į numatytą orbitą. SLC-4E operacijos yra saugumas ir starto kontrolė, orų monitoringas, Žemės palaikymo infrastruktūra, naudingojo krovinio parengimas ir tolimojo nuotolio stebėjimo kameros (stebinčios ir įrašančios palydovo paleidimą nuo pakilimo iki pirmosios pakopos atsiskyrimo ir antrosios pakopos veikimo pradžios virš Ramiojo vandenyno).

Space Launch Complex 4 east Vandenberg air force baseVandenbergo Oro pajėgų bazės aikštelė 4E

39A aikštelė

SpaceX yra didelė garbė pradėti paleidimus iš istorinio komplekso 39A (28.608608 N, 80.604087 W), pagrindinio Apollo ir Space Shuttle programų namų aikštelės. Be komercinių palydovų ir Tarptautinės Kosminės Stoties palaikymo erdvėlaivių, LC-39A užtikrina pilotuojamų Dragon erdvėlaivių paleidimus. SpaceX atliko daug pakeitimų, užtikrinančių Falcon 9 ir Falcon Heavy startus, įskaitant masyvaus 5016 m² angaro statybą su 3177 m² integruotu aukštu raketų paruošimui su 3 tiltiniais kranais. Kartu su 40 kompleksu, 39A aikštelė užtikrina saugumą ir starto kontrolę, orų monitoringą, antžeminio aptarnavimo infrastruktūrą, naudingojo krovinio parengimą ir tolimojo nuotolio stebėjimo kameras.

Kennedy_spacex_launch_site_florida LC-39AIstorinė 39A starto aikštelė vėl naudojama skrydžiams į kosmosą

Boca Chica

Nuo 2012 iki 2014 metų vidurio SpaceX tyrinėjo 7 potencialias vietovės JAV (Aliaska, Kalifornija, Florida, Teksasas, Virdžinija, Džordžija ir Puerto Rikas) komercinės starto aikštelės statybai ir 2014 rugpjūčio 2 dieną paskelbė apie pasirinktą vietą pietų Teksase, Boca Chica vietovėje (25.997865 N, 97.157314 W).

BocaChicaNew_Landing_Complex_1_at_old_Launch_Complex_13 BocaChicaRadarA BocaChicaRadarB SpaceX_private-launch_facility_locationA SpaceX_private-launch_facility_locationB SpaceX-TX-Launch-boca-chica-beach-1 Visai šalia Meksikos siena, tad JAV prezidentui sienos nereikės statyti…Atbaidys Falcon 9 ir Falcon Heavy startaiSpaceX-TX-Launch-boca-chica-beach-1Visual SpaceX-TX-Launch-boca-chica-beach-2VisualPora startinės aikštelės vizualizacijų SpaceX-TX-Launch-boca-chica-beach-3

2014 metų rugsėjo 22 dieną oficialiai prasideda aikštelės statybos. Iš kairės į dešinę: senatorius Eddie Luico, jaunesnysis, SpaceX įkūrėjas Elon Musk ir gubernatorius Rick Perry įsiamžinaSpaceX-TX-Launch-boca-chica-beach-5

SpaceX kompanija toje vietovėje įsigyjo 40 ha žemės ir 2014 metų rugsėjį pradėjo statyti pirmąją pasaulyje komercinę starto aikštelę misijoms į orbitą. Ji bus pati arčiausia prie pusiaujo starto aikštelė JAV žemyninėje teritorijoje ir pakankamai nutolusi nuo gyvenamųjų rajonų. Falcon 9 ir Falcon Heavy startai bus optimizuoti komerciniams paleidimams į žemas bei geostacionarines orbitas.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *