TKS kaina

International_Space_Station_after_undocking_of_STS

TKS, NASA, finansai, Rusija – Tarptautinės Kosminės Stoties situacija 2018 metų viduryje ir TKS likimas po 2024 metų.

International_Space_Station_after_undocking_of_STS

Bene įspūdingiausias žmonijos kūrinys – Tarptautinė Kosminė Stotis

TKS ir JAV

Paskelbti JAV duomenys apie Tarptautinės Kosminės Stoties finansinę situaciją nuo 2018 iki 2031 metų. Pateikiami duomenys yra mlrd arba mln USD per 1 metus, o skaičiai susieti su JAV dalyvavimu Tarptautinės Kosminės Stoties projekte arba su išlaidomis, tenkančiomis Tarptautinės Kosminės Stoties amerikietiškam sektoriui.
TKS JAV biudžetui per metus kainuoja ~ 3.2 mlrd USD. Smulkiau: ~ 1.8 mlrd USD (NASA pateiktas skaičius yra ~ 1.7 mlrd USD) – krovinių ir ekipažų gabenimas į TKS; ~ 1.1 mlrd USD – TKS operacijos ir priežiūra; ~ 0.3 mlrd USD – moksliniai eksperimentai. Per metus iš komercinių projektų, vykdomų TKS, gaunama ~ 100 mln USD.

TKS ir Rusija

Rusijos Роскосмос skiriami finansai (Tarptautinė Kosminė Stotis rusų sektorius/per metus) siekia 1-15 mlrd USD. Rusija buvo Tarptautinės Kosminės Stoties pradinių modulių gamintoja (Заря, Звезда, Пирс, Поиск, Рассвет) ir būtent Rusija šiuos modulius iškėlė į orbitą apie Žemę. Заря modulio sukūrimą finasavo JAV. 2018 metais Rusija vėluoja pagaminti ir iškelti dar du modulius. Rusija dalyvauja visose Tarptautinės Kosminės Stoties programose: krovinių ir ekipažų atskraidinimas į TKS (kroviniai skraidinami tik kryptymi Žemė – Tarptautinė Kosminė Stotis) ir moksliniai tyrimai rusiškame sektoriuje, TKS operacijos ir priežiūra. Paminėtina ir tai, kad Rusija skraidina ekipažą į TKS ir atgal nuo 2011 metų (Space Shutlle programos pabaiga. Ji buvo vykdoma 1998-2011 metais, į TKS skrido 37 daugkartiniai erdvėlaiviai, skraidinamas ekipažas, gabenami kroviniai ir TKS moduliai), o už kiekvieną ekipažo narį ne iš Rusijos gaudama ~ 70 mln USD. Rusijos erdvėlaiviai Soyuz ir krovininiai erdvėlaiviai Progress (ekipažų ir krovinių skraidinimas) – yra pats didžiausias Rusijos įnašas į TKS.

Tarptautinės Kosminės Stoties biudžeto sąmata nuo 2018 iki 2031 metų

TKS ir NASA

2014 metais JAV prezidentas Barack Obama skyrė TKS finansavimą iki 2025 metų. 2018 metų pradžioje dabartinis JAV prezidentas pradėjo postringauti apie TKS likimą po 2024 metų: JAV išeina iš Tarptautinės Kosminės Stoties projekto, JAV TKS perduoda komercinėms struktūroms ir t.t. Rusija savo ruožtu ėmė postringauti apie galimybę atsiskirti savo 4 modulius nuo TKS ir turėti savo orbitinę stotį.

TKS ir kitos šalys

Be jau minėtų aktyvių narių, JAV ir Rusija, TKS projekte aktyviai dalyvauja Europos Kosmoso agentūra (ESA) ir Japonija. Europos Kosmoso agentūra 2008-2013 metais įgyvendino krovininių erdvėlaivių ATV (5 krovininiai erdvėlaiviai) programą, per kurią į TKS buvo gabenami kroviniai.

Japonijos Kosmoso Agentūra (JAXA) į TKS krovinius gabena erdvėlaiviais HTV ir pagamino atskirą tyrimų modulį Kibo, kuris 2008 metais atskraidintas ir prijungtas prie TKS.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *