Progress erdvėlaivis ir eilinės bėdos

Progress MC-22 A

Progress MS-22 krovinių erdvėlaivis prisišvartavo prie Tarptautinės Kosminės Stoties (TKS) ir… netikėtos bėdos su Progress MS-21, kuriame sumažėjo slėgis.

Progress MC-22

Progress MC-22 netrukus prisišvartuos prie Tarptautinės Kosminės Stoties. NASA nuotrauka

Į TKS atskriejo Rusijos krovinių erdvėlaivis Progress MC-22. Tai šimtasis sėkmingas lėkis nuo 2018 metų, kuomet buvo bėdų su Sojuz MS-10 misija į TKS. Prisijungimas prie TKS Rusijos segmento modulio „Zvezda“ vyko gerai. Tik štai bėda: kitame Rusijos erdvėlaivyje Progress MC-21, kuris prijungtas prie TKS, sumažėjo slėgis. Astronautų ir kosmonautų gyvybei pavojaus nėra, nes šis erdvėlaivis netrukus atsišvartuos nuo TKS ir bus paskandintas erdvėlaivių kapinėse Ramiajame vandenyne.

Erdvėlaivio Progress MC-22 prijungimas prie TKS vyko automatiniu režimu, kontroliuojant „TsNIIMash“ misijos valdymo centro netoli Maskvos specialistams. Lėkis prasidėjo vasario 9 dieną raketa Sojuz-2.1a iš Baikonūro kosmodromo 31 starto aikštelės. Į Tarptautinę Kosminę Stotį buvo atgabenta 2 534 kg krovinių, iš jų 720 kg degalų, 420 litrų geriamojo vandens, 40 kg azoto ir 1 354 kg įrangos ir medžiagų, įskaitant įrangą Rusijos modulio sistemoms.

Atskraidintoje mokslinėje įrangoje yra rinkiniai eksperimentams „Cardiovector“, „Neuroimumunity“, „Pilot-T2“, „Matryoshka-R“, „Biomag-M“, „Aseptic“, „Probiovit“, „Struktūra“, „Fotobioreaktorius“, „ Biologinis skaidymas“, „Biopolimeras“ ir „Atskyrimas“. Palydovinės navigacijos antena АСН-КМ vėliau bus sumontuoti už Rusijos modulio ribų, o visas atkraidintas krovinys iš erdvėlaivio bus pamažu iškraunamas per 195 paras. Maždaug tiek laiko Progress erdvėlaiviai gali būti prisišvartavę prie TKS.

Ruošiant erdvėlaivio Progress MC-22 prišvartavimą prie TKS, paaiškėjo situacija su kitu krovinių erdvėlaiviu. Progress MC-21 prie stoties prisišvartavo 2022 spalio mėnesį, jo resursai orbitoje senka ir vasario 18 dieną buvo suplanuotas paskandinimas. Išoriniame Progress MC-21 kontūre buvo sumažintas slėgis, praėjimo liukas uždarytas ir erdvėlaivis visiškai izoliuotas nuo bendro TKS tūrio. Tai neturės įtakos tolimesnei pilotuojamų skrydžių programai, pridūrė „Roscosmos“.

Roskosmos šaltinis mano, kad problema glūdi klaidoje „padarytoje erdvėlaivių gamybos technologijoje“. „Manau, kad mes kalbame apie kažkokį nukrypimą nuo technologijos – šiek tiek netinkama medžiaga, šiek tiek netinkamos gamybos sąlygos, kitas operatorius“, – sakė jis, išreikšdamas viltį, kad ši problema bus išspręsta kituose laivuose, išsiųstuose į kosmosą.

Skylėti Rusijos erdvėlaiviai

Dabar prie stoties prijungtas erdvėlaivis Sojuz MS-22 su pažeistu išoriniu radiatoriumi. Laivas nepilotuojamu režimu bus nuleistas į Žemę, o įgulos nusileidimui paskirtas erdvėlaivis Sojuz MS-23 į TKS atlėks nepilotuojamu režimu vasario 20 dieną. Kartu bus atskraidinti kroviniai, o vėliau į Žemę lėks kosmonautai Sergej Prokopjev, Dmitrij Petelin ir NASA astronautas Francisco Rubio.

Sojuz MC-22

Sojuz MS-22 ir Progress MC-21 bėdos beveik tos pačios: sumažėjęs slėgis aušinimo kontūre. NASA nuotrauka

Vasaris pasirodė užimtas tiek dėl skrydžių į TKS, tiek dėl nenormalių įvykių Rusijo segmente. Laimei, nenutiko incidentų su įgula. Šiuo metu TKS dirba 68-osios ilgalaikės ekspedicijos įgula, kurią sudaro „Roscosmos“ kosmonautai Sergej Prokopjev, Dmitrij Petelin ir Anna Kikina, NASA astronautai Francisco Rubio, Nicole Mann ir Josh Kassada bei JAXA astronautas Koichi Wakata.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *