Korumpuota Rusijos kosminė pramonė

grobstymai korupcija kosmosas Rusija

Korupcija, grobstymai, kosmosas, Rusija – kas naujo ?

Korupcija ir kosmosas

Nuolatos girdime apie Lietuvoje klestinčią korupciją. Tai vienas, tai kitas paėmė 10 – 20 tūkstančių € kyšį, kažkas, kažkur pasisavino ES paramos pinigus. Mums tai atrodo dideli pinigai, baisūs grobstymo mąstai. Sutikime, Lietuva nedidelė šalis, tad mūsuose korupcija, lyginant su didžiule Rusija, atrodo juokingai. Galima pagalvoti, kad kosminėje pramonėje, kur vos ne prie kiekvieno darbuotojo stovi stebėtojas, vyrauja tvarka. Deja…

Sulaikytas „Lavočkino“ vardo Mokslinio Gamybinio Susivienijimo (MGS) generalinis direktorius Sergejus Lemiševskis (Сергей Лемешевски и Екатерина Аверьянова) ir juridinio skyriaus vadovė Jekaterina Averjanova, kaltinami išgrobstę 4.148 mln €. Grobstymai sietini su projektais „Luna – Glob“ ir unikalia kosmine observatorija „Spektras – Rentgenas – Gama“. Įdomiausia tai, kad susivienijime vykstant prokuroriniam patikrinimui, išvesta 70 nuošimčių visų pinigų.

grobstymai korupcija kosmosas Rusija

Advokatas Igor Tretjakov

Naudota labai paprasta schema: kiek pavėlavus, gamybai pristatoma viena ar kita komplektuojanti detalė, tuomet kreipiamasi į teismą, priteisiamos milžiniškos baudos tiekėjams, o firmai atstovaujančiam advokatui Igoriui Tretjakovui (Игорь Третьяков) išmokamas honoraras. Viso jam išmokėta 4.148 mln €.

Tokių atvejų kosminėje pramonėje ne vienas. Gamyklos „Rusijos kosminės sistemos“ ir UAB „Merkurij“ vadovai („Российские космические системы“ и руководители ЗАО „Меркурий“) patraukti baudžiamojon atsakomybėn už išgrobstytus veik 5 mln € skirtų sistemai Glonass-M (Глонасс-М). Buvo sudaromos fiktyvios sutartys tarp gamyklos ir UAB dėl įvairių sistemų skirtų Glonass-M kūrimui. Anksčiau, 2013 metų vasarą, 3 Glonass-M palydovų paleidimą Rusijos televizija transliavo tiesiogiai. 32 sekundės skrydžio ir milžiniški nuostoliai.

Pateikti kaltinimai Raketų Konstravimo Centro „Progres“ generaliniam direktoriui Aleksandrui Kirilinui (Александр Кирилин), pasirašiusiam sutartį su „Sojuzobščemašimport“ („Союзобщемашимпорт“) dėl firmos Schuler hidraulinio preso pirkimo. Sutartyje preso kaina padidinta daugiau nei 2 000 000 €.

Už kyšius sulaikytas ir susivienijimo „Energija“, generalinio direktoriaus pavaduotojas Aleksiejus Beloborodovas (Алексей Белобородов). Maskvos, Ostankino rajono teisme, pradėta nagrinėti „Energijos“ menedžerio Vladimiro Šebanovo ir Vsevolodo Kozlovo byla (Владимир Шебанов и Всеволод Козлов.) Šie asmenys, per jau minėtos UAB „Merkurijus“ vadovą Aleksandrą Poliakovą „išplovė“ daugiau nei 13 mln €. „Merkurijus“, kaip rangovas už milijonines sumas gaudavo fiktyvius užsakymus, kuriuos pavesdavo vienadienėms bankrutuojančioms firmoms, kurios jokios veiklos nevykdavo.

Grobstymai ir Rusija

Chruničevo vardo Valstybinio kosminio mokslinio – gamybinio susivienijimo (VKMGS) buvęs menedžeris Aleksandras Poliakovas, „Specstrojservis“ direktoriaus pavaduotojas Viktoras Tarasovas, (Виктор Тарасoв), kompanijos „Stankomaškompleks“ direktorius Viačeslavas Logvinenko (Вячеслав Логвиненко) vietoje šveicarų „Schaublin“ tekinimo staklių pirko gerokai pigesnes, pagamintas Kinijoje, dalis jų neturi net programinio valdymo. Vietoje 250 000 €, skirtų modernioms staklėms įsigyti, sumokėta 37 614 €.

grobstymai korupcija kosmosas Rusija grobstymai korupcija kosmosas Rusija

Raketų gamyba

Staklės skirtos raketos „Angara“ pneumohidrosistemų detalių gamybai.

Prokurorams ėmus tikrinti įvairius kosmodromo „Vostočnyj“ dokumentus ir sutartis, juridiniams ir fiziniams asmenims iškeltos aštuonios baudžiamosios bylos. Tokių aferų sąrašą būtų galima tęsti. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad vadovaujančių kadrų pasikeitimas „Roskosmos“ sistemoje žada dideles permainas. Tačiau, kaip bebūtų keista, klostosi padėtis, kuomet apie tai, kaip leidžiamos biudžetinės lėšos, bus galima sužinoti tik iš „nudailintų“ oficialių korporacijos ataskaitų. Apie tai liudija „Roskosmos“ naujo vadovo, Dimitrijaus Rogozino patvirtintas korporacijos darbuotojo „tarnybinės etikos kodeksas“, kurį kuruoja saugos tarnybos vadovas Sergejus Diominas (Сергей Демин). Jame rekomenduojama darbuotojams „susilaikyti nuo bet kokių viešų korporacijos veiklos vertinimų“. Pažeidus šį kodeksą, grasinama kreiptis į teisėsaugos organus. (Dimitrijaus Rogozino pradėtos „Roskosmos“ reformos – atskiro straipsnio tema).

Sąrašą dar būtų galima gerokai pratęsti. Šiame fone juokingai atrodo mūsų veikėjų machinacijos ir vagiamos sumos. Buitiniame, vietiniame, lygmenyje tokie ir panašūs veiksmai būtų suprantami – visi nori gyventi. Tačiau, kuomet tai liečia valstybės prestižą, kosmonautų gyvybes, darosi sunku suvokti, bet, deja, atspindi tikrą neoliberalizmo politiką.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *