Skylė Soyuz MS-09 buities skyriuje

Skyle

Skylė, Soyuz MS-09, mikrometeoritas, kosmoso šiukšlė – keisti dalykai Tarptautinėje Kosmoso Stotyje (TKS)

Skylė

2018 rugpjūčio 30 rytas Tarptautinės Kosminės Stoties ekipažui buvo prastas: aptikus oro nuotėkį, teko ieškoti oro nuotėkio vietos ir ją užtaisyti. Skylę surado erdvėlaivio Soyuz MS-09 buities skyriuje. Nors skylė užkimšta, vis dar yra daug klausimų apie jos kilmę. Pasak Roskosmos, pradinė skylės atsiradimo priežastis – tai mikrometeorito arba kosminės šiukšlės smūgio pasekmė. Tačiau ar tikrai taip ?

Skylė, Soyuz MS-09, mikrometeoritas, kosmoso šiukšlė

Skylė nepanaši nei į mikrometeorito nei į kosminės šiukšlės smūgį

Įvykių seka

Oro nuotėkis pastebėtas rugpjūčio 30. Tarptautinėje Kosminėje Stotyje leistinas nuotėkio lygis yra 0.5 mm gyvsidabrio stulpelio par 1 valandą (neegzistuoja idealiai hermetiškų sujungimų). Maždaug 18 val. (pagal UTC) nuotėkis paidėjo iki 0.8 mmHg/val., o per naktį padidėjo netgi iki 4 mmHg/val. Pats nuotėkis nebuvo rimtas pavojus, astronautų nežadino anksčiau. Pabudę astronautai ėmėsi problemos. Pirmiausiai teko surasti nuotėkio vietą uždarant TKS skyrius – ten kur krinta slėgis, ten ir nuotėkis. Greitai buvo nustatyta, jog nuotėkis yra erdvėlaivio Soyuz MS-09 (jis prie TKS prisijungė birželio 8), buities skyriuje. Tiksliai nuotėkio vietai surasti stotyje naudojamas ultragarsinis nuotekio ieškiklis ULD. Juo ir užfiksavo tikslią nuotėkio vietą pagal aukštadažnį oro švilpesį.

Skylė, Soyuz MS-09, mikrometeoritas, kosmoso šiukšlė

Ultragarsinis nuotėkio ieškiklis

Erdvėlaivio Soyuz buities modulis yra sferinės formos, jame yra susijungimo įrenginys, kai kurios erdvėlaivio sistemos (pvz, tualetas). Ir svarbiausias dalykas – jis suteikia papildomos erdvės kosmonautams. Nusileidimo modulis yra ankštas ir jame išbūti dvi paras nuo starto iki susijungimo su TKS nelabai komfortiška. Buities bei agregatų moduliai nusileidimo metu atsiskiria nuo nusileidimo modulio ir sudega atmosferoje.

Skylė, Soyuz MS-09, mikrometeoritas, kosmoso šiukšlė

Erdvėlaivio Soyuz MS-09 agregatų bei buities moduliai sudega atmosferoje nusileidimo metu

Skylė, Soyuz MS-09, mikrometeoritas, kosmoso šiukšlė

Soyuz MS-09 buities modulio vidus. Foto John McGauley, NasaSpaceFlight forumas

Šiame istorijos etape atsiranda chaoso – pradžioje pranešta apie du įtrūkimus, vėliau apie vieną, 2 mm diametro dydžio. Skylė buvo buities skyriaus sienoje po apdaila, kurią reikėjo atlenkti. Astronautams nebuvo jokio pavojaus – TKS visą atmosferą prarastų per 18 parų. Skylę laikinai užklijavo epoksidine derva. Astronautai pietavo, o Skrydžių Valdymo centras (SVC) Maskvoje toliau galvojo apie skylę.

Skylė, Soyuz MS-09, mikrometeoritas, kosmoso šiukšlė

Soyuz MS-09 prijungtas prie TKS. Kadras iš NASA TV transliacijos

Skylės užtaisymo procesas buvo transliuojamas tiesioginiame NASA TV eteryje, tačiau įtrūkimo (pradinis pavadinimas) nuotraukų nebuvo. Dvi nuotraukos pasirodė vėliau. https://youtu.be/JwNCNT6pOKc – įrašas apie skylės tvarkymą.

Skylė užtaisoma iškart

Toliau atsirado nuomonių skirtumas tarp kosmonautų ir astronautų, dirbančių TKS. Maskvos SVC siūlė skylę užklijuoti iškart, TKS vadas Andrew J. Feustel siūlė geriau apgalvoti skylės užklijavimo būdus ir tai padaryti vėliau vieną kartą, tačiau gerai. Užtrūko apsikeitimas nuomonėmis tarp Maskvos ir Hiustono SVC. Šalių, dirbančių TKS, nuomonių skirtumas pirmą kartą pasklido viešai. Po pasitarimų buvo priimtas Rusijos planas skylę užtaisyti tučtuojau.

Skylė, Soyuz MS-09, mikrometeoritas, kosmoso šiukšlė

Roscosmos pilotuojamų skrydžių programos vadovas kosmonautas Sergej Krikalev (kairėje) ir Roscosmos vadovas Dmitry Rogozin (centre) SVC diskutuoja apie slėgio kritimą. Foto: Roscosmos

Skylės užtaisymui vakuumui atsparia epoksidine derva įmirkė medžiagos lopinį ir užkimšo skylę. Vieno sluoksnio buvo mažai, paviršiuje atsirado oro burbulas. Po kurio laiko uždėjo dar vieną sluoksnį ir kai derva sustingo, kraštus apipjaustė. Slėgį stotyje stebėjo 24 valandas, jis buvo pastovus, problema išspręsta. Nuotėkio vieta surasta 14 val. UTS, sutvarkyta ~ 16.30 val. UTS.

Paslaptingas įtrūkimas

Paviešintos nuotraukos užminė mįslę – kokia skylės kilmė ?

Skylė, Soyuz MS-09, mikrometeoritas, kosmoso šiukšlė

Įtrūkimas ikiSkylė, Soyuz MS-09, mikrometeoritas, kosmoso šiukšlė

ir po sutvarkymo. Foto NASA

Oficiali versija – tai paprastas susidūrimas su mikrometeoritu ar kosmine šiukšle. Tai atsitinka nuolat, nes kosminės erdvės kontrolės sistema turi ribinį jautrumą, mažesnių dalelių smūgiai sukelia matomus pažeidimus. Per 20 TKS darbo metų tokių pėdsakų ant stoties modulių yra daug.

Skylė, Soyuz MS-09, mikrometeoritas, kosmoso šiukšlė

Mikrometeoritų smūgių pėdsakai modulio Zvezda išorėje. Foto NASA

Šios versijos silnoji vieta – įtrūkimas nepanašus į įtrūkimą. Tai pragręžta ar išmušta skylė ir visai ne meteorite smūgio pėdsakas. Be fotografijos, TV transliacijoje patys astronautai tai įvardija “panašu į pragrežimą”. Matyti ir pėdsakai nuo nepavykusių gręžimo mėginimų.

Smulkiau skylės versijos

Skylė, Soyuz MS-09, mikrometeoritas, kosmoso šiukšlė

Skylė stambesniu planu

1 versija: mikrometeorito arba kosminės šiukšlės smūgis
Už: panašūs įvykiai vyksta nuolat. Prieš: skylė nepanaši į mikrometeorito arba kosminės šiukšlės smūgio peėdsaką. Apdangalo nuotraukoje nėra smūgio pėdsako.

Skylė, Soyuz MS-09, mikrometeoritas, kosmoso šiukšlė

Mikrometeorito pėdsakas

2 versija: Gaminant erdvėlaivį klaidingai išgręžta skylė. Tarkime, gaminant ar surenkant erdvėlaivį skylė išgręžta netinkamoje vietoje ir pro ją pradėjo išeidinėti oras. Versija su daugybe nežinomųjų.
Už: kiaurymė panaši į gręžimo skylę. Šalia yra keli nesėkmingo gręžimo pėdsakai. Prieš: kiauriai pragrežus, oras išeidinės iškart ir tai būtų pastebėta testuojant erdvėlaivį Žemėje prieš jį paleidžiant. Jei skylė buvo kažkuo užtaisyta, turėtų būtų surasti pėdsakai.
Didžiausias apkrovas erdvėlaivis patiria starto metu. Kodėl skylė neatsivėrė, kai erdvėlaivis Soyuz buvo paleidžiamas ? Naktį TKS ramu, ir sunku įsivaizduoti vibracijas, dėl kurių skylė atsivertų.

3 versija: įtrūkimas pragręžtas užtaisymo metu, tačiau TV transliacijoje to nematyti.
Už: aviacijoje ir astronautikoje yra toks įtrūkimų užtaisymo būdas – pragręžiama, idant metale neliktų įtempimų ir įtrūkimas nedidėtų. Prieš: labai daug žmonių stebėjo ir klausėsi TV transliacijos. Niekas neužfiksavo panašių darbų. TKS ekipažo ir SVC veiksmai aprašomi labai tiksliai ir konkrečiai.

Kliedesiai

„Yra ir kita versija, kurios mes neatmetame: tikslinis veikimas kosmose. Ten keli bandymai grąžtu”, – pabrėžė D. Rogozin. „Tai kokia tai technologinė kažkurio specialisto klaida. Yra grąžto slidymas paviršiumi”, – pridėjo jis. D. Rogozin vaidenasi sabotažas Tarptautinėje Kosminėje Stotyje. Ir ne tik jam.

Rusijos Dūmos deputatas, kosmonautas Maksim Surajev neatmetė, jog skylę erdvėlaivyje Soyuz MS-09 galėjo išgręžti nestabilios psichikos TKS ekipažo narys.
„Visi mes gyvi žmonės, visi gali užsinorėti namo, tačiau šis būdas – visai netinkamas. Jei tai iškrėtė kosmonautas, o to atmesti negalima, tai jau visai blogai. Vadinasi neveiki tas filtras, kuris dirbo Žemėje.  Buvo labai griežta psichologinė atranka, buvo labai svarbios psichologų išvados. Dabar šios tarnybos lygis šiek tiek sumažėjo”, – pasakė jis.

Skylė, Soyuz MS-09, mikrometeoritas, kosmoso šiukšlė

TKS ekipažo nuotaika puiki


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *