Slovėnija tapo visateise EKA nare

Slovenia accedes_to_ESA_Convention_pillars

Slovėnija tapo visateise Europos kosmoso agentūros (EKA)  nare nuo 2025 m. sausio 1 d., o šalies verslas taps konkurencingesnis pasaulinėje kosmoso pramonėje. EKA dabar priklauso 23 valstybės.

Signing_ceremony_for_Slovenia_s_accession_to_ESA_Convention_pillars

Per ceremoniją EKA būstinėje Paryžiuje susitarimą pasirašė Slovėnijos Respublikos ministras pirmininkas Robert Golob ir EKA generalinis direktorius Josef Aschbacher. EKA nuotrauka

Naujoji EKA valstybė narė siekia investuoti ne tik į kosmoso technologijų kūrimą, bet ir į inovacijas, kurios būtų naudingos gyvybei Žemėje. Slovėnija bendradarbiauja su EKA nuo 2009 m., kai pasirašė bendradarbiavimo susitarimą. Be to, 2016 m. šalis sustiprino bendradarbiavimą pasirašydama asocijuotosios narystės susitarimą. Ratifikavusi susitarimą dėl visateisės narystės, Slovėnija atitinkamai žengė paskutinį žingsnį visiškos integracijos į EKA.

Narystė suteiks Slovėnijai balsavimo teisę, galimybę dalyvauti dviejose pagrindinėse programose ir didesnes vystymosi ir tarptautinio bendradarbiavimo galimybes. Visa tai atveria naujas galimybes Slovėnijos įmonėms, institutams ir universitetams. Visateisė narystė EKA taip pat reiškia papildomus finansinius įsipareigojimus. Narystės mokestis padidės nuo 500 000 € iki maždaug 2,8 mln. €. Be to, valstybė, tapusi visateise nare, sumokės vienkartinę 1,7 mln. eurų sumą.

Slovėnijos ekonomikos ministerijos valstybės sekretorius Matevž Frangež paaiškino, kad visateisė narystė atvers nemažai galimybių plėtoti Slovėnijos kosmoso sektorių ir plėtoti technologines inovacijas. „Mūsų vizija – ne tik kurti technologijas, kurios bus naudingos kosmose, bet ir investuoti, kad šios inovacijos ir technologijos būtų naudojamos įvairioms civilinėms reikmėms ir pagerintų mūsų gyvenimą Žemėje.“

Slovėnija tampa svarbia Žemės stebėjimo srities dalyve dėl Mariboro laboratorijoje bendradarbiaujant su „SkyLabs“ sukurtų technologijų. Be to, laboratorijos moksliniai tyrimai, atliekami bendradarbiaujant su EKA, taip pat apima technologijų, skirtų pasauliniams iššūkiams spręsti, kūrimą.

EKA narės

Europos Kosmoso Agentūrai tikrųjų narių teisėmis priklauso Austrija, Belgija, Čekija, Danija, Estija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Graikija, Vengrija, Airija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Norvegija, Lenkija, Portugalija, Rumunija, Slovėnija, Ispanija, Švedija, Šveicarija ir Jungtinė Karalystė. Slovakija, Latvija ir Lietuva yra asocijuotosios EKA narės. Kanada dalyvauja kai kuriuose projektuose pagal bendradarbiavimo susitarimą. Bulgarija, Kroatija, Kipras ir Malta yra sudariusios bendradarbiavimo susitarimus su EKA.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *