Starliner su TKS nesusijungs

NASA Boeing

Starliner, Boeing, NASA – svajonės perkeliamos ateitin

NASA ir Boeing spaudos konferencija

CST-100, NASA, Boeing

Netrukus Atlas V ir greitintuvas Centaur išlėkdins erdvėlaivį Starliner link TKS

Po raketos Atlas V su erdvėlaiviu Starliner CST-100 starto ir nepavykusio OFT,  įvyko spaudos konferencija. Joje  tiek NASA administratorius Jim Bridenstine, tiek ULA (ULA – United Launch Alliance) prezidentas Tory Bruno minėjo, jog nepaisant nesklandumų su OFT, tiek raketa Atlas V, tiek erdvėlaivio Starliner įranga veikė puikiai. Konferencijoje be minėtų asmenų dalyvavo Jim Chilton (Boeing viceprezidentas, atsakingas už kosminius tyrimus ir startus), Steve Stich (NASA Commercial Crew Program vadybininko pavaduotojas), Kirk Shireman, (NASA Tarptautinės Kosminės Stoties programos vadybininkas) bei Boeing erdvėlaivio Starliner astronautai Michael Fincke ir Nicole Mann.

cst_100 NASA Boeing

Erdvėlaivis Starliner ir raketa Atlas V

Starliner OFT

OFT tikslas – susijungimas su TKS – nepasiektas, nes negalima įjungti erdvėlaivio manevravimo ir pagrindinių varytuvų dėl sutrikusios erdvėlaivio laiko fiksavimo įrangos MET. Ji turėjo sekti skrydžio laiką nuo starto pradžios ir kontroliuoti įvairias vykstančias erdvėlaivio operacijas. NASA atitinkamai pabrėžė, jog erdvėlaivį pavyko išvesti į 216 x 186 km orbitą apie Žemę, tačiau kitoms operacijoms kuro nepakako. Tokia erdvėlaivio orbita įgalins sėkmingai nutupdyti komandinį modulį sekmadienį į White Sands poligoną. Jei to nebūtų pavykę, tuomet valdomas nusileidimas būtų neįmanomas.

Erdvėlaivis orbituoja apie Žemę stabilia, tačiau neplanuota orbita, kurios parametrai yra 265 x 241 km. Nusileidimas planuojamas sekmadienį, maždaug 14:57 Lietuvos laiku, išskridimas iš orbitos 14:32.

Atlas V raketa sėkmingai startavo 13:36, o greitintuvas į 76 x 191 km orbitą erdvėlaivį Starliner išvedė `maždaug 12-a minutę. Po 3 minučių erdvėlaivis atsiskyrė nuo Centaur greitintuvo. Vėliau, maždaug 31 min. po starto turėjo būti įjungti erdvėlaivio varytuvai. Erdvėlaivis turėjo pakilti į aukštesnį perigėjaus tašką ir orbita turėjo pamažu artėti prie TKS orbitos. Tačiau to neįvyko, erdvėlaivio varytuvai tinkamu momentu nebuvo įjungti. Erdvėlaivio MET, po atsiskyrimo nuo Centaur greitintuvo, įjungė variklius ir Starliner kilo į viršų netinkama orbita, kuomet to visai nereikėjo. Būtent tuo momentu, nuo 13 iki 31 skrydžio minutės, buvo išeikvotas kuras, kurio vėliau pritrūko lėkiui iki TKS.

Pradžioje buvo pranešta apie erdvėlaivio Starliner orbitą 76 x 191 km, netrukus buvo pateikti kiti orbitos parametrai – 186 x 241 km. Dar vėliau – 180 x 221 km. Dabartiniu momentu erdvėlaivis lekia 265 x 241 km 58.4° apie Žemę orbita, iš kurios įmanomas normalus valdomas nusileidimas į White Sand poligoną

Starliner leisis sekmadienį

Erdvėlaivio Starliner įranga nesuveikė atsiskyrimo nuo raketos momentu ir erdvėlaivis sunaudojo pernelyg daug kuro bereikalingai orientacijai. Likusio 75 % kuro yra per mažai manevrams orbitoje ir erdvėlaivio komandinio modulio nusileidimui numatytojoje vietoje Žemėje. Sekmadienį erdvėlaivis nusileis į JAV, White Sands poligoną New Mexico valstijoje. Erdvėlaivis lekia apie Žemę 216 x 186 км orbita ir ji yra maždaug 200 km žemesnė nei TKS orbita. Sieksime iš erdvėlaivio gauti kuo daugiau duomenų, kol jis orbituoja aplink Žemę.

Rosie, NASA, Starliner

Manekenas astronautas Rosie su 60 daviklių parskraidins daug informacijos

Kitos kompanijos, dalyvaujančios NASA programoje Commercial Crew Program, SpaceX vadovas Elon Musk trumpai pakomentavo situacija su nepavykusiu Boeing OFT ir erdvėlaivio Starliner lėkiu iki TKS: Orbita yra sudėtingas dalykas (Orbit is hard). Taip pat E. Musk palinkėjo komandai sėkmingai parskraidinti erdvėlaivį ir greitai jį paruošti kitai misijai.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *