Vandens gausa surasta Mėnulio dirvožemio mėginiuose rastame nežinomame minerale.
Mėnulio gruntas iš nematomosios pusės tuoj pateks į mokslininkų laboratorijas
„Sauso Mėnulio“ sąvoka – jau praeitis. Paaiškėjo, kad nauji Mėnulio grunto mėginiai gausiai turi vandens. Bent jau mokslininkai regolite aptiko nežinomą mineralą, kuriame, pagal masę, yra 41 proc. vandens. Tai matomosios Mėnulio pusės mėginiai, o netrukus bus pradėti skelbti grunto iš antrosios Mėnulio pusės tyrimai.
Mėnulio mėginiuose, kuriuos daugiau nei prieš 50 metų į Žemę pristatė NASA Apollo misijos ir sovietų stotis, vandens rasta nedaug. Apollo misijų astronautai į Žemę parskraidino 382 kg Mėnulio grunto iš matomosios pusės. Sovietai į Žemę parskraidino su Luna-16 – 101 gramą, Luna-20 – 55 gramus ir Luna-24 170 gramų. Pagal tyrimų rezultatus, tuomet buvo priimta „sauso Mėnulio“ koncepcija: vandens yra labai mažai arba nėra visai. Patobulėjus nuotolinio stebėjimo priemonėms, „sauso Mėnulio” samprata pradėjo keistis. 2020 metais NASA infraraudonųjų spindulių prietaisai ir 2019 metais Indijos mėnuleigis „Chandrayaan-1“ aptiko deguonies ir vandenilio požymių netoli Mėnulio paviršiaus. Tikėtina, kad Mėnulyje vis dėlto gali būti vandens, ir ne tik ledo pavidalu amžinoje poliarinių kraterių tamsoje.
Kinijos tyrikliai į Žemę atgabeno šviežio grunto: 2020 m. tyriklis „Chang’e-5“ į Žemę parskraidino 1,731 kg grunto mėginių iš matomos Mėnulio pusės, o 2024 vasarą „Chang’e-6“ pirmą kartą atgabeno 1,935 kg grunto iš antrosios, nematomos iš Žemės, palydovo pusės. Šių mėginių tyrimai teikia viltį rasti vandens Mėnulio uolienose.
Mėnulio grunto išėmimas iš Change-5 tyriklio. CNSA informacija
ULM ir sauso Mėnulio neliko
Naujame Pekino nacionalinės kondensuotosios medžiagos fizikos laboratorijos, CAS Fizikos instituto ir kitų Kinijos mokslinių tyrimų institutų mokslininkų darbe atskleistas naujas ir, ne karto nematytas mineralas. Jis buvo pavadintas „nežinomu Mėnulio mineralu“ (Unknow Lunnar mineral – ULM-1), (NH4)MgCl3-6H2O yra skaidrus ir yra tam tikros rūšies plokščiasis kristalas. Analizė atskleidė, kad minerale yra net 41 % vandens molekulių pagal masę. Mineralas ULM-1 buvo rastas tarp 1000 kitų fenokristų konkrečiame Mėnulio grunto mėginyje, kurį mokslininkai gavo tyrimams. Tikėtina, ULM-1 bus ir kituose mėginiuose.
Apollo ir sovietų misijų Mėnulio grunto pavyzdžiai
Matomoji Mėnulio pusė: vietos iš kurių į Žemę atskraidintas Mėnulio gruntas.
Kinija Mėnulio uolienų mėginius gavo iš vietovės, esančios aukštesnėse platumose nei grunto pavyzdžius ėmė sovietų Luna stočių zondai ir amerikiečių misijos 1969-1972 m. Tai tikriausiai paaiškina įspūdingų vandens pėdsakų radimą „kiniškuose“ mėginiuose ir jo nebuvimą amerikietiškuose mėginiuose. Vandens buvimas Mėnulyje lems nuolatinio buvimo bazių palydove likimą. Ir panašu, kad jo ten veikiau yra nei nėra.