Ar kariausime kosmose?

SM-3

Apie ginklus, DF-ZF, WU 14, SM-3, Blue Origin, SpaceX, X-37B ir kosmosą šiandien

Tuščia frazė ?

V. Putinas priešrinkiminėje spaudos konferencijoje šlovino naujausią karinę ginkluotę. Tiesa, į BBC korespondentės klausimą, pakartotą net tris kartus ar Rusijos kariuomenėje šie ginklai jau naudojami, prezidentas neatsakė, pasitenkindamas paaiškinimu, kad jie išbandyti. Kol kas prognozuoti ateitį yra pakankamai sudėtinga.
Štai prieš keletą metų susibūrę Rusijos kosmonautai, akademikai, konstruktoriai bei žurnalistai, rašantys kosmoso tema, bandė prognozuoti tolesnį kosmonautikos vystymąsi. Į temą buvo pažvelgta ne tik galimų techninių inovacijų šviesoje, bet ir įvertinant socialinę – ekonominę bei geopolitinę žmonijos vystymosi raidą. Diskusijų eigoje gimė scenarijus apie galimą tolesnį kosminės erdvės militarizavimą. Kosminės ryšių, navigacijos, kartografavimo, distancinio žemės zondavimo ir kitos sistemos pradžioje buvo kuriamos kariniams tikslams. Besivystant ir tobulėjant tyrimams, gausėjant įvairios paskirties palydovų, nebetoli tas laikas, kuomet ir smogiamosios karinės pajėgos skries aplink žemę.

Diskusijų tezes

Branduolinis karas neįmanomas dėl milžiniškų nuostolių kariaujančioms šalims. Karo veiksmų scena perkeliama į kosmosą. JAV, siekdama globalios kontrolės, vykdo savo kosmoso politiką. Prisidengiant pasiruošimo skrydžiams į Marsą programa, Mėnulyje bus vykdomos karinės programos. Pagrindiniu JAV varžovu taps Kinija. Rusija ginklavimosi varžybos dalyvauti nebepajėgs ir per artimiausius keliolika metų pasitrauks iš “aukščiausios kosminės lygos”.
2018 – 2030 metais neabejotinas JAV pranašumas tiek artimoje (100 – 2000 km) tiek ir vidutinėje (2000 – 20 000 km) karinių operacijų zonose kosmose. Įvairios paskirties grupuotės iš mažų kosminių aparatų, sudarys palydovų debesis įvairių aukščių orbitose apie Žemę.

Po 2030 metų

2030 metais kosmoso militarizacija spartėja. Apie 2035 metus prasideda individualiam kariui skirtų kovinių skafandrų bei priemonių judėjimui atvirame kosmose, bandymai. “Kosmoso pėstininko” užduotis: atvirame kosmose apžiūrėti priešo aparatą ir reikalui esant – sunaikinti.
Apie 2040 metus, antžeminių objektų naikinimui, amerikiečiai greičiausia naudos galingas elektros iškrovas nukreiptas į taškinius taikinius. Impulsai būtų perduodami superlaidžiais lazeriniais – plazminiais kanalais. Karo vadavietės greičiausia bus perkeltos į kosmosą.
2040 – 2050 metais tikėtinas karinis konfliktas tarp JAV ir Kinijos. Jis galimai vyktų metus dvejus. Šiam karui būtų būdinga tai, kad kosminės priemonės pasieks visas strategines geografines vietoves. Bus plačiai naudojamas lazerinis ginklas, į Žemę nusileidžiantys naikintuvai. Praktiškai bus sunaikinta kosminė infrastruktūra esanti žemėje, bei didžioji dauguma kosminėje erdvėje buvusių objektų.
JAV karą pabaigtų patyrusi mažiau nuostolių. Rusija neturėtų labai nukentėti, nes būdama atsilikusia kosmine valstybe, į konfliktą pasistengtų nesivelti. Tiesa, dėl kariaujančių šalių karo veiksmų, greičiausiai, praras beveik visus savo kosminius aparatus. Po tokio karo susilygintų JAV ir Kinijos ekonominiai potencialai, Kinija dvipoliame pasaulyje taptų antru jėgos centru.

Šių dienų realybė

Amerikiečiai nedaro futuristinių prognozių ir žvelgia į realią, šiandien besiklostančią situaciją. Obamos administracija, per daug įtikėjusi demokratinėmis vertybėmis, nesiėmė griežtesnių priemonių, tad JAV skuba likviduoti susidariusį atsilikimą. Rusija vykdo teroristinius, hibridinius ir atvirus karus. Problemos pasiekė pakankamai didelį mąstą galintį netolimoje ateityje pakeisti pasaulį, kuomet kalbame apie globalinius reiškinius.
Lyginant įvairius informacijos šaltinius, galima suprasti, kad Putinas, prieš gerą dešimtmetį nematė reikalo ir būtinybės vargti su brangiai kainuojančiu hipergarsiniu ginklu, tad šioje srityje turėtą įdirbį perdavė Kinijai bei Indijai. Kiniečiai šį projektą įgyvendino ir sukūrė raketinį kompleksą DF-ZF WU14, skirtą kovoti su amerikiečių lėktuvnešiais.

DF-ZF WU14DF-ZF maketas

Dėl serijinės gamybos ir kainos šiandien dar nežinoma. Bet kuriuo atveju, tai kosminis ginklas, iškeliamas specialia raketa į kosmosą ir ten pasiekiantis viršgarsinį greitį. Kinijos šaltiniuose sakoma, kad aparatas, išvysto 10M greitį. Tai nėra vienintelis tokios rūšies ginklas skriejantis kosmose. Prie jų galima priskirti ir amerikiečių raketas Standard-3 (SM-3/RIM-161), bazuojamas priešlėktuvinės gynybos laivuose nuo 2006 metų.

SM-3-launch-USS_Shiloh-20060622SM-3 startas iš JAV lėktuvnešio  USS Shiloh (CG 67) 2006 metų vasarą sm-3_block_ia_launch_0sm-3m

SM-3 sandara: 1. Startinis kieto kuro greitintuvas MK72; 2. Aerodinaminių vairų blokas; 3 Dviejų režimų varytuvas MK106; 4 Greitinimo varytuvas MK136; 5 Perėmimo pakopa MK142; 6 Numetamas aerodinaminis gaubtas

Visai supranta, kad tik viršutiniuose atmosferos sluoksniuose įmanomas priešo raketų perėmimas ir sunaikinimas atitinkamos palydovų sistemos pagalba. Tiek rusų, tiek amerikiečių pilotuojamų skrydžių programos buvo kuriamos ir kariniais tikslais. Tarptautinė Kosminė Stotis tapo laikinų paliaubų elementu. Astronautai vykdo užduotis, tolimas nuo pirminių karinių. Tuo tarpu Kinija, kuria savo kosminę stotį, kurios tikslai yra ir kariniai. Galima drąsiai teigti, kad šalys nebeturi iliuzijų ir svajonių, kad kosminėj erdvėje nebus ginklų ir ateityje nevyks kariniai konfliktai.

Gedimai

Agresyvioje kosminės erdvės aplinkoje atskirų palydovų gedimai – įprastinis reiškinys. Dažnai ryšių, navigacinių palydovų yra daugiau nei būtina. Jie reikalingi tam, kad išėjus iš rikiuotės vienam, jį būtų galima greitai pakeisti kitu. Mechaniškai sunaikinti palydovą arba išsiaiškinti jo gedimo priežastį yra ilgas ir sudėtingas darbas. Visos sistemos gedimas reikštų sąmoningą priešo poveikį. Kas laikytina kariniu konfliktu kosmose apytikriai apibrėžė CSIS Aerospace Security Project. CSIS ataskaitoje pažymima, kad kilus realiai grėsmei, neverta gaišti laiko nagrinėti palydovo netekimo priežastims, bet būtina kuo greičiau jį pakeisti kitu. Ši programa koordinuojama JAV prezidento patarėjo valstybės nacionalinio saugumo klausimu Herbertu McMasteriu (Herbertu Makmasteriu).

Space 2.0

Jau pradėta realizuoti programa Space 2.0 kuri numato ne tik kosminių objektų apsaugą bet ir kiek galima greitesnį naudingo krovinio iškėlimą į kosmosą. Tad suprantamas skubus komercinių firmų SpaceX ir Blue Origin raketų kūrimas.

New Shepard landing2.0

Blue OriginBlue Origin raketos New Shepard testavimas

Artimiausiu laiku jos patenkins šiuos poreikius. Juolab, Ilon Musk oficialiai pareiškė, kuriąs ne tik raketos pirmos ir antros pakopų, bet ir greitintuvo gražinimo sistemą, leidžiančią paruošti naujam skrydžiui per parą. Artimiausiu laiku taip pat bus sukurtas naujas pilotuojamas erdvėlaivis.

Astronautų saugumas

Amerikiečiai įsitikinę, kad pasenusi Rusijos kosminė technika, skraidinti amerikiečių ir kitų šalių astronautus, saugumo sumetimais, nebegali būti naudojama. Avarija su astronautais yra neišvengiama ir tik laiko klausimas, kada tai įvyks. Tai viena iš priežasčių JAV siekti kuo greičiau atsisakyti Rusijos dalyvavimo bendrose kosmoso programose. Rusijа, tiek kariniu, tiek politiniu atžvilgiu, tapo nepatikimu partneriu.

Kinijos bei Rusijos siekiai militarizuoti kosmosą, skatina ir JAV veikti šia linkme. Minėtas CSIS pranešimas paaiškina, kokia technika tikėtina bus naudojama kosmose, suklasifikuotа jos kovinė galia, pažeidžiamumas ir kiti parametrai. Labai abejotina, ar pateikti duomenys gauti tik teoriniu būdu.

X-37B erdvėlaivis

X-37B-Space-Plane-Could-Land-This-Weekend-2 X-37_spacecraft,_artist's_rendition X- 37

NASA X-37 projektą pradėjo 1999 metais, 2004 metais jį perėmė JFAV gynybos departamentas. Pirmasis testinis skrydis atliktas 2006 metais, iki 2018 metų pradžios įvykdytos 5 erdvėlaivio X-37B misijos (OTV – Orbital Test Vehicle):
1 startas 2010 balandis – nusileidimas 2010 gruodis, misijos pavadinimas USA-212;
2 startas 2011 kovas – nusileidimas 2012 birželis, misijos pavadinimas USA-226;
3 startas 2012 gruodis – nusileidimas 2014 spalis, misijos pavadinimas USA-240;
4 startas 2015 gegužė – nusileidimas 2017 gegužė, misijos pavadinimas USA-261;
5 startas 2017 rugsėjo 7 – misija tęsiama, misijos pavadinimas USA-277.

Pirmųjų keturių misijų raketa buvo Atlas V, paskutinioji misija patikėta Falcon 9. Visos misijos yra slaptos ir duomenų apie jas pateikiama labai mažai. Šio kosmoplano tyrimų tikslai neabejotinai kariniai. Įvykusios misijos buvo sėkmingos, tad kompanijai Boing patikėtas dvigubai didesnio X-37C erdvėlaivio kūrimas.

Kopijos

Neturėdami tvirtos koncepcijos, Rusija dažnai kopijuoja JAV ar Europos sukurtas sistemas. Pavyzdžiui, vietoje JAV pasaulinės navigacijos sistemos GPS sukūrė savą – GLONASS. Panašu, kad JAV šiandien jau turi jos neutralizavimo priemones.Tuo pačiu JAV toliau tobulina savo GPS palydovus ir 2018 metų pabaigoje ruošiasi iškelti trečios kartos GPS palydovus, kuriems “nebijotų” vadinamųjų antiGPS įrenginių.
Vakarai, matydami Kinijos bei Rusijos eskaluojamą ginklavimąsi, pasibaigus Obamos taikaus sambūrio politikai, pradėjo realizuoti naujus projektus, skirtus pasiekti prarastą karinę pusiausvyrą. Galime drąsiai teigti, kad kosmoso militarizacija nuolat spartėja. Belieka tikėtis, kad susidarius jėgų pusiausvyrai, pagrindinis dėmesys nukryps civiliniam moksliniam kosmoso tyrimui ir blogiausio scenarijaus bus išvengta.


Komentarai apie “Ar kariausime kosmose?”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.