Tarptautinis Kosmoso stebėjimo tinklas

BakerNunnCamera_C

Kosmoso šiukšlės, Kosmoso Stebėjimo Tinklas ir jo atsiradimas, Kanados Sapphire programa, Europos Kosmoso Agentūros tinklas – šiandien trumpai apie juos.

Tinklo atsiradimas

1957 spalio 4 dieną, po pirmojo dirbtinio Žemės palydovo paleidimo, prasidėjo pirmasis kosmoso amžius, o JAV suskubo klausytis ir fotografuoti Sovietų palydovą. Nuo jo prasidėjo kosmoso šiukšlės, ir prasidėjo įrenginių, vėliau pavadintu Kosmoso Stebėjimo Tinklas, plėtojimas. Pirmosios kuriamo stebėjimo tinklo užduotys buvo raketos arba tarpžemyninių balistinių raketų startų registravimas.

Baker-Nunn Camera BakerNunnCamera_BBaker Nunn teleskopas, kuriuo 1957 metų rudenį JAV nufotografavo Sovietų palydovą. Teleskopas veikė iki 1992 metų, po to buvo modifikuotas CCD naudojimui

BakerNunn04Sputnik1957 metais spalio 17 dieną, nufotografavus sovietų palydovą iškėlusią raketą, pradėtas kurti palydovų stebėjimo tinklą iš 12 tokių teleskopų

JAV Kosmoso stebėjimo tinklas (SSN – Space Surveillance Network) yra valdomas NORAD (Šiaurės Amerikos oro erdvės gynyba), kurios būstinė yra Pattersono oro pajėgų bazėje. NORAD yra bendra Kanados ir JAV organizacija, teikianti įspėjimus apie oro erdvę, suverenitetą ir gynybą abiem šalims. Ji buvo sukurta 1958 metais kai balistinės raketos tapo grėsme. 1992 metais Kanados oro pajėgos išjungė įrenginį Baker-Nunn, tai buvo didelis optinis teleskopas su foto įranga. Vietoje jo buvo vystomas Sapphire projektas.

ssn_map_8.12.13Kosmoso stebėjimo tinklas jungia daug įrenginių visoje Žemėje ir darosi pasaulinis Kosmoso stebėjimo tinklas

JAV Kosmoso stebėjimo tinklas

Kosmoso stebėjimas vykdomas tokiu būdu: numatoma kada ir kurioje vietoje orbituojantis žemėjantis kosmoso objektas ar palydovas pateks į Žemės atmosferą; tokie objektai atskiriami nuo karinių raketų nekeliant panikos; pateikiama esama kosmoso objektų padėtis ir apskaičiuojami orbitų parametrai; aptinkami nauji dirbtiniai objektai erdvėje apie Žemę; pateikiami realūs objektų orbitų apie Žemę duomenys; administruojamas eksploatuojamų dirbtinių kosmoso objektų katalogas; nustatoma kuri šalis iškėlė į orbitą naują kosmoso objektą; NASA informuojama ar kosmoso objektai apie Žemę gali kirsti palydovų bei Tarptautinės kosminės stoties orbitas.

Spacetrack ir kosmoso šiukšlės

SPACETRACK – Kosmoso stebėjimo tinklo (SSN) programa, naudojanti elektrinių optinių, pasyvių radijo dažnių ir radarų jutiklių duomenis. SSN teikia tokias paslaugas: kosmoso objektų katalogavimas bei identifikavimas, įspėjimai apie palydovų atakas, praneša JAV pajėgoms apie palydovus, stebi kosmoso sutartis, renka mokslinę bei techninę informaciją.

Kosmoso šiukšlės ir palydovai – jų kiekis orbitose apie Žemę nuolat auga, taip pat dėl padidėjusios paleidimo orbitų, nestandartinių orbitų ir geosinchroninių orbitų aukščių įvairovės, būtinas tolesnis SSN modernizavimas.
SPACETRACK taip pat vysto sistemas, reikalingas būsimos JAV antipalydovinių ginklų (anti-satelitte – ASAT) sistemos valdymui ir kontrolei. Tokia sistema yra vaizdų informacijos apdorojimo ir superkompiuterių centras prie JAV Oro pajėgų Maui optinės stoties (Air Force Maui Optical Station – AMOS).

Kelių kosmoso objektų nuotraukos, gautos Fabra (Italija) observatorijos teleskopu. Šis teleskopas priklauso tarptautinei Kosmoso priežiūros ir sekimo programai (Space Surveillance and Tracking – SST), koordinuojamai Europos kosmoso agentūros.

cosmos2333_low Cosmos palydovo raketos dalis 2333, lekianti 850 km orbitoje virš Žemės. Ekspozicija – 1 sekundė. Kuo žemesnė palydovo ar kosmoso šiukšlės orbita, tuo žvaigždžių pėdsakai yra ilgesnigps_low NAVSTAR/GPS palydovo nuotrauka, ekspozicija 5 sekundės, orbitos aukštis 20 000 kmnss5_lowPalydovo NSS5, orbituojančio GEO orbitoje, nuotrauka. Ekspozicija – 5 sekundės

Kosmoso stebėjimo tinklas, kurio veikloje dalyvauja ir Kanada, jungia įvairius kosmoso erdvės apie Žemę stebėjimo optinius, radijo bei lazerinius įrenginius Žemėje. Dalis įrenginių dirbtiniuose palydovuose orbituoja apie Žemę. Tai yra Kanados Sapphire palydovas (nedidelio diametro optinis teleskopas), JAV MSX/SBV palydovai ir kiti. Tokie palydovuose įtaisyti jutikliai, lyginant su esančias Žemėje, turi savo privalumų:  gali stebėti visą erdvę apie Žemę, jiems netrukdo atmosfera ir  sumažėja priklausomybė nuo užsienio šalių. Skiriami sekimo, aptikimo ir vaizdo gavimo radarai bei optiniai teleskopai. Kosmosan leidžiami nedideli optiniai teleskopai.

Europos, Rusijos ir Kinijos tinklai

Europos Sąjunga, Kinija ir Rusija turi savo kosmoso stebėjimo tinklus. Europos Sąjunga tik 2014 metų pabaigoje pradėjo oficialą Kosmoso stebėjimo Tinklo veiklą. Stebimos kosmoso šiukšlės ir dirbtiniai aparatai Žemės orbitoje. Rusjos kosmoso stebėjimo tinklas yra ypač gerai išvystytas ir šis momentas JAV kariškius neramina.

Kosmoso stebėjimo tinklas aptinka, seka, kataloguoja ir atpažįsta dirbtinius objektus erdvėje apie Žemę, tokius kaip aktyvūs ir neaktyvūs palydovai, panaudoti raketų korpusai ir dalys arba fragmentacijų šiukšlės. Už šią (Kosmoso stebėjimo tinklas) sistemą atsako JAV strateginė vadovybė (USSTRATCOM).

Beliko SST tinklo dvi nares dalyves sudėlioti: Kinija ir Rusija. Jos dar nuo Šaltojo karo laikų turimus radarus naudoja kosmoso šiukšlėms ir palydovams aptikti ir sekti LEO orbitose.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *