
Artemis 1, NASA, Mėnulis – varžybų link Mėnulio smulkmenos
Artemis 1 misija
Artemis 1 misijos logotipas
Pirmoji erdvėlaivio Orion ir Europos techninio modulio (ESM – European Service Module) misija yra skrydis link Mėnulio ir atgal. Tai bus iš Žemės valdomas automatinis skrydis be žmonių ir vadinis Artemis 1. Panaši, tik pilotuojama, buvo Apollo 8 misija apie Mėnulį 1968 metais.
Misijos pradžia – 2020 pabaigoje ar 2021 metų pradžioje iš 39B starto aikštelės (JAV, Kanaveralo iškyšulys) startuoja raketa SLS ir erdvėlaivis Orion su ESM orbituoja apie Žemę, kol greitintuvas (ICPS – Interim Cryogenic Propulsion Stage) erdvėlaivį ir ESM perves į orbitą link Mėnulio.
Misijos Artemis 1 erdvėlaivis Orion ir techninis modulis (ESM)
Orion apskries Mėnulį jo gravitaciniame lauke maždaug 70 tūkst. km atstumu nuo paviršiaus ir ~ 500 tūkst. km nuo Žemės. 2 kartus apskriejęs Mėnulį, Orion pasuks link Žemės. Bendra skrydžio trukmė planuojama 25.5 paros. Europos techninis modulis ESM turėtų sudegti atmosferoje, o Orion nusileisti Ramiajame vandenyne.Bendra erdvėlaivio Orion ir ESM masė siektų 26.52 tonų, Orion masė – 10.4 tonų, ESM masė 15.46 tonos. Techniniame modulyje bus 8.6 tonos kuro, 240 kg vandens, 90 kg deguonies ir 30 kg azoto.
Artemis 1 skrydžio etapai
Artemis 1 misijos etapai: Startas iš Kenedžio kosminio centro Floridoje; 2. Saulės baterijų išskleidimas; 3. Greitėjimas ir antrosios pakopos numetimas; 4. Orbitos korekcija; 5. Pagrindinio varytuvo įjungimas (185 km atstumu nuo Mėnulio paviršiaus); 6. Varytuvų įjungimas ir perskridimas į retrogradinę apskritiminę orbitą (erdvėlaivis orbituoja priešinga kryptimi nei sukasi Mėnulis); 7 Retrogradinė apskritiminė orbita; 8. Įjungiamas pagrindinis varytuvas ir išskrendama į orbitą arčiau Mėnulio; 9. Valdomas Mėnulio apskriejimas ir pagrindinio varytuvo įjungimas skrydžiui link Žemės; 10. Skrydis atgal ir trajektorijos korekcija; 11. Techninio modulio (ESM) atskyrimas; 12. Įskriejimas į atmosferą, kur sudega adapteris (jungiamoji erdvėlaivio Orion su ESM dalis) ir ESM