Atominis Orion

Orion boost project

Atominis Orion kadaise egzistavęs tik popieriuje taip ir liko popierinis erdvėlaivis

Didžiausio startūno 8 mln t masės o400x700 m matmenų 160 MN stūmos su kabina 20 žmonių ir atominiu impulsiniu varytuvu projektą 1957 metais pradėjo General Atomics konstruktorius T. Taylor, talkinant fizikui F. Dyson. Impulsinio sproglaivio idėją dar 1946-ais pasiūlė lenkų kilmės atomistas S. Ulam (vandenilinės bombos išradėjas). Bandymai su 20 000 tonų sprogmenų ekvivalentu vyko 1954-ais Ramiojo vandenyno Enivetok atole ir 1955-ais Nevados dykumoje.

Orion modelių testavimas

1980 JAV astrofizikas Carl Sagan pasakė: „Žvaigždėlaivis „Orion“ yra geriausias branduolinio ginklo panaudojimas, kokį tik galiu įsivaizduoti.“

Orion project
Orion concepts
Orion flight test animation (online-video-cutter.com)

Erdvėlaivio Orion vizualizacija, darbo schema ir judėjimas

Sprogdinant termobranduolinius užtaisus tikėtasi pasiekti 30 km/s reaktyvinio srauto greitį ir net 15 km/s sproglaivio judėjimą. Suprojektavus keletą Orion variantų, net ir karinės paskirties, jų modeliai 1959-ais buvo bandomi Point Loma vietovėje JAV. Branduolinių bandymų 1963-jų draudimas projektą pristabdė, tad 1965 atominis Orion buvo „uždarytas“.

Uždarymą įtakojo ir projekto brangumas, tuo metu siekęs 3,6 mlrd USD ir techninės problemos. Nebuvo atsižvelgta į teorines galimybes nulėkti į artimiausią žvaigždę Kentauro Alfą per 44 metus.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *