Blue Origin kovos dėl HLS

Blue Origin HLS on the Moon

Liepos 30 JAV vyriausybės Audito rūmai atmetė Blue Origin ir Dynetics pretenzijas dėl HLS. Tą pačią dieną SpaceX projekto Human Landing System (HLS) tolesniam vykdymui arba raketos StarShip vystymui gavo 300 mln USD. Tai paskutinis NASA mokėjimas SpaceX kompanijai pagal HLS programą.

BlueOrigin protest B

Vienas iš Blue Origin infografikos pvz: Starship į Mėnulį startuoja 12 kartų, Blue Origin raketa New Glenn 3 kartus

2019 metų pavasarį NASA buvo atrinkusi 11 kompanijų, dalyvavusių „Žmogaus nuleidimo sistemos“ (Human Landing System – HLS) programoje. Jų sąrašas ir vystomi propjektai: Aerojet Rocketdyne – transporto priemonės studija; Blue Origin – nusileidimo modulio bei transporto priemonės studija ir transporto priemonės prototipas; Boeing – nusileidimo modulio studija, dviejų nusileidimo modulių prototipas, transporto priemonės studija ir prototipas, kuro papildymo modulio studija ir prototipas; Dynetics – nusileidimo modulio studija ir 5 elementų nusileidimo modulio prototipas; Lockheed Martin – nusileidimo modulio studija, 4 elementų nusileidimo modulio prototipas, transporto priemonės studija ir kuro papildymo modulio studija; Masten Space Systems – nusileidimo modulio prototipas; Northrop Grumman Innovation Systems – nusileidimo modulio studija, 4 elementų nusileidimo modulio prototipas, kuro papildymo modulio studija ir prototipas; OrbitBeyond – dviejų elementų kuro papildymo modulio studija; Sierra Nevada Corporation – nusileidimo modulio studija ir prototipas, transporto priemonės studija ir prototipas, kuro papildymo modulio studija; SpaceX – nusileidimo modulio studija; SSL – nusileidimo modulio studija ir kuro papildymo modulio prototipas.

HLS finalas

2020 balandžio 30 NASA paskelbė tris HLS finalininkes. Viena iš kompanijų – Blue Origin (gavo 579 mln USD), Dynetics (253 mln USD) ar SpaceX (135 mln USD) – gali tikėtis nuleisti žmogų į Mėnulį 2024 metų gale pagal NASA Artemis ir HLS programas.

Paminėtinas faktas: kol 95 dienas buvo nagrinėjamas Blue origin ir Dynetics protestas, HLS vystymas iš esmės buvo sustabdytas. SpaceX HLS vystymui iš NASA per kelis kartus gavo 2 941 394 557 USD. SpaceX iki 2024 metų pabaigos turi parengti Starship raketą, ją vieną kartą išmėginti demonstraciniame lėkyje ir į Mėnulį nuskraidinti (ir parskraidinti) NASA paruoštą ekipažą.

Starship SpaceX on the Moon

SpaceX raketa Starship Mėnulyje. Galbūt 2024 pabaigoje

Blue Origin nuo 2012 kuriama raketa New Glenn turėtų lėkti su metano deguoneis varytuvais BE-4, kurie kol kas nesukurti ir negaminami. SpaceX metano deguonies varytuvas Raptor yra sukurtas ir naudojamas.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *