Blue Origin, varytuvas, variklis, ULA, startūnas, raketa, Vulcan Centaur – nauji terminai ir seni dalykai
Varytuvas BE-4
Blue Origin konstruojamas ketvirtos kartos varytuvas BE-4 pakeis varytuvą РД-180
JAV kompanija Blue Origin pasirašė kontraktą su kompanija ULA (United Launch Alliance) ir teiks perspektyviems Vulcan Centaur startūnams naujus varytuvus BE-4. Svarbus dalykas yra varytuvo BE-4 daugkartinis naudojimas: pirmoji startūno pakopa maždaug 50-60 km aukštyje krinta į atmosferą ir vandenyną, o BE-4 varytuvai parašiutais nuleidžiami ir vėl panaudojami.
Būsimasis startūnas Vulcan Centaur
Terminai varytuvas atitinka anksčiau ir dabar naudojamą terminą variklis arba raketinis variklis, o startūnas atitinka terminą raketa. Informaciją apie Blue Origin ir ULA kontraktą rugsėjo pabaigoje paskelbė laikraštis The Wall Street Journal. Pasak laikraščio, ULA pirmąjį Vulcan Centaur startą planuoja 2020 metais, o maždaug 2020-2023 metais startūnas Vulcan Centaur turėtų pakeisti šiuo metu naudojamą startūną Atlas V, jame naudojamas Rusijos gamybos varytuvas РД-180.
Varytuvas РД-180
Mokslinis gamybinis susivienijimas „Energomaš” (НПО „Энергомаш”) startūnams Atlas III ir Atlas V parduoda varytuvus РД-180. Pirmas varytuvų РД-180 kontraktas, pagal kurį buvo pagaminti 101 varytuvas, sudarytas 1997 metais. Kontrakto vertė ~ 1 mlrd USD. 2014 metais, dėl Rusijos aneksuoto Krymo bei sukelto karo rytinėje Ukrainoje, JAV kongresas įvedė sankcijas РД-180 varytuvams. 2015 metais, paaiškėjus, jog JAV per kelis artimiausius metus nesugebės sukonstruoti savo РД-180 atitikmens, sankcijas РД-180 varytuvams atšaukė. 2016 metais JAV iš „Energomaš” užsakė dar 18 papildomų РД-180 varytuvų. Vėliau „Energomaš” pranešė apie JAV užsakytus 6 papildomus РД-180 varytuvus 2020 metams.
ULA startūnas Atlas V
Blue Origin (įkūrėjas Jeff Bezos) yra viena iš kelių privačių JAV kosmoso kompanijų, ketinančių reguliariai skraidinti turistus į kosmosą ir dedanti labai daug resursų į varytuvo BE-4, galinčio pakeisti varytuvą РД-180, sukūrimą. Varytuvas BE-4 yra ketvirtos kartos varytuvas, naudojantis suskystintas gamtines dujas ir skystą deguonį. Varytuvas BE-4 bu naudojamas startūnuose Vulcan Centaur (kuria ULA konsorciumas) ir New Glenn (kuria Blue Origin).
Kompanijos Blue Origin startūnas New Glenn
Dviejų pagrindinių JAV kosmoso kompanijų Boeing ir Lockheed Martin bendras projektas yra konsorciumas ULA. „Varytuvai РД-180 buvo ir liks geriausi pasaulyje. Tai pasaulinės konstruktorių minties viršunė ir unikali beavarinė statistika – šiais varikliais atlikti 84 startai. Pakeisti šiuos variklius galima. Laimėti, tai yra padaryti geriau – neįmanoma”, – taip 2018 rugsėjo 28 dieną apie varytuvus РД-180 pasakė Roskosmos vadovas Dmitrij Rogozin.