Chang’e-4 biosfera

Chang'e, biosfera, CNSA, Arabidopsis

Chang’e-4, biosfera, CNSA, Arabidopsis – naujienos iš kitos Mėnulio pusės

Chang’e-4 biosfera veikia

Chang'e-4, biosfera, CNSA, Arabidopsis

Nuo tyriklio Chang’e-4 nuvažiavęs mažutis nefritinis triušiukas – tokia sausio 10 dienos panoramine nuotrauka gali didžiuotis Kinija

Sausio 12 dieną Chang’e-4 biosfera pradėjo veikti. Jau anksčiau rašiau apie sėkmingą tyriklio Chang’e-4 nusileidimą į antrąją pusę Mėnulio sausio 3 dieną. Tyriklyje Chang’e-4 yra konteineris iš aliuminio su bulvių sėklomis ir šilkaverpio kiaušinėliais. Iš jų turi išsiristi anglies dioksidą gaminantys šilakverpiai. Bulvės gamins deguonį. Taip iš paprastų dedamųjų bus suformuota uždara ekosistema arba biosfera, – tokia informacija pasidalijo CNSA atstovas Zhang Juanshun. Dar konteineryje yra bulvių, rapsų, medvilnės bei Arabidopsis thaliana sėklų, vaisinių muselių ir mielių. Dar yra 18 ml vandens, dirvožemis, oras, termoreguliavinė sistema bei dvi, procesus fiksuojančius, kameros. Konteinerio masė yra 2.068 kg.

Biosferos susidarymas

6 organizmai sudarė mikroekologinę sistemą iš gamintojų ir naudotojų: augalai gamina deguonį ir maistą visiems naudotojams. Naudotojai – tai vaisinės muselės. Jos gamina anglies dioksidą, reikalingą augalų fotosintezei. Mielės yra vaisinių muselių maistas. Konteinerio termoizoliacinis sluoksnis gali atlaikyti didžiulį temperatūrų skirtumą, vidinė dalis užtikrina oro kondicionavimo sistemą. Konteinerio viduje temperatūra yra ~ +25°C. Dregmės užtikrinimui vanduo tiekiamas automatiškai.

Chang'e-4, biosfera, CNSA, Arabidopsis

Biologinis procesas konteineryje jau prasidėjo. Biosfera netrukus bus suformuota

Chang'e-4, biosfera, CNSA, Arabidopsis

Užaugo pirmas medvilnės daigelis

Konteineryje yra dvi kameros, kurios perdavė į Žemę per 170 nuotraukų. Mokslininkai mano, jog po 14-15 parų Arapidopsis išskleis pirmąjį žiedą Mėnulyje. Būtent Arabidopsis buvo pasirinktas kartu su bulvėmis versti anglies dioksidą į deguonį.

Chang'e-4, biosfera, CNSA, Arabidopsis
Šis augalas Arabidopsis plačiai naudojamas kaip pavyzdinis, tyrinėjant augalų genetiką ir vystymosi biologiją. Jau 1982 metais Arabidopsis buvo pražydintas Sovietų kosminėje stotyje Saliut-7.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *