Įdomūs faktai apie TKS

TKS, Zaria, NASA, Roscosmos – trumpai apie Tarptauitinės Kosminės Stoties (TKS) 20 metų

2018 lapkričio 20 dieną TKS sukako 20 metų. Tą dieną iš Baikonuro kosmodromo pakilo pirmasis jos modulis Zaria. Tokiai datai surinkome informaciją apie TKS.

TKS, Zaria, NASA, RoscosmosTKS 2010 metais

Šiuo metu TKS projekte dalyvauja 15 šalių: Rusijos federacija, JAV, Japonija, Kanada, Belgija, Jungtinė Karalystė, Vokietija, Danija, Japonija, Italija, Nyderlandai, Norvegija, Prancūzija, Šveicarija ir Švedija.

Pagal valdymą, TKS padalyta į Rusijos ir JAV segmentus. Rusijai priklausantis segmentas yra valdomas iš Maskvos srityje Koroliov mieste esančio Skrydžių valdymo ventro; JAV priklausantis segmentas valdomas iš Hiustone esančio skrydžių valdymo centro.

Pilna TKS įgula – 6 žmonės. Jau 18 metų stotis nepertraukiamai pilotuojama.

Stotį sudaro 16 hermetiškų modulių, skersinė santvara su saulės elementų baterijomis ir radiatoriais, išorinės platformos ir du nuotolinio valdymo manipuliatoriai (Kanados ir Japonijos). TKS masė  – apie 420 tonų. Jos matmenys 51 m x 109 m x 73 m, hermetiškų patalpų tūris 916 kubinių metrų, iš jų astronautų (kosmonautų) gyvenimui skirti tik 388 kubiniai metrai.

Orbitinėje stotyje dirbo 232 astronautai (kosmonautai) iš 18 pasaulio šalių: 146 amerikiečiai, 47 rusai, 9 japonai, 7 kanadiečiai, 7 italai, 4 prancūzai, 3 vokiečiai, po 1 astronautą iš Ispanijos, Pietų Afrikos Respublikos, Belgijos, Nyderlandų, Brazilijos, Šveicarijos, Malaizijos, Pietų Korėjos, Danijos, Kazachtano ir Jungtinės Karalystės.

Stotyje dirbo 36 moterys, iš jų 30 amerikiečių ir po vieną atstovę iš Kanados, Prancūzijos, Pietų Korėjos, Japonijos, Rusijos ir Italijos. Dvi moterys vadovavo TKS darbui: amerikietė Peggi Witson (du kartus) ir amerikietė Sunita Williams.

Du Rusijos Federacijos kosmonautai (Jurij Malenčenko ir Fiodor Jurčichin) į TKS buvo atskridę daugiausiai – net 5 kartus.

Pats ilgiausią skrydį orbitinėje stotyje nuo 2015 metų kovo iki 2016 metų kovo (trukmė 340 parų 8 valandos 42 minutės 54 sekundės nuo starto iki nusileidimo), atliko Roscosmos atstovas Michail Kornijenko ir NASA astronautas Scott Kelly. Ilgiausiai orbitinėje stotyje gyveno Rusijos kosmonautas Jurij Malenčenko – 701 parą 10 valandų 19 minučių ir 44 sekundes (įskaitant laiką nuo erdvėlaivio starto iki jo nusileidimo).

TKS, Zaria, NASA, Roscosmos

TKS astronautų S. Kelly ir M. Kornijenko 365 parų misija buvo sutrumpinta iki 340 parų

Atvira kosminė erdvė ir TKS

Įgyvendinant TKS projektą, 212 kartų išeita į atvirąją kosminę erdvę. Visų išėjimų bendra trukmė 1327 valandos 16 minučių. Su amerikietiškais EMU skafandrais atlikta 160 išėjimų, o su rusiškais Orlan – 52. Tiesiogiai iš TKS išeita 184 kartus, o likusieji 28 kartai iš prisijungusių prie jos Space Shuttle sistemos erdvėlaivių. Atviroje kosminėje erdvėje dirbo 127 žmonės: 83 JAV astronautai, 30 Rusijos Federacijos kosmonautų, po 3 Kanados, Japonijos ir Vokietijos astronautus, 2 Prancūzijos, po 1 Švedijos, Italijos, Jungtinės Karalystės astronautą. TKS programos metu atviroje kosminėje erdvėje dirbo 9 astronautės iš JAV.

Du Amerikos astronautai (Michael Lopez – Alegria ir Peggy Whitson) daugiausiai nei kiti (10 kartų) buvo išėję į atvirąją kosminę erdvę įgyvendinti TKS projektą, dar trys žmonės (amerikiečiai Michael Fincke, Richard Mastracchio ir rusas Fiodor Jurčichin – 9 kartus. Daugiausia TKS išorėje praleido Michael Lopez – Alegria – 67 valandas 40 minučių.

Pats ilgiausias išėjimas į atvirąją kosminę erdvę statant ir eksploatuojant TKS įvyko 2001-03-11. Tą dieną amerikietiškais EMU skafandrais NASA astronautai James Voss ir Susan Helms atviroje kosminėje erdvėje dirbo 8 valandas 56 minutes. Rusijos kosmonautai Aleksandr Misurkin ir Anton Škaplerov 2018-02-02, vilkėdami Orlan MK skafandrus, TKS paviršiuje dirbo 8 valandas 12 minučių.

TKS ir pilotuojami erdvėlaiviai

Per visą TKS skrydį pilotuojami ir krovininiai erdvėlaiviai, o taip pat hermetiški moduliai ir adapteriai 256 kartus prisijungė prie jos. Iš šių susijungimų 153 buvo prie Rusijos segmento, o 103 prie JAV segmento. 109 kartus prisijungė pilotuojami erdvėlaiviai: 72 kartus Sojuz, 37 – Space Shuttle). 111 kartų prisijungė krovininiai erdvėlaiviai: 73 kartus Progress, 24 kartus Dragon ir Cygnus, 9 kartus Japonijos HTV ir 5 kartus ESA ATV). 36 kartus buvo prijungti hermetiški moduliai ir adapteriai.

Su nuotolinio valdymo manipuliatorių pagalba TKS atlikti 69 prijungimai ir perkėlimai. 17 kartų nuo vieno susijungimo įrenginio prie kito perjungti Sojuz erdvėlaiviai ir 4 kartus Progress erdvėlaiviai.

Per 20 metų stoties statybos ir eksploatavimo metų startūnai kilo 206 kartus. Šių startų metu į orbitą buvo išsiųsti:

  • 94 pilotuojami erdvėlaiviai (57 Rusijos Federacijos Sojuz, kurių vienas 2018-10-11 nepakilo į orbitą dėl startūno pirmosios pakopos kaltės, ir 37 JAV Space Shuttle, kurie skraidino stoties gyvenamuosius modulius ir kitas jos konstrukcijos dalis);
  • 110 krovininių erdvėlaivių (72 Rusijos Progress, du iš jų skraidino nedidelius stoties modulius Pirs ir Poisk, 26 JAV Dragon ir Cygnus, 5 ESA ATV erdvėlaiviai ir 7 Japonijos HTV erdvėlaiviai. Iš šių erdvėlaivių trys Progress ir po vieną Dragon ir Cygnus erdvėlaivį orbitinės stoties nepasiekė dėl startūnų (nešančiųjų raketų) kaltės);
  • 2 TKS moduliai (Zaria ir Zvezda).

Per TKS skrydį atliktos 277 skrydžio orbitos korekcijos. 135 kartus orbitą koregavo erdvėlaivių Progress varikliai, 53 kartus Space Shuttle sistemos erdvėlaivių varikliai, 39 kartus ATV varikliai. 32 kartus orbitą kėlė Zvezda varikliai, 17 kartų Zaria varikliai, 1 orbitos korekciją įvykdė JAV krovininio erdvėlaivis Cygnus.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *