Irano kosmosas

Iranas kosmosas

Iranas, kosmosas, palydovai, raketos – apie Irano kosminę programą ir karinę jos pakraipą

Iranas kosmosas Semnan

Semnano starto aikštelė naudojama Irano raketų paleidimams

Iranas raketų programą naudoja tarpžemininių raketų testavimams. Galimas dalykas, jog 2019 metų pabaigoje Iranas turi didžiausią raketų potencialą Artimuosiuose Rytuose, tačiau didžioji raketų dauguma yra trumpo nuotolio.

2005 metais Iranas, siekdamas gauti prieigą prie kitų šalių kosmoso įrangos, tapo Azijos Ramiojo vandenyno kosminės organizacijos (Asia-Pacific Space Cooperation Organization – APSCO) vienu iš steigėjų. APSCO priklauso Bangladešas, Iranas, Kinija, Mongolija, Pakistanas, Peru, Tailandas, vėliau bendradarbiavimą su organizacija patvirtino Indonezija ir Turkija. Tiesa, APSCO steigimo metu dalyvavo Argentina, Malaizija, Rusija, Filipinai ir Šri Lanka. Organizacijai, kurios būstine yra Pekine, vadovauja Kinija.

Nuo 2008 metų Iranas atliko kelis sėkmingus raketų paleidimus iškeldamas palydovus į kosmosą, tačiau šalies kosminė programa susiduria su techniniais sunkumais. Irano sukonstruotos raketos yra nepatikimos ir į žemą orbitą aplink Žemę gali iškelti tik mikropalydovus. Tiesa, 2009 vasario 2 Iranas antruoju mėginimu į orbitą aplink Žemę savo raketa Safir 2 iš Semnan starto aikštelės Irane, iškėlė savos gamybos palydovą Omid ir tapo 10 Žemės kosmoso valstybe (savo raketa, savas palydovas). 2010 vasaryje Iranas paskelbė apie gyvų organizmų paleidimą į kosmosą, 2012 metais paleido Žemės fotografavimo palydovą Navid.

Iranas, kosmosas, Hashrood-EarthQuake
Irano Žemės fotografavimo palydovo nuotraukos

Nors dar 2004 metais buvo įkurta Irano Kosmoso Agentūra (Iranian Space Agence ISA), jai ir Irano Kosminių Tyrimų centrui vadovauja Irano informacinių ir komunikacinių technologijų ministerija ir Gynybos ministerija, tad pastebimas karinio ir civilinio kosmoso programų atsiskyrimas. Iranas turi palydovų slopintuvus.

Palydovų gamyba šalyje ir privačios astronautikos vystymas yra Irano Kosmoso Agentūros (ISA) prioritetas. Irano Kosmoso Agentūros vadovas Morteza Barari teigia, jog Iranas yra tarp 10 pasaulio valstybių, turinčių pilną kosminės technikos ciklą: savos gamybos palydovus, antžeminės kontrolės ir sekimo stotis, starto įrangą ir palydovinių ryšių naudojimą.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *