Artimųjų Rytų lyderis Iranas ?

Nahid, Pars, Dousti, Payem

Nahid, Pars, Dousti, Payem – nauji terminai Artimųjų Rytų šalyje Irane

Kosminės ar karinės raketos

Irano raketų startai nuolat yra lyginami su karinių raketų startų keliamais pavojais. JAV, Prancuzija bei kitos šalys teigia, jog Irano raketos gali būti naudojamas ir kariniams tikslams. Tačiau tarp karinių ir kosminių raketų yra porą esminių skirtumų. Karinės raketos yra nuolatinėje parengtyje ir slepiamos. Kosminės raketos turi iškelti krovinius į orbitą. Būtent dėl šios paskirties raketos yra ilgai ir atvirai ruošiamos bei testuojamos. Įvairių šalių kosminės raketos buvo išvystytos iš karinių raketų. Vėliau jų keliai išsiskirdavo. Iranas jau yra pasiekęs karinių ir kosminių raketų atskiro kūrimo bei testavimo lygmenį.

Iranas ar Izraelis

Iranas turi palydovus iškeliančias raketas Simorgh, Safir-1, Safir-1A ir Safir-1B (Pasiuntinys). Raketos Safir palydovus gali iškelti į 260 km orbitas apie Žemę, Simorgh raketa gali iškelti iki 350 kg palydovus į 500 km aukštį. Irano Semnano kosmodrome įrengtos dvi starto aikšteles. Iš apvalios starto aikštelės leidžiamos raketos Safir. Kita aikštelė – visiškai įrengta starto aikštelė su mobiliu aptranavimo bokštu raketoms Simorgh – vadinama Imam Khomeini kosmodromu.

Nahid, Pars, Dousti, Payem

Raketa Safir apvalioje starto aikštelėje

Reikia atskirai paminėti Irano geofizinių startų – į orbitą liedžiami gyvūnai – programą. 2010 metais palydovas Kavoshgar-3 (Tyrinėtojas) kelioms minutėms į kosmosą iškėlė graužikus, du vėžlius ir kelis sliekus. Pasiekimas nedidelis, tačiau Iranas tapo šeštąja valstybe, paleidusia gyvūnus į kosmosą. 2011 metais Iranas išmėgino bepilotinį startą su kapsule beždžionei, vėliau tais pačiais metaisstartas su beždžione nepavyko. Porą metų buvo vykdomi tobulinimai ir 2013 metais 2 beždžionės atliko sėkmingą skrydį. Pasiruošimo darbai ir 2015 metais parodytas pilotuojamo erdvėlaivio maketas aiškiai rodo Irano posūkį į pilotuojamą astronautiką.

Nahid, Pars, Dousti, Payem

Irano pilotuojamo erdvėlaivio maketas

Pirmoji Artimųjų Rytų valstybė astronautikoje yra Izraelis: turi starto aikštelę Palmachim, technologijas bei palydovų gamyklas, raketą Shavit. Turėjo ir astronautą, Ilan Ramon, žuvusi 2003 metais Columbia katastrofoje.

Nahid, Pars, Dousti, Payem

Nahid, Pars, Dousti, Payem

Simorgh raketa ruošiama startui

Iranas turi savo starto aikštelę ir palydovus iškeliančias raketas

Nahid, Pars, Dousti, Payem

Irano gynybos ministras Amir Chatami, sako kad kosminių technologijų vystymo sparta Iranas lenkia JAV ir Rusiją

Irano kosminių technologijų vystymo tempai 2.5 karto lenkia JAV bei Rusiją. Apie tai pareiškė Irano gynybos ministras Amir Chatami 2018 metų rudenį. Šalis į astronautiką intensyviai pasuko tik 2010 metais, o palydovus pradėjo gamintis tik 2015 metais.

2018 lapkričio 21 dieną ISA vadovas Morteza Barari pranešė apie 37 Irano kosmoso studijų studentus, gavusius Azijos Ramiojo vandenyno Kosmoso Bendradarbiavimo Organizacijos (The Asia-Pacific Space Cooperation Organization – APSCO) grantus. Studentai tobulinsis Kinijos kosminės pramonės gamyklose.

Nahid, Pars, Dousti, PayemIrano kosmoso technologijų studentai po grantų paskelbimo

Palydovai Payam ir Dousti

Palydovai Omid (pirmasis savarankiškai sukurtas ir pagamintas palydovas), Rasad-1, Fajr, Nahid 1, Pars 1, Payam ir Dousti yra Irano suprojektuoti ir pagaminti palydovai. Palydovų gamyba šalyje ir privačios astronautikos vystymas yra Irano Kosmoso Agentūros (ISA) prioritetas. Irano Kosmoso Agentūros vadovas Morteza Barari teigia, jog Iranas yra tarp 10 pasaulio valstybių, kurios turi pilną kosminės technikos ciklą: savos gamybos palydovus, antžeminės kontrolės ir sekimo stotis, starto įrangą ir palydovinių ryšių naudojimą.

Nahid, Pars, Dousti, Payem

Nepaisant sausio 15 dienos nesėkmingo palydovo paleidimo, ISA vadovas M. Barari nusiteikęs optimistiškai

2019 metų sausio 15 dieną, Iranas iš Semnano kosmodromo (tinkamesnis terminas – starto aikštelė) šalies šiaurėje mėgino paleisti savo gamybos palydovą Payam. Nesuveikė raketos Simorgh trečia pakopa ir palydovas Payam nepasiekė reikiamo orbitos aukščio.

Nahid, Pars, Dousti, Payem Palydovo Payam paleidimo momentas

Payam (Žinia iš persų kalbos) suprojektuotas ir pagamintas Teherano Amirkabiro Technologiniame Universitete, palydovas Dousti (Draugystė) – Šarifo (Sharif) Technologiniame Universitete. Palydovai stebės geologinės situacijos bei aplinkos rodiklius, pateiks ataskaitas, padėsiančias valdyti vandens išteklius, žemės ūkį ir aplinkos apsaugą.

Nahid, Pars, Dousti, Payem

Nahid, Pars, Dousti, Payem

Payam suprojektuotas ir pagamintas Teherano Amirkabiro Technologiniame Universitete

2019 metais Iranas ruošiamasi paleisti 52 kg mikro palydovą Dousti, kuris orbituos 250-310 km aukštyje.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *