JK GPS ir Galileo

galileo

Brexit, Galileo, GNSS, Jungtinės Karalystės GPS, Theresa May, Londonas, Madridas – šiandien trumpas tekstas apie tokius dalykus.

JK po Brexit

Jungtinė Karalystė rimtai svarsto apie savo palydovinės navigacinės sistemos sukūrimą po Brexit. Ministrė pirmininkė Theresa May kreipėsi į JK kosmoso agentūrą prašydama vadovauti ekspertų darbo grupei. Tokia grupė galėtų parengti Jungtinės Karalystės navigacinės palydovinės sistemos variantus po Brexit.

Europos Sąjunga nurodė, jog JK įmonėms gali būti draudžiama dalyvauti konkursuose dėl Galileo programos sutarčių dėl saugumo, o JK ginkluotosioms pajėgoms, avarinėms ir gelbėjimo tarnyboms gali būti neleidžiama naudotis šifruotu signalu.

Brexit, Galileo, GNSS, Jungtinės Karalystės GPS, Theresa May, europe-galileo-satellite.0Vienas iš Galileo globalios navigacinės sistemos palydovų (iškeltas 2011 metais)

Didžioji Britanija svariai – apie ~ 1.4 mrld € – prisidėjo prie Galileo (Europos Sąjungos GPS) kūrimo ir plėtros. Tačiau Jungtinės Karalystės prašymai dėl tolesnio pilnateisio dalyvavimo Galileo sistemoje yra atmetami, o Galileo projekto saugumo stebėsenos centras jau perkeltas iš Londono į Madridą.
Apskaičiuota, kad Didžiosios Britanijos nepriklausoma palydovinės navigacijos sistema kainuos maždaug tiek pat, koks yra JK indėlis į Galileo programą (iš tiesų maždaug tris kartus daugiau). Britams tektų kurti pasaulinę aprėptį turinčią palydovinę navigacinę sistemą dėl JK užjūrio teritorijų.
Verslo sekretorius Greg Clark balandį parašė Europos Komisijai. Laiške protestavo dėl JK „išėmimo“ iš saugių Galileo programos sektorių (naudojančių šifruotus sistemos signalus). Europos Sąjunga sakė, kad JK galės naudoti atvirą Galileo sistemos signalą. Skirtumas tarp atviro ir šifruoto signalo: atviro signalo naudojimas yra nemokams. Šifruotas signalas yra komercinis ir kainuoja.
Saugi ir patikima informacija t.y. šifruoti signalai apie padėtį, navigaciją ir laiką yra labai svarbi Didžiosios Britanijos gynybai. Taip pat tokia informacija yra būtina ypatingos svarbos infrastruktūrai ir avarinių situacijų atvejais.

Galileo kaina

Pagal neseniai atlikus skaičiavimus nustatyta, kad globalios navigacinės palydovinės sistemos (GNSS) signalų trukūmas gali kainuoti JK ekonomikai 1 mlrd svarų per dieną. JK kuria 40% pasaulio mažų palydovų ir vieną iš keturių telekomunikacijų palydovų. Glasgow mieste sukuriama daugiau palydovų nei bet kuriame kitame Europos mieste.

Gegužės 10 dieną buvo patikslinta planuojama Jungtinės Karalystės GPS kaina. Ji siektų ~ 3-5 mlrd svarų sterlingų, o kūrimo laikas galėtų būti nuo 4 iki 5 metų. Tai tik pinigai, skiriami technologijoms. Tačiau yra dar du momentai: JK neturi savo raketų, o radijo dažnių, reikalingų GPS ar Galileo sistemai, pasirinkimas yra ribotas. Dėl šių signalo 2003 metais kilo nesutarimai tarp Galileo ir GPS sistemų valdytojų, t.y. tarp JAV ir Europos Sąjungos. Metinė Galileo sitemos palaikymo kaina siekia 800 mln. €.

GNSS

Galileo ir GPS, taip pat Rusijos GLONASS ir Kinijos Beidou yra globalios navigacinės palydovinės sistemos (GNSS).

Po Brexit Jungtinė Karalystė rimtai svarsto bendros globalios palydovinės navigacinės sistemos kūrimą su Australija arba su Japonija.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *