Tianhe-1 startas 2020 metais

Tianhe-1

Kinijos stotis, Tiangong-1, Tiangong-2, Tianhe-1, Wentian, Mengtian. Kinija ambicingai įgyvendina planus kosmose. Erdvėlaiviai ir raketos, pilotuojami skrydžiai, Mėnulio tyrimai, pilotuojamos orbitinės stotys Tiangong-1, Tiangong-2, Tianhe-1. Tarsi to būtų mažai, Kinija paskelbė kosminės stoties Tianhe-1 kūrimo ir vystymo planus.

Startas 2020 metais

Kinija planuoja 2020 metais į orbitą apie Žemę iškelti kosminės stoties pagrindinį modulį Tianhe-1 (Core Module). Kinijos pilotuojamos taikonautikos direktorius Zhou Jianping interviu Kinijos naujienų tarnybai (China News Service) paminėjo 2020 metų datą. Tuomet pradės veikti Kinijos stotis. Anksčiau skelbta 2018 metų data keliama į priekį 2 metams.

Panašu į labai rimtas Kinijos ambicijas turėti veikiančią orbitinę stotį.

Pradžia – Tiangong-1 ir Tiangong-2

Programa Kinijos stotis prasideda 1992 metais. Tuomet šalies ekonomika buvo 26 kartus mažesnė nei dabar (skaičiuojant pagal bendrą vidaus produktą). Sukuriamas ambicingas trijų žingsnių planas. Pilotuojamos raketos ir erdvėlaivio sukūrimas bei išbandymas. Stoties Tiangong testavimą orbitoje apie Žemę. 60-100 tonų modulinės stoties orbitoje apie Žemę sukūrimas. Šis planas dar buvo vadinamas Projektas 921.

1999 metų lapkrityje paleidžiama Long March 2F raketa su nepilotuojamu Shenzhou erdvėlaiviu. 2003 metų spalio mėnesį sėkmingas pirmojo Kinijos taikonauto Yang Liwei skrydis su erdvėlaiviu Shenzhou 5. Apskriejęs Žemę 14 kartų, po 21 valandos 22 minučių ir  45 sekundžių skrydžio Yang Liwei nusileido Vidinės Mongolijos regione Kinijoje. Yang Liwei iškart tapo Kinijos nacionaline garsenybe. Tačiau…panašiai kaip Jurij Gagarin Sovietų Sąjungoje, taip ir Yang Liwei Kinijoje pakilti į kosmosą daugiau nebeleido.

Yang_LiweiPirmasis Kinijos taikonautas Yang Liwei

Kinijos stotis Tiangong-1, balandžio pradžioje ugnies kamuoliu nukritusi į Žemę, buvo iškelta 2011 metais. Tiangong-1 stotyje 2012 ir 2013 metais dirbo trys taikonautų misijos ir įrodė orbitinės stoties funkcionalumą. Kinijos stotis Tiangong-1 – tai 3.4 m pločio ir 10.5 metrų ilgio, 8 tonų masės cilindras.  Saulės baterijos ir 2 susijungimo įrenginiai, prie kurio galėjo prisijungti erdvėlaivis su 3 nariais. Taikonautai stotyje Tiangong-1 galėjo dirbti iki 16 parų.

Tiangong-1A

Tiangong-1 stoties vizualizacijaTiangong-1B Surenkama Kinijos stotis Tiangong-1

Kinija 2016 metų rugsėjo 15 dieną 14 val. 4 min. UTC laiku iš Čančenze paleidimo centro 921 starto aikštelės raketa Chang Zheng-2 (Didysis žygis – 2) sėkmingai iškelta Kinijos stotis Tiangong-2.

Captura-de-pantalla-2013-09-24-a-las-23.53.28

Tiangong-2 stoties vizualizacija china.iss.4

Tiangong-2 stoties vizualizacija su taikonautais viduje Tiangong-2

Tiangong-2 stoties vizualizacija – skrydis virš Žemės
tiangong-2-in-assembly

Surenkama Kinijos stotis Tiangong-2

Palyginus su Tiangong-1, Kinijos stotis Tiangong-2 (Dangaus rūmai – 2) yra didesnė: ilgis 14.2 metrų, plotis 4.4 metrų, masė 20 tonų. 2016 metais stotyje 33 paras dirbo Shenzhou-11 misija. 2018 metais Tiangong-2 orbituoja apie Žemę.

Kinijos stotis Tiangong-1 ir Kinijos stotis Tiangong-2 panašios į Sovietų Sąjungos stotis Salyut. Kinijos stotis Tianhe-1 panašesnė į Sovietų Sąjungos/ Rusijos orbitinė stotį Mir.

Bazinis modulis Tianhe-1

Šiais 2 žingsniais Kinija įrodė savo ambicijas pilotuojamoje taikonautikoje ir tęsia pasirengimą didelės stoties iškėlimui 2020 metais. Kinijos kosminė stotis (China Space Station – CSS) yra modulinės konstrukcijos. Pagrindinis modulis Tianhe-1 (天合 – dangaus harmonija) yra pirmasis iš 3 modulių, sudarysiančių Kinijos kosminę stotį. 20 tonų Tianhe-1 baziniame modulyje bus taikonautų gyvenamosios patalpos ir kontrolės skyrius. Taipogi bus įranga, perdirbanti įgulos kvėpavimo ir išskyrų vandenį.

tianhe-chineses-space-station-core-module-cmsaBazinis modulis Tianhe-1

jan2018-tianhe-cctv-doc-5

jan2018-tianhe-cctv-doc-4march-2018-tianhe-cctv-0Bazinio modulio gaminimas

jan2018-tianhe-cctv-doc-6Bazinio modulio 5 giroskopai

chinese-space-station-arm-cctv-casc-0Bazinio modulio krovinių rankos surinkimas

Tianhe-1Bendra Kinijos stotis (vizualizacija): bazinis modulis ir du eksperimentiniai moduliai, įgulos erdvėlaiviai Shenzhou bei Tianzhou ir Saulės baterijų plokštės bei 2 krovinių rankos

Eksperimentiniai moduliai Wentian ir Mengtian

Paleidus 2020 metais Tianhe-1, vėliau prie Tianhe-1 prijungti du eksperimentiniai moduliai Wentian ir Mengtian. Wentian – 问天 arba Dangaus paieškos, Experimental Module I. Mengtian – 梦天 arba Svajonės apie dangų, Experimental Module II. Kinijos stotis bus T formos konstrukcija iš eksperimentinių modulių Wentian bei Mengtian sujungtų su Tianhe-1 per prijungimo koncentratorių.

space-life-science-exp-racks-cmsa-copuos-june-2016Gaminami įvairių mokslinių eksperimentų įrangos dėklai. Jie bus eksperimentiniuose moduliuose Wentian ir Mengtian

Moduliuose Wentian ir Mengtian bus mokslinė įranga eksperimentams tiek jų viduje, tiek ir išorėje. Moduliams Wentian ir Mengtian gaminami dėklai: žmogaus sistemų tyrimai, medicininių pavyzdžių tyrimai, gyvybės ekologiniai eksperimentai, biotechnologiniai eksperimentai, skysčių fizikos eksperimentai, dviejų fazių sistemos, aukštatemperatūrinė medžiagotyra, degimo mokslo eksperimentai, nemedžiaginių mokslų eksperimentai.

Intensyviai gaminamos dvi 30 metrų ilgio Saulės baterijų plokštės. Ruošiamos ir dvi 15 metrų robotizuotos rankos, padėsiančios statyti, remontuoti ir prijungti įvairiūs modulius bei įrangą prie kosminės stoties Tianhe-1. Robotizuota ranka pagelbės taikonautams ir darbuose atvirame kosmose Tianhe-1 išorėje. Viena ranka bus prie bazinio modulio Tianhe-1, kita prie eksperimentinio modulio Wentian.

CSSKinijos stotis: bazinis modulis Tianhe-1, eksperimentiniai moduliai Wentian ir Mengtian, misijos erdvėlaivis Shenzhou ir krovininis erdvėlaivis Tianzhou, robotizuotos rankos, įšėjimo į atvirą erdvę šliuzai, Saulės baterijos

Kinijos Huntei teleskopas

Ir dar: Kinija planuoja iškelti orbitinį teleskopą Huntei, pavadintą Kinijos Hubble (巡天 arba Dangaus stebėjimas), turintį 2 metrų skersmens veidrodį. Teleskopas Huntei gebės aprėpti 40 % dangaus, o regėjimo laukas bus 200 kartų didesnis nei kosminio Hablo teleskopo.

Xuntian_space_telescopeKinijos kosminis teleskopas Huntei

Kinijos stotis

Surinkta Kinijos stotis bus daugiau nei 66 tonų masės. Lyginant su Tarptautinė kosminė stotimis – 400 tonų, Kinijos stotis bus mažesnė, tačiau Tarptautinė kosminė stotis pradėta konstruoti 1998 metais.

Kinijos stotis orbitoje turi veikti bent 10 metų. Tai mažiau nei Tarptautinės kosminės stoties darbo laikas (veikia nuo 2000 metų). Kinijos stotis orbituos apie Žemę 340-450 km. Kinijos stotis naudos 27 kW + 12 kW.

Misijos narių skaičius nuo 3 iki 6, vienos misijos trukmė – iki 180 parų.

Kinijos stotis bus su dviem oro šliuzais, įrengtais baziniame modulyje Tianhe-1 ir eksperimentiniame modulyje Wentian. Erdvėje apie Žemę vienu metu galės dirbti du taikonautai, o darbo laikas numatomas iki 8 valandų.

Kinijos stotis kroviniais bus aprūpinama krovininiais erdvėlaiviais Tianzhou, misijų taikonautai atskraidinami ir į Žemę parskraidinami erdvėlaiviais Shenzhou.

Į Kinijos taikonautų rengimo centrą, (jame pirmajam skrydžiui ruošėsi Yang Liwei), pirmą kartą pakviesti du astronautai iš Europos kosmoso agentūros.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *