Krovininiai erdvėlaiviai

Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis

Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis – apie juos šiandien

Progress – Rusijos kosminis arklelis

Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis

Erdvėlaivio Progress konstrukcija

Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, Progress_M-52

Erdvėlaivis Progress M52 netoli Tarptautinės Kosminės Stoties

Pats seniausias astronautikoje naudojamas krovininis erdvėlaivis. Pirmą kartą startavo 1978 metais dar Sovietų Sąjungoje ir yra kito erdvėlaivio, pilotuojamo Soyuz, krovininė versija. Tas Sovietų Sąjungos/Rusijos erdvėlaivis galėtų būti vadinamas paliegusiu arkleliu: traukia dažnai, bet mažai. Egzistavo kelios Progress modifikacijos:

Progress arba 11F615A15 – buvo naudotas nuo 1978 iki 1990 metų, startavo 42 kartus (12 skrydžių į Sovietų orbitinę stotį Saliut-6, 12 skrydžių į Sovietų orbitinę stotį Saliut-7, 18 skrydžių į orbitinę stotį Mir) į orbitą galėjo iškelti 2300-2500 kg naudingo krovinio, energija aprūpindavo akumuliatoriai;

Progress-M arba 11F615A55 – naudotas nuo 1989 iki 2009, startavo 43 kartus link orbitinės stoties Mir. Pagrindinė paskirtis – krovinių atgabenimas į Sovietų Sąjungos/Rusijos orbitinę stotį Mir, vėliau, nuo 1998 metų lapkričio 20 dienos – į Tarptautinę Kosminę Stotį (TKS). Energiją gaudavo iš akumuliatorių ir Saulės baterijų.

Progress-М1 arba 11F615A55 ir 11F615A70, naudotas 2000-2004 metais, atlikta 11 skrydžių į TKS. Energiją gaudavo iš akumuliatorių ir Saulės baterijų.

Progress-М arba 11F615A60 – naudotas 2008 – 2015 metais. Pagrindinis patobulinimas: 65 kg erdvėlaivio valdymo kompiuteris Argon-16 (naudotas nuo 1974 metų), pakeistas į 8.5 kg CVM-101 (CVM – skaitmeninė skaičiavimo mašina).

Cygnus – NASA gulbė

Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, Orb_CRS-1

Cygnus erdvėlaivį prie TKS sugauna Canadaarm robotas

Krovininis erdvėlaivis Cygnus (Gulbė – lotynų kalba, vienas iš šiaurinio dangaus žvaigždynų) sukurtas Northrop Grumman kompanijos pagal NASA Komercinio Orbitinio Transporto Paslaugų (COTS – Commercial Orbital Transportation Service) programą. Erdvėlaivis gali būti paleidžiamas Antares arba Atlas V raketa. Pradėtas eksploatuoti 2013 metais, Cygnus 10 kartų gabeno krovinius į TKS. Viena iš erdvėlaivio Cygnus ypatumų: grįždamas į Žemę sudega atmosferoje kartu su 1200 kg įvairių nereikalingos įrangos ir kitų dalykų iš Tarptautinės Kosminės Stoties.

Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, ISS-45_Cygnus_5_ISS

Gulbė lyg ir ne arklys, tačiau į Tarptautinę Kosminę Stotį nuskraidina per 3 tonas krovinių

ATV – Europos Kosmoso Agentūros krovinių gabentojas

Europos Kosmoso Agentūra (ESA) 1995-2007 metais sukūrė savo krovininį erdvėlaivį ATV. Pavadinimas pradžioje buvo Ariane Transfer Vehicle, vėliau pervadintas į Automatic Transfer Vehicle. Yra panašumų su Rusijos erdvėlaiviu Progress, tik ATV nuskraidindavo į TKS bene tris kartus daugiau krovinių: 7667 kg, o Progress tik 2500 kg.

Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, ATV_diagram

ESA nuo 2008 iki 2014 metų paleido 5 krovininius erdvėlaivius į Tarptautinę Kosminę Stotį. Erdvėlaiviai buvo pavadintas Europos žymių žmonių garbei: Jules Verne – ATV-1 erdvėlaivis, Johannes Kepler – ATV-2, Edoardo Amaldi – ATV-3, Albert Einstein – ATV-4 ir Georges Lemaître – ATV-5.

Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, ATV-1

ATV Jules Verne į TKS atskraidino ir rašytojo kūrinius

Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, ATV-1, Russian 24S Returned Imagery Part 208

ATV-2 skrieja šalia Tarptautinės Kosminės Stoties

Vienas iš ATV skirtumų nuo kitų krovininių erdvėlaivių – grįždamas į Žemę sudega atmosferoje kartu su 6500 kg šiukšlių.

HTV – baltas gandras

Japonijos kosminė agentūra JAXA sukonstravo krovininį erdvėlaivį H-II Transfer Vehicle – HTV. Kartais dar vadinamas Kounotori – baltas gandras. Nuo 2008 į TKS paleisti 7 gandrai. Vienas HTV nugabena į TKS 6000 – 6200 kg įvairių krovinių, tačiau panašiai kaip Progress ar Tianshou, sudega atmosferoje be šiukšlių iš TKS.

Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, HTV_Iss021e017623

Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, HTV-6_grappled_by_the_International_Space_Station's_robotic_arm_(2)

HTV-6 erdvėlaivį sugavo Canadaarm

SpaceX drakonas

Vienas iš jaunesnių krovininių erdvėlaivių yra Elon Musk kompanijos SpaceX kūrinys Dragon. Pradėjo skraidyti į TKS su kroviniais nuo 2010 metų (pirmasis testinis skrydis) ir gali gabena 3310 kg krovinių. Esminis skirtumas nuo kitų erdvėlaivių: tai privačios kompanijos erdvėlaivis, dalinis daugkartinis panaudojimas, gebėjimas parskraidinti atgal iš TKS į Žemę 2500 kg įvairių bandymų eksperimentų ir t.t. medžiagos.

Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, Dragon_3_Space_X_water3

Dragon 3 išgriebiamas iš vandens

Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, COTS2Dragon.6

Dragon Saulės baterijų galia yra 4 kW

Kinijos dangaus laivas Tianzhou

2017 metais Kinija į orbitinę stotį Tiangong-2 paleido krovininį erdvėlaivį Tianzhou-1 (dangaus laivas). Tai kol kas vienintelis jo startas. Į Kinijos orbitinę stotį nugabeno 6500 kg krovinių, grįždamas sudega Žemės atmosferoje be šiukšlių iš stoties.

Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, Tianzhou-1

Tianzhou-1 ruošiamas startui

Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, Tianzhou-1, Docking-Tianzhou-1-Tiangong-2

Erdvėlaivis Tianzhou-1 prieš pat susijungimą su Kinijos orbitine stotimi Tiangong-2  Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, Docking-Tianzhou-1-Tiangong-2, Tianzhou-1-interior, Tianzhou1-Tiangong2-2017-04-22

SusijungimasCygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, Docking-Tianzhou-1-Tiangong-2, Tianzhou-1-interior

Tiangzhou-1 viduje kroviniai

Sovietų Sąjungos sunkusis arklys TAS

Nuo 1976 iki 1985 metų Sovietų Sąjunga naudojo Transportinį Aprūpinimo Laivą (Транспортный корабль снабжения – TKS). Šių dienų palyginimas rodo ryškią tuometinio TKS persvarą prieš visus aukščiau išvardintus krovininius erdvėlaivius: į orbitą galėjo iškelti 12600 kg krovinį (kroviniai ir ekiapžas), į Žemę galėjo parskraidinti 50 kg krovinį ir ekipažą arba 500 kg krovinį be ekipažo. TAS buvo paleistas 8 kartus, į Sovietų karinę orbitinę stotį Almaz skraidino ekipažą ir krovinius, į orbitinę stotį Salut krovinius.

Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, 71_35b Cygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, TKS-23

TAS surinkimas ŽemėjeCygnus, HTV, ATV, Dragon, Progress, krovininis, erdvėlaivis, TKS_

Erdvėlaivio ekipažo pakilimo nusileidimo aparatas su išskriejimo iš orbitos varikliais

Krovininių erdvėlaivių parametrų palyginimas

* – starto masė nurodyta be kuro; ** – utilizacija – erdvėlaivis sudega Žemės atmosferoje su šiuklšėmis (nurodyta masė) arba be jų; *** – grąžinama į Žemę krovinio masė; **** – jei kartu grįžta ekipažas/be ekipažo; ***** – OS – orbitinė stotis; ****** – NASA Komercinio Orbitinio Transporto Paslaugų (COTS – Commercial Orbital Transportation Service) programa.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *