Marsiena ir gabenimas robotais

Marsiena CCF_0271_0691024692_697EBY_N0080000CACH00106_00_0LLJ01_320

Marsiena arba Marso grunto pavyzdžiai renkami ir sandėliuojami, tikintis juos atskraidinti į Žemę.

Marsiena Mars_Perseverance

Perseverance 2022 kovo 23 marso paviršiaus nuotrauka

Marsaeigis Perseverance uoliai renka marsienos bandinius ir sandėliuoja pakeliui (jau 10 vnt). Šiom dienom priartėjo prie stambių riedulių sankaupos „Santa Cruz“ ir atsiuntė 24 jų vaizdus (gal paims ir bandinių). NASA ir ESA uoliai projektuoja astronautinę techniką jiems atgabenti į Žemę išsamiems tyrimams.

ERO (Earth Return Orbiter) – ESA kuriamas robotizuotas erdvėlaivis (6 t masės, 479 mln € vertės, 144 m2 Saulės skydų, su elektroreaktyviniais varytuvais, cheminių prireiks tik stabdant) startuos link Marso orbitos gal 2026-ais ir paskui lėkdins kapsulę su bandiniais link Žemės.

SRL (Sample Retrieval Lander) – NASA kūrybos tūptuvas ($194 mln) iš 4-račio SFR (Sample Fetch Rover) mobilaus bandinių surinktuvo ir MAV (Mars Ascent Vehicle) marsietiško startūno. SFR tūps Jezero vietovėn, surinks bandinius ir atveš iki MAV, kuris su jais kils nuo Marso paviršiaus link orbituojančio ERO. Bandinių krovimą į kapsulę vykdys robotizuotas manipuliatorius.  Priartėjęs prie Žemės ERO kapsulę su bandiniais numes paviršiun.

Marso objektų konstruktoriai

Šiuos astronautinius objektus kuria konstruktoriai ir technologai, kurių kelis paminėsim:
Norman Aisen, konstravęs ir ruošęs brėžinius net nanotechnikos šedevrams (Sicorsky LIDAR Gimbal, Rover Tool, In Sight);
Elisabeth Jens – astronautikos daktarė (Stanford universitetas 2016), varytuvų specialistė, 2018-jų Australijos novatorė;
Tiffany Russell Locket – astronautikos inžinierė, astroskopo Webb programos dalyvė;
Larry Matthies, dalyvavęs erdvėlaivio Phoenix, marsasparnio Ingenuity projektavime informatikos daktaras, kompiuterinio matymo specialistas.
Eric Oakes, keturių marsaeigių, Insight ir Europa Clipper tyriklių projektavimo medžiagų inžinierius.

Paminėsim ir terminus, susijusius su bandinių tyrimais, dabar teiktinus ir marsienai:
Gruntas (vok. Grund – pagrindas) – viršutinėje plutos dalyje esančios nuogulos (molis, smėlis, dumblas, žvyras, rieduliai);
Gruntotyra – inžinerinės geologijos šaka, tirianti grunto sudėtį, struktūrą, tekstūrą ir reikšmę žmonių veiklai;
Mineralai (lot. minera – rūda) – plutoje esantys gamtiniai cheminiai elementai ir jų junginiai.
Regolitas (gr. rhegos – danga + lithos – akmuo) – plutos paviršinis sluoksnis iš smulkių uolienų, meteoritinės medžiagos ir dulkių (terminas vartotinas ne tik Mėnulio plutoms).

„Turime ir bandinių gabenimo praktikos: erdvėlaivis Hayabusa 2017-ais atgabeno asteroido Itokava grunto, Hayabusa-2 2020-ais – asteroido Riugu bandinių, kuriuos tiriant aiškėja greito sukimosi apie ašį įtaka plutos struktūrai. Nagoya universiteto prof. Hitoshi Miura pagal sublimuoto ledo ir organinių medžiagų pėdsakus įtaria Riugu esant kometų susidūrimo liekana”.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *