NASA misijos Žemėje

Saildrone NASA

NASA vandenų misijos Žemėje, Arkties ir Antarkties tyrimai padės Saulės planetų ir palydovų tyrinėjimams

Saildrone Surveyor

Galbūt Saildrone pagelbės ir saulės palnetų bei palydovų tyrimuose

Arctic Cruise misijon NASA liepos mėnesį pasiuntė 2 Saildrone robotizuotus burlaivius tyrinėti Arkties klimato kaitą. Akivaizdu šį regioną šylant bent dvigubai intensyviau per pastaruosius 30 metų. NASA satai pastebėjo 2017-21 metais ledų dangą sumažėjus iki 4,72 mln km2 , kai būdavo 11 mln žiemą ir 8 mln vasarą. Satai iš orbitų matuoja vandenų druskingumą, sroves, temperatūras, sąveikas su atmosfera, tačiau menkai aprėpia poliarines sritis. NASA satai jau nuo 2017-jų tiria ir Antarktį, ypač ledkalnius; veikia 9-sis nuo 1972-jų Landsat, tyrinėsiantis ir tropikus. Iš Saildrone tikimasi pasikliautinesnių netarpiškų duomenų apie ledų dinamiką ir aplinkos pokyčius. Jie jau praplaukė Beringo sąsiaurį ir pasiekė Čiukčių jūrą.

Saildrone A

Laiveliai aprūpinti 14 matuoklių meteorologiniams ir okeanografiniams tyrimams

Laivelius Saildrone sukūrė britas R. Jenkins (gimęs 1977) ir gamina 2012-ais įsteigtoje įmonėje 3-jų modifikacijų:

Explorer – 7 m ilgio korpuso 5 m aukščio standžia bure su 2,5 m kyliu 750 kg masės;

Voyager – 10 m ilgio ir 6 m aukščio bure su pagalbiniu 4 kW elektros motoru;

Surveyor – 22 m ilgio 13 m aukščio su 3 m kyliu ir sonarais, 14 t masės.

Laiveliai yra šauniai robotizuoti: turi Saulės elektros, navigacinius šviestuvus, radarus, 4 vaizdo kameras ir 14 matuoklių meteorologiniams ir okeanografiniams tyrimams. Valdomi iš Alamedos centro Kalifornijoje.

2013-ais Saildrone USV (SD Uncrewed Surface Vehicle) nuplaukė iš San Francisco į Havajus per 34 paras. 2018-ais du SD įveikė 1,6 Mm reisą Ramiajame vandenyne tirdami baltuosius ryklius. 2019-ais SD apiplaukė Antarktidą 22 Mm per 196 paras iki 14,86 mazgų (25 km/h) greičiais 15 m aukščio bangomis ir iki 130 km/h vėjais. SD1045 su specialia taifūnine bure sėkmingai tyrinėja Atlanto vėtras. Pavykus naujajai NASA arkties tyrimo misijai, tokių burinių dronų panaudojimas plėsis, juolab gamintojas siūlo ir nuomą už 2500 USD parai. Neatmestina pritaikymo Titano metaniniams ežerams idėja, sukūrus atsparesnę šalčiams robotiką.

Astronautinių robotų konkursas

Neseniai NASA surengė astronautinių robotų kūrybos konkursą su 30 000 – 185 000 USD prizais. Dauguma kuriamų (ir gaminamų) robotizuotų įrenginių yra astroeigiai paviršiams tyrinėti, kasinėti ir radiniams gabenti. NASA remia ir Earth and Planetary Astrophysics (astro-ph.EP) ultravioletinių spinduliuočių tyrimus vandenyse: didesnio druskingumo vandenyse UV silpnėja <220 nm srityje, o geležinguose, ypač Fe(CN)4 – stiprėja. Šios cheminės studijos teikia gairių būsimai astrochemijai.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *