TKS spalio kronika

TKS 65 expedition cinema

TKS spalio mėnesio kronika, pirmųjų dešimties dienų įvykiai

TKS Soyuz 18Th September

Rugsėjo 28 erdvėlaivis Sojuz MS-18 buvo atjungtas nuo Rassvet modulio ir prišvartuotas prie naujojo Nauka modulio

Spalio 1 dieną prabuvęs 30 parų Cargo Dragon su 2 t krovinių atsišvartavo nuo stoties ir parlėkė Žemėn, kur Atlanto vandenyne prie Floridos laukė GO Searcher laivas.

Spalio 4 dieną A. Hoshide perdavė vadovo pareigas T. Pesquet ir užsiėmė kubsatų skleidimu per JSSOD-19 (Jem Small Satellite Orbital Deployer) iš Kibo modulio.

Kinas kosmose

Spalio 5 dieną per 3,5 val iš Žemės atvyko rusų trijulė (jau vadinama „kino ekipažu“): Julija Peresild (gimusi 1984), Klim Šipenko (gimęs 1983) ir kosmonautas Anton Škaplerov (gimęs 1972). Priartėjus prie TKS sutriko erdvėlaivio Sojuz automatika, tad A. Škaplerovui teko švartuotis rankiniu būdu (šį gan pavojingą įvykį jau filmavo K. Šipenka – gal taps būsimo filmo epizodu). Kelionės tele transliaciją stebėjo 13 mln žiūrovų (buvo numatyti ir misijos dubleriai: kosmonautas O. Artemjev, artistė A. Mordovina ir operatorius A. Dudin).

Gi filmo siužetą komentavo Roskosmos generalinis direktorius D. Rogozin, pats koregavęs scenarijų, kuriame kritiškai susirgusį kosmonautą gelbės gydytoja (vaidins J. Peresild). Ji mokėsi Pskovo pedagoginiame universitete ir yra Maskvos dramo teatro artistė, vaidinusi bent 50 filmų bei serialų. Kino režisierius ir operatorius K. Šipenko mokėsi Kalifornijos universitete (diplomą pasirašė A. Švarcneger), sukūrė per 10 filmų, tarp jų „Saliut-7“, dalyvaujant kosmonautams S. Krikaliov ir A. Lazutkin. Pulkininkas A. Škaplerov mokėsi Žukovskio vardo karo akademijoje, kur tapo lakūnu inžinieriumi tyrėju, bei RF prezidento akademijoje specialioje “jurisprudencijos“. Skraidė L-39, Mig-29 lėktuvais; 2003 atrinktas kosmonautu, 2011, 2014 ir 2017 metais dirbo TKS (533 paras ir 14,5 val atvirame kosmose).

TKS 65 expedition cinema

65-oji TKS misija ir kosminė kino misija priekyje: aktorė J. Peresild, kosmonautas A. Škaplerov ir kino operatorius K. Šipenka

Sojuz MS-19 ekipažas: kosmonautas A. Škaplerov, kino operatorius K. Šipenka ir aktorė J. Peresild

Būsimą 40 min trukmės filmą kurs 12 dienų, po kurių, spalio 15 d., J. Peresild ir K. Šipenka bei kosmonautas O. Novickij erdvėlaiviu Sojuz grįš Žemėn. Pasak kosmonauto A. Borisenko „kino ekipažą“ kosmosui ruošė intensyviau – tik 4 mėnesius. K. Šipenko žmona Sofija Karpunina net apsidžiaugė, kad kosminės ruošos dėka vyras sulyso („numetė“ 15 kg). Gi Valerija Šipenko ne tik neatkalbinėjo sūnaus nuo kosmoso, bet pasiryžusi skristi į kosmosą ir pati, jei kas pasiūlytų. Kosmonautai S. Krikaliov ir M. Kornijenko kino meno kūrimui TKS nepritarė, motyvuodami astronautinės veiklos primityvinimu. Beje, rusų ekspedicija atgabeno TELLAS (TELe-Luminescence Analysis System) senėjimo reiškinių analizatorių, PCG (Protein Crystallization Grouth) baltyminių kristalų auginimo ir kt įrenginių, tad veiklos užteks visiems 10 TKS įguliečiams.

Nesvarumo tyrimai

Tądien Pasaulinės kosmoso savaitės proga JAV viceprezidentė K. Harris susitikusi su vaikais ir astronautu S. Kimbrough (distanciškai iš TKS) paskelbė „NASA You Tube Channel“ prieigą 100-ui šalių. O Pasaulio ateities komitetas paviešino White Paper „Space and Net Zero“ – šimtų Žemę monitoruojančių meteo satų duomenis apie CO2 emisijas. Tądien Slovėnijos Olimpiniame centre Planica pradėjo veikti astronautų rengimo ESA centrifuga – 3 m ilgio 35 aps/min sukimas padidina imituojamą gravitaciją dvigubai – tuo tikimasi įveikti neigiamus nesvarumo ilgai būnant kosmose efektus.

TKS 65 expedition

65-oji TKS misija: P. Dubrov, Sh. Kimbrough, M. McArthur, Th. Pesquet, A. Hoshide, O. Novitskiy ir M. Vande Hei

Spalio 6 dieną Th. Pesquet grojant muziką pražydo čili paprikos (prižiūrimos M. McArtur) – bus nuostabaus maisto. Kitą diieną visi gėrėjosi P. Dubrov TKS fotografijomis iš peršvartuojamo Sojuz erdvėlaivio – su IROSA Saulės baterijų skydais stotis atrodo dar įspūdingiau. Vande Hei ir Shane Kimbrough pasikeisdami tyrė įguliečių regas, akių slėgius ir tinklaines, o O. Novickij su K. Škaplerovu tikrino Sojuzų MS-18 ir MS-19 kompiuterius bei elektroniką. Visa įgula parepetavo evakuacijos veiksmus idant pasiruošus pavojingiems netikėtumams ir išbandė PPFS (Portable Pulmonary Function System) kvėpavimo monitoringui.

Spalio 8 M. McArthur, Sh. Kimbrough ir M. Vande Hei tvarkė Cygnus atgabentus įrenginius Harmony bei Tranquility moduliuose; A. Hoshide iš Cupola stebėjo ir fotografavo paskleistus kubsatus. A. Škaplerov išpakavo Sojuz krovinius ir su O. Novickij ruošė MS-18 grįžimui į Žemę; P. Dubrov talkino J. Peresild ir K. Šipenko įsisavinant gyvenseną TKS bei patarinėjo būsimam filmavimui.

TKS vakariene 10

Spalio 13-ją pagal TKS tradiciją kiekvieną savaitę pietauti visiems įguliečiams kartu įvyko iškilmingi 10-ties pietūs, džiaugiantis J. Peresild ir K. Šipenko įamžinančia kino veikla bei dalyvaujant astronautams ir kosmonautams. Po to 39 s trukmei buvo įjungti Zvezda modulio varytuvai ir pakoreguota TKS orbita 0,8 km aukštyn.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *