TKS kronika

TKS toilet A

Trumpai apie Tarptautinės Kosminės Stoties (TKS), 7 km/s greičiu orbituojančios 400 km aukštyje, 65-ios įgulos veiklą.

2021 gegužės 14 dieną Mark Vande Hei ruošė įrengimus ėjimui į atvirą kosmosą – montuos naujus Saulės elementus skyduose. Thomas Pesquet tikrino skafandrų būklę, o vadas Akihiko Hoshide rinko savo biologinius mėginius Phospho-Aging raumenų ir arterijų senėjimo studijai. Megan McArtur fiksavo žmonių kūnų pokyčius ilgalaikio lėkio metu bei tvarkė CIR (Combustion Integrated Rack – liepsnų saugumo įrenginį). Shane Kimbrough užsiėmė santechniniais darbais Tranquility modulyje, ypač WRA (Water Processing Assembly – vandens perdirbimo įrenginiu) ir kaupė patirtį būsimoms ekspedicijoms į Mėnulį bei Marsą. Oleg Novickij ir Piotr Dubrov treniravosi birželio 2-ios ėjimui į kosmosą.

gegužės 17 dieną Hoshide, talkinant Vande Hei ir Pesquet, tvarkė Kibo laboratorinį modulį ruošdami būsimą japonų aparatūros eksperimentą atvirame kosmose; Vande Hei – dar ir donorinių ląstelių mėginius LSG (Life Sciences Glovebox) palyginimui su analogiškomis ląstelėmis Žemėje. Pesquet fotografavo skafandrų pirštines jų sandarumo patikrinimui. Kimbrough pakartotinai ieškojo WPA įtariamo nuotėkio (įrenginys buvo laikinai sustabdytas, o vanduo vartojamas iš atsargų). McArtur atvėrė BEAM (Bigelow Expandable Activity Module – pripučiamą talpyklą) ir ruošė krovinius. Novickij su Dubrov dirbo prie ryšių ir ventiliacijos sistemų.

gegužės 19 dieną McArtur pradėjo išiminėti iš šaldiklio donorinių ląstelių mėginius ir ruošti centrifugavimui. Vande Hei stebėjo TKS augalų vystymosi ypatumus palyginimui su auginamais Žemėje. Hoshide tęsė tyrimus pagal senėjimo studiją – rytą matavo gliukozę ir ruošė bandinius raumenų bei arterijų tema. Pesquet vykdė Time Perception – laiko suvokimo eksperimentą užsidėjęs šalmą su jutikliais. Kimbrough tęsė WPA nuotėkio paiešką, pasitelkdamas pagalbon ir Pesquet bei Vande Hei. Novickij ir Dubrov ruošė Orlan skafandrus būsimam ėjimui, nepamiršdami širdžių monitoringo. Visi džiaugiasi nauju (atskraidintas į TKS 2020 spalio 5 dieną ir kainavęs 23 mln USD, Universal Waste Management System – UWMS) tinkamesniu ir moterims tualetu. Atliekos šalinamos siurbimu, o kėdė su turėklais teikia stabilumo.

TKS toilet B

UWMS įrenginys


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *