Suomija – aukšti kosmoso tikslai

Suomija

Suomija, pirmasis satas 2017 metais ir kosmoso programa

Pirmasis Suomijos palydovas iškeltas tik 2017 metais, peržiūrėta nacionalinė kosmoso strategija, priimti pirmieji nacionaliniai kosmoso teisės aktai. Tai yra didelis postūmis kuriant šalies kosmoso ekosistemą. Iš šios šiaurės Europos valstybės galime labai daug tikėtis… nes populiariausia knyga vaikams yra apie arti Žemės esančius objektus (Tove Jansson knyga „Kometa Moomin slėnyje”), o žymiausiam piliečiui Kalėdų Seneliui Kalėdų metu naršant iš vienų namų į kitus kosminiai sprendimai yra būtini.

Suomija satelliittilautasettalvella

Suomijos Meteorologinio instituto Arctic Space centro įranga Sodankylä vietovėje, Laplandijoje

Suomija: pirmojo sato stebėjimai 1957 metai, pirmoji palydovų stebėjimo stotis – 1966 metai, pirmasis radijo teleskopas – 1974 metai, pirmasis EISCAT radaras – 1978 metai, bendradarbiavimo su EKA pradžia – 1985 metai; pilnateisė EKA narė – 1995 metai, pirmasis satas – 2017 metai.

Suomijos kosminių objektų registre šiuo metu yra vienuolika palydovų, kurie apima mokslo institucijų ir komercinių kompanijų misijas.

Suomija ir New Space

Inovatyvi, aukštą pridėtinę vertę kurianti, paslaugas ir prekes teikianti bei eksportuojanti Suomijos ekonomika nuo 2018 metų suka link kosmoso. Suomija įvardija keturis New Space sektorius:

mažieji satai, jų subsistemos ir komponentai;

satų duomenų paslaugos;

programinė įranga ir saugūs sujungimai;

sėkmingai vystomi tyrimai ir švietimas.

Mažieji satelitai

Dvi kompanijos – Iceye (kompanijos devizas – kiekvienas kvadratinis Žemės metras fotografuojamas kas valandą) ir Reaktor Space lab – palydovus projektuoja, gamina ir leidžia į orbitą. 24 kompanijos kuria ir tiekia palydovų posistemes ir komponentus nuo elektronikos ir radijo įrenginių bei programinės įrangos iki mažų satų manevravimo sistemų ir didelės skiriamosios gebos optinių veidrodžių kosminiams teleskopams. Suomija turi visapusiškas kompetencijas ir testavimo priemonės, ypač radijo technologijos ir patikimumo tikrinimo srityse, o taip pat galimybės išbandyti satų įrangos ir elektronikos apsaugą nuo radiacijos.

Palydovų duomenų paslaugos

Satų teikiamais duomenimis pagrįstos paslaugos verslui suteikia naujų galimybių pasinaudoti kosmoso infrastruktūra. Duomenų derinimas su analitika bei dirbtiniu intelektu sukuria naujas vertes klientui ir didina produktyvumą. Geo duomenų mokslu ir analitika paremtos paslaugų kompanijos veikia miškininkystės, žemės ūkio, išmaniųjų miestų, jūrų paslaugos ir palydovinių vaizdų analizės srityse. Jau minėta Icyey, geo duomenis ir vėliau trimačius vaizdus gaunanti sintetinės apertūros radaro (Synthetic aperture radar – SAR) būdu, turi 10 orbituojančių palydovų.  Beje, kompanija atviram naudojimui yra pateikusi 18 000 SAR atvaizdų. Tarptautinis kosminių orų centras PECASUS įsikūrė Suomijoje. Satelitų duomenų sektoriuje veikia 21 kompanija: Airbus, arbonaut, Bitcomp, Collective crunch,  exafore, Northbase, Nsion, Yield Systems, Ylmatieteen laitos, Huld, Indufor, Simosol, Terramonitor, Hu, Urbanzee, VTT ir kitos.

Suomija ICEYE
Iceye satų gautas Indijos Mumbaujas regiono vaizdas

Programinė įranga

Suomijoje yra stiprių įmonių žmogaus ir mašinos sąsajos (HMI), ryšių protokolų ir vaizdo programų apdorojimo kūrimo srityse. Analitika taip pat plačiai taikoma įvairiose programose ir tarnybose. Viena iš plačiausiai naudojamų operacinių sistemų „Linux“ buvo sukurta Suomijoje. Suomijos neuroninių tinklų ir modelių atpažinimo tyrimai buvo pradėti jau aštuntajame dešimtmetyje, todėl keliuose šalies universitetuose ir tyrimų centruose buvo atlikti aukšto lygio mašininio mokymosi ir dirbtinio intelekto (AI) tyrimai. Programinės įrangos ir saugių sujungimų sektoriuje dirbančių kompanijų yra apie 20.

Tyrimai ir švietimas

Suomija Aalto university

Aalto universitatas atvėre mažųjų satelitų tecghnologijų ir dizaino studijas

Suomijos universitetai ir tyrimų institutai turi gilias tradicijas atlikdami kosmoso tyrimus ir kurdami mokslinius instrumentus kosminėms misijoms. Tai astrofizika ir planetų atmosferos, oro taršas, anglies ciklas, vandens ciklas, ozono ir UV spinduliuotės tyrimai, Žemės mokslas, Šiaurės pašvaisčių zonų fizika bei kosminis oras. Per pastaruosius dešimtmečius Suomija kosminėms misijoms sukurė apie 70 instrumentų, dar bent 20 instrumentų kuriama būsimoms misijoms. Suomijos universitetai suteikia aukšto lygio išsilavinimą inžinerijos ir gamtos mokslų srityse. Stipriausias technologinis Aalto universitetas inicijavo mažų satelitų technologijų ir dizaino studijas. Universitetiniai tyrimai ir švietimas paskatino gausų startuolių (start up) steigimą.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *