Nauji eksperimentai TKS

SpaceX Dragon eksperimentai

Eksperimentai Tarptautinėje Kosminėje Stotyje (TKS) – nauji ir testiniai nuo 2000 metų

Eksperimentai ISS_08-29-21

Rugpjūčio pabaigoje prie TKS buvo prisijungę 5 erdvėlaiviai

Šiomis dienomis Cygnus ir Dragon atgabeno tonas krovinių: ne tik įgulos mitybai bei kvėpavimui, bet ir eksperimentinės įrangos kasdieniam darbui. Astronautai M. McArtur ir Kimbrough rūpinosi jų pasitikimu ir švartavimu, o A. Hoshide Kibo laboratorijoje paruošė du astrobitinus, esmingai palengvinansius rutininius veiksmus. Beje, Dragon lėkdamas ties Australija, sėkmingai „nuvožė savo kepurę“ ir prisišvartavo. Th. Pesquet tvarkė Harmony modulį, jungiantį Columbus, Destiny ir Kibo laboratorijas, ruošdamas darbo vietas būsimiems eksperimentams.

READI FP (REducing Arthritis Dependent Inflammation First Phase) – mikrogravitacijos ir radiacijos įtakos kaulams tyrimo eksperimentas ieškos būdų stiprinti kaulus, ypač moterų.

Eksperimentai ReADI –FP

READI FP eksperimento įrangos paruošimas. Nuotrauka ALI S.c.a r.l./Marcenter

SANS (Space-Associated Neuro-ocular Syndrome) – naujas regos problemų tyrimo prietaisas matuos astronautų (gal ir kosmonautų) pokyčius akių tinklainėse.

Eksperimentai Bishop-Overview-Configuration

Nanoraks pagamintas Bishop oro šliuzas

Japonijos kosminės robotikos startuolio GITAI 8 laisvės laipsnių čiuptuvinė 1 m ilgio ranka S1 su jutikliais ir kompiuterine įranga. Ji naudojama TKS šliuze Nanoracks Bishop ir talkins montuojant naujus Saulės skydus.

Genų inžinerija ir Lietuvos tyrimai

APEX-08 tirs genų inžinerijos galimybes TKS augalams ir net ridikų erkes mikrogravitacijoje. Toliau tiriama, kaip mikrogravitacijos sąlygomis auga Arabidopsis thaliana. Astronautika.lt komentaras: pirmasis pasaulyje įrenginys mikrooranžerija Fiton 3, kurioje dar 1982 metais su Arabidopsis thaliana atliktas pilnas augalo gyvenimo ciklas, sukurtas Lietuvoje.

Eksperimentas Apex-4

Apex-4 eksperimente daiginamos baltažiedžio vairenio (Arabidopsis thaliana) sėklos. Nuotrauka Dr. Shih-Heng Su.

Faraday-NICE (Faraday Nanofluidic Implant Communication Experiment) – implantuojamų nanofluidais ir nuotoliškai kontroliuojamų vaistinių preparatų eksperimentai, bendradarbiaujant su Girl Scouts (jaunų moterų draugija nuo 1912 m.) ir Faraday Co.

RRP (Redwire Regolith Print) – 3D spausdintuvo eksperimentai, tiriant planetų mineralų pritaikymo gamybai galimybes.

Blob – vienaląsčių Physarnas polycephalum tyrimas nesvarumo sąlygomis – bendras su ESA studentais eksperimentas.

STaARS (Space Technology and Advanced Research Systems) – baltymų agregavimosi degradavimo studija, identifikuojant išgyvenamumui reikalingus genus. Biofarmaciniai eksperimentai degeneracinių ligų prevencijai, diagnostikai ir gydymui.

AMPL (Astroporter Mass Property Learner) – kompiuterinės įrangos astrobitinų bendrai veiklai reguliuoti kartu su komanda Žemėje išbandymas.

Ląstelių mokslas

Cell Science-04 (CS-04) – garsėjančių savo išgyvenamumu jūros lėtūnų (Hypsibius Examplelaris – tardigradų rūšis arba vandens lokiai, dabar jie yra 1 mm didumo ir maitinami dumbliais specialiame įtaise) eksperimentai ir tyrimai. Migrogravitacijos poveikio ląstelių kultūroms tyrimai padeda mokslininkams suprasti ląstelių komponentų ir procesų detales. Galbūt tai padės suvokti kaip organizmai veikia Žemėje ir kosmose.

CS-04 mission patch Hypsibius
CS-04 logo ir tyrimo objektas – vandens lokys


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *