Pastiprinta Vega-C

VEGA-C

Startūnas Vega-C (210 t o3,3×35 m 2,2 t krovumo) yra 4-pakopė raketa, kolektyviai kurta ir pagaminta keliolikos Europos valstybių, liepos 13 d iš Kourou kosmodromo iškėlė 295 kg LARES-2 (LAser RElactivity) satą ir šešis kubsatus į 6 Mm orbitą.

Startūnų įvairovė buvo minima tekstuose „Kosminiai galiūnai..“, „Raketos ir startūnai“, „Nevienkartiniai startūnai“. Nuo pirmojo starto 2012-ais su LARES-1 Vega programoje (450 mln eurų) dalyvavo Italija (65 %), Prancūzija (13 %), Nyderlandai ir kitos Europos valstybės. Įvykdyta 15 sėkmingų lėkių po 22-25 mln eurų. 2019-ais ir 2020-ais patyrė nesėkmes lyg dėl ukrainietiško varytuvo RD-343 sutrikimų.

Vega-C c Industry_cooperation_to_build

Europos Sąjungos valstybių bendras projektas – startūnas Vega-C

Šį kartą Šveicarijos įmonė Beyond Gravity pagamino naują aptakesnį gaubtą IV-ai pakopai su kroviniais ir mažesnį bei lengvesnį kompiuterį. Pastiprintos nuo 2,46 MN iki 4,6 MN stūmos I-ji pakopa ir II-ji 0,87 MN, gi III-ji liko 0,26 MN (visos kieto kuro varytuvais).

LARES-2 tirs Žemės gravitaciją ir matuos precesiją kai kuriems Einšteino reliatyvumo teorijos spėjimams patvirtinti. Kubsatas CELESTA (CERN Letchup Experiment STudent sAt) lėks į Van Allen juostą ir talkins RadMon hadronų programai. Kitas – Trisat-R (Slovėnijos un-to) ir MTCube-2 (Montpellier un) tirs radiacijų įtaką elektroninei technikai. Satas Alpha 1U – magnetizmą; Greencube 3U (Sapienza un) orbitoj augins daržoves; AstroBio Lab 3U vykdys chemines astroreakcijas.

Ateičiai ESA ruošia Vega-E (Evolution) ir daugkartinį Space Rider (4-5 m ilgio). Jo paskirtis bus išvesti į Žemės orbitą satus už 9200 USD 1 kg kaina.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *