1 mlrd USD vertės Pizos bokštas

SLS Launch System

SLS, Saturn V, NASA, Orion – naujas mobilusis bokštas raketai SLS

SLS mobilioji starto platforma

SLS sistemos startūnų mobiliosios starto platformos bokštas šiek tiek nukrypsta į šiaurę ir tuo pačiu metu šiek tiek susisuka. Gautos deformacijos yra susijusios su Saturn V – Space Shuttle startų platformos konstrukcijoje atliktais pakitimais, ją pritaikant SLS startūnams. Mobili startų platforma liko ta pati, tik ant jos sumontuotas daugiau kaip 100 metrų aukščio naująją raketą su Orion erdvėlaiviu prilaikantis ir aptarnaujantis bokštas.

NASA specialistai teigia, kad „konstrukcijos nukrypimas sutampa su apskaičiuotuoju ir nereikalauja jokių specialų taisomųjų veiksnių”. Jei nukrypimas dėl kokių nors priežasčių padidėtų, agentūra turi planą jį pašalinti.

SLS, Saturn V, NASA, Orion, SLS Launch System

Šie trūkumai kelia susirūpinimą dėl paleidimo bokšto ilgaamžiškumo. Didėja tikimybė, kad NASA sieks papildomo finansavimo sukurti antrąjį paleidimo kompleksą. Tiesą sakant, jau pastatytasis paleidimo bokštas gali tarnauti tir pirmojo SLS startūno skrydžiui 2020 metais, o vėliau jis bus išmontuotas ir priduotas į metalo laužą. To priežastis – šio bokšto priklausymas senai jau uždarytai kosminei programai. Šis bokštas buvo pradėtas statyti 2009 metais sunkiajai raketai Ares-1, kuri buvo kuriama Constellation programai. Jos uždarymo momentu 2011 metais mobiliosios startų platformos bokštas buvo praktiškai baigtas statyti. Jo aukštis 120 metrų, o mobiliosios startų platformos su pastatytu bokštu masė 4000 tonų. Ši statyba agentūrai NASA 2018 metais jau kainavo 912 milijonų JAV dolerių.

SLS platformos išlaidos

Dabar detaliau panagrinėkime NASA išlaidas. NASA panaudojo 234 milijonus JAV dolerių pradiniam mobilios startų platformos bokšto, skirto startūnams Ares-1, surinkimui. 2011 metais agentūra pradėjo studijuoti galimybes  paleisti SLS. Šiose studijose paaiškėjo, kad turimos mobilios starto platformos pertvarkymas SLS startūnams kainuos 54 milijonus JAV dolerių, o Mobile Launcher Platform Space Shuttle modifikavimas kainuotų 93 milijonų JAV dolerių. Naujos mobilios startų platformos statyba kainuotų 122 milijonus JAV dolerių. Galų gale NASA apsisprendė ir pasirinko variantą modifikuoti startūnų Ares – 1 paleidimo įrenginį. Tačiau šie preliminarūs išlaidų skaičiavimai pasirodė esą labai optimistiški.

Vietoje planuotų 54 milijonų  JAV dolerių NASA 2012 – 2015 metais išleido 281,8 milijono JAV dolerių modernizuoti startūnų Ares-1 mobilią paleidimų platformą. Tačiau, panaudojus skirtas lėšas, numatyti darbai nebuvo atlikti. Neseniai paskelbtas Baltųjų rūmų biudžetas 2019 – tiems finansiniams metams parodė kas laukia NASA. Sužinojome, kad nuo 2015 metų mobiliosios startų platformos įrengimui bus papildomai išleista 396,2 milijonų JAV dolerių, kad ją paruošti pirmajam SLS skrydžiui 2020 metais.

Todėl nuo 2009 metų, kada buvo sukurta mobili startų sistema raketai Ares – 1, NASA išleis 912 milijonų JAV dolerių mobiliajai startų platformai, kurią ji galės panaudoti tik vienai SLS raketai.

Tolimesni pakeitimai

Yra dar viena mobilios startų platformos su būsimais SLS startūnų skrydžiais problema. NASA ketina atnaujinti (modernizuoti) SLS viršutinę pakopą. Ši didesnė ir ilgesnė viršutinė viršutinė pakopa, vadinama „Exploration Upper Stage”, reikalauja žymių pakeitimų mobilioje paleidimų platformoje. NASA apskaičiavo, kad šis darbas užtruks 33 mėnesius. Saugos tarnybos pareigūnai įspėja, kad toks didelis laiko tarpas iki starto sukuria dvi problemas: 1) prarandama darbuotojų profesinė patirtis, 2) sutrinka pastovūs procesai kosmodrome. Už 300 milijonų JAV dolerių aviacijos ir kosmoso saugos grupė NASA’-i rekomenduoja pastatyti antrą mobilią paleidimų platformą.

Svarbu pažymėti, kad dabar mobili startų platforma skirta SLS startūnui Block 1. Kad startuotų labiau galingesnės raketos (startūnai) Block 1B ir Block 2, būtina iš esmės pertvarkyti mobilią startų platformą. Tai pareikalaus nemažai laiko ir išteklių. 2019 finansinių metų Baltųjų biudžetas nenumato lėšų antrajai mobiliai startų platformai.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *