Dešimt kvailų klausimų apie maistą kosmose

Kosmosas, maistas, maistas kosmose

Kosmosas, maistas, maistas kosmose – įdomi tema su atsakymais

Maistas ir kosmosas

1. Ar tiesa, kad žmonės kosmose maitinasi iš tūbelių ?
Seniai ne. Per paskutinius trisdešimt metų viskas pasikeitė. Metalinėse pakuotėse būna tik garstyčios ir tai priklausomai nuo gamintojo. Net pirmieji kosmonautai imdavo ne tik tūbeles, bet ir įprastinius konservus. Šiai dienai tūbelės tapo suvenyrais skirtais turistams, norintiems pasijusti pirmaisiais kosmonautais.

2. Iš ko valgo kosmonautai ?
Visą maistą galima suskirstyti į tris pagrindines dalis – konservai, sublimuoti produktai ir įprastiniai produktai, standartinėse pakuotėse. Konservai nesiskiria nuo įprastinių. Taip kad galite drąsiai pirkti parduotuvėje ir valgyti kosminius pietus. Maistas standartinės pakuotėse – tie patys produktai kaip ir įprasta: majonezas, saldainiai, džiovinti vaisiai. Netrūksta šviežių daržovių bei vaisų. Prieš Naujuosius Metus į Tarptautinę Kosminę Stotį stengiamasi nusiųsti mandarinų šventinei nuotaikai palaikyti.

Kosmosas, maistas, maistas kosmose

Dabartinis maistas kosmose yra su valgomomis pakuotėmis

Kosmosas, maistas, maistas kosmose

Kosmoso maisto paruošimas Žemėje

Sublimuotas maistas ir vandens šildymas

3. Kas tai yra sublimuoti produktai ?
Tai maistas iš kurio sublimacijos procesu, pašalinamas vanduo. Pradžioje produktas užšaldomas, vėliau džiovinamas vakuuminėje kameroje. Labiausiai paplitęs sublimuotas produktas – tirpi kava. Taip pat sublimuotos 15-20 gramų kubelių sriubos. Užpylus verdančiu vandeniu toks kubelis tampa pilnaverčiu produktu. Astronautai sriubą ruošia lygiai taip pat: pakuotė pagal vartojimo instrukciją užpilama karštu arba šaltu vandeniu.

4. Kaip šildo vandenį? Ar yra mikrobanginė krosnelė ?
Mikrobangės, be abejo, nėra. Verdantį vandenį ima iš specialaus šildytuvo. Konservams pašildyti naudojamas įtaisas, kuriame konservų dėžutę sušildo du plokšti radiatoriai.

5. Kaip kosmonautai apsieina be duonos? Juk ji trapi, o trupiniai nesvarume pavojingi?
Tai pasaka iš vaikų enciklopedijos. Taip, duona trupa. Bet ši „problema” seniai išspręsta. Astronautams duona kepama mažais kepaliukais. Išsiimi iš vakuuminio įpakavimo ir vienu kąsniu suvalgai. Amerikiečiai anksčiau vietoj duonos naudojo tortilijas – plonus paplotėlius, kurie netrupa.

Maistas ir meniu

6. Ar būtina meniu pasirinkti dar būnant Žemėje ?
Meniu kosmonautai nelabai renkasi. Jį ir taip stengiamasi padaryti kiek galima įvairesnį. Tačiau atsižvelgiama į pageidavimus. Astronautai degustuoja standartiniu produktus Žemėje ir išsako savo pageidavimus. Tarkim, jei patinka mėsa su garnyru, tai jos ir bus įdėta daugiau. Na, o jei TKS nusibos dirbant, tai niekur nesidėsi, teks suvalgyti.
Rusijos kosmonautas Olegas Kotovas pasakojo: Siūlo platų patiekalų asortimentą. Mėgstu troškintą mėsą su garnyru. Na, man prideda jos daugiausiai. Valgau mėnesį, antrą. Trečią jau nebegaliu žiūrėt, dalinamės. Jei nebeįveikiame, tenka išmesti.

7. Ar komose tokie pat vienos dienos racionai, kaip kariuomenėje?
Visai kitaip. Visas maistas supakuotas į dideles dėžes, kurių kiekviena skirta 16 dienų. Dėžėje 70-80 % maisto skirto visiems. Likusi dalis – tai kiekvieno kosmonauto individualus užsakymas. Maža kas ko nori – vienam raugintų agurkėlių norisi, kitam kekso su razinom.

8. Tai taip kiekvienas ir valgo dvi savaites jam skirtą maistą iš dėžes?
Nevisai. Praktiškai atidaro vieną dėžę ir kiekvienas pasirenka, kas jam patinka.Trims žmonėms užtenka 5 – 6 dienom. Tarsi toks bendras „švediškas stalas”. Amerikiečių astronautai nuo pradžios maitinosi tokiu principu, o rusų kosmonautai kiek vėliau pradėjo. Dažniausiai maisto atsiunčiama daugiau, „su atsarga”, tad visko suvalgyti nepavyksta ir apie ketvirtį tenka išmesti, nes kosmose nėr su kuo pasidalinti. O gal paukščiukus palesinti galėtų ?

Maistas prie vieno stalo

9. Rusų ir amerikiečių ekipažai valgo kartu ar atskirai?
Kosminėje stotyje ne taip daug malonumų, tad valgymas vienas iš jų. Visi ekspedicijos dalyviai susirenka kartu, dalinasi maistu, aptaria patiekalus. Toks bendras stalas – įvykis, kurio niekaip negalima praleisti. Amerikiečiams ypatingai patinka rusiška varškė su riešutais. Rusų kosmonautams – amerikietiškos krevetės.

10. O kur dedamos šiukšlės?
Kosminėje erdvėje šiukšlinti negalima. Užtenka visokių palydovų nuolaužų. Kas būtų, jei dar skraidytų bananų žievės ir tuščios konservų skardinės. Visos po pietų likusios šiukšlės surenkamos į hermetiškus paketus ir sukraunamos kosminiame laive „Progres”, kuris vėliau atsiskyręs nuo TKS, sudega atmosferoje. Vėliau smulkių dulkių pavidalu su krituliais iškrenta Žemėn. Apie tai galite pagalvoti, kilus norui pasidžiaugti ir paragauti krintančio sniego.

Kosminės technologijos randa pritaikymą ir Žemėje. Kosmonautų maistą gali įsigyti ir eiliniai gyventojai. Šiuo metu Rusijoje veikia daugiau nei 40 automatų, prekiaujančių kosmonautams skirtu maistu. Asortimentą sudaro 13 patiekalų: Keturi pirmieji – barščiai, charčo sriuba, agurkinė sriuba ir daržovių sriuba – tūtelėse. 6 antrieji patiekalai. 3 desertai. Jei yra paklausa, dalis produktų tiekiama prekybos tinklui. Mokslas žengia į priekį ir gal sumažės šiukšlių kosmose. Pradėta gaminti ir jau išbandomos valgomos maisto pakuotės.

Gal nebetoli tas laikas kuomet, kosminių patiekalų bus galima paragauti ir Lietuvoje.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *