Soyuz bėdos nuo…

Soyuz, bėdos, Roskosmos B

Soyuz, bėdos, Roskosmos – didi kosminė valstybė negali atsikratyti bėdų

Iki kosmoso ir Soyuz

Jau anksčiau buvo rašyta apie spalio mėnesį įvykusį Soyuz MS-10 nesėkmingą skrydį į Tarptautinę Kosminę Stotį (TKS).

Surenkant Soyuz raketą Baikonure, prie antrosios pakopos tvirtinama pirmos pakopos 4 dalys. Pateikiama informacija parodo situacijos grožį: surado ir išnagrinėjo tą pačią pirmąją raketos Soyuz pakopą, kuri ne pagal „taisykles smūgiavo” į antrąją pakopą. Analizė parodė: tas pats blogasis mazgas (dėl jo pirmosios pakopos dalys neatsiskyrė laiku) raketos surinkimo metu buvo įkalamas kūju (rusų terminas – кувалда). Ir taip, kaip paaiškėjo, buvo daroma visada ! Šiuo konkrečiu atveju Baikonuro montavimo ir testavimo korpuse išoriniais kūjo smūgiais buvo sulenkta 11 (!) pirmosios pakopos tvirtinimo atramų.

Soyuz, bėdos, Roskosmos Soyuz, bėdos, Roskosmos

Nukritusios raketų dalys

Pirmosios pakopos „pokštai”

Pirmosios pakopos (ji sudaryta iš 4 dalių) vienos dalies variklių trauka sumažinama iki maždaug 75 % (kiti 3 dalių varikliai veikia 100 %). Tuomet ta dalis pradeda atsilikti nuo raketos, o viršutinė pakopos dalis atsijungia nuo raketos atramos ir krenta į atmosferą. Jei ši procedūra vyksta ne pagal taisyklės, raketa sėkmingai nepakyla. Žinoma daug panašių atvejų.

1957 gegužės 15 – dar iki kosminio amžiaus pradžios – pirmosios tarpžemyninės balistinės raketos P-7 paleidimas. 98 sekundę pirmos pakopos 4 dalis sumažina variklių trauką ir atsiskiria pati. Rezultatas – skrydis trunka 110 sekundžių, raketa nuskrenda vos 300 kilometrų ir sunaikinama.

1957 birželio 2 – antrasis P-7 startas. Po 32.9 sekundžių pirmoji pakopa subyra, 4 dalys nukrinta ~ 7 km nuo starto vietos ir sprogsta.

1958 birželio 10 – avarinis tarpžemyninės balistinės raketos paleidimas, kai starto metu nuo raketos atsiskyrė 4 pirmos pakopos blokas. Jis liko starto įrenginyje, kita raketa arba raketos dalis išskrido. Starto įrenginyje likęs 4 blokas sprogo, o kilęs gaisras sunaikino vienintelę tuo laiku raketos P-7 starto aikštelę Sovietų Sąjungoje.

1960 balandžio 19 – raketos Vostok-L (L – Mėnulis) starto metu atsiskyrė vienas iš 4 pirmos pakopos blokų. Raketa nepakilo ir antrosios Mėnulio pusės tyrimo erdvėlaivis E-3 link Mėnulio nenuskrido.

1960 metų birželio 28 – raketos Vostok 8K72 su antruoju palydovu, kuriame buvo šunys Čaika ir Lisička, paleidimas. Po 23 sekundžių nuo raketos atsiskyrė vienas iš 4 pirmosios pakopos blokų. Raketa patyrė avariją ir sprogo, o šunys žuvo.

Panašūs įvykiai kartojasi nuolat. Vienas jų buvo 1988 metais vasarą, kai po raketos Soyuz-U starto, maždaug 200 metrų aukštyje išsijungė visi pirmosios pakopos varytuvai ir raketa su palydovu „Ресурс-Ф1” nukrito atgal į Plesetsko kosmodromo startinį kompleksą 43/4.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *