
TKS, Soyuz nesėkmė, variantas – situacija kosmose po Soyuz MS-10 balistinio nusileidimo
Tarptautinė Kosminė Stotis orbituoja jau 20 metų
2018 metų spalio 11 dieną, po sėkmingo startūno Soyuz FG pakilimo, pirmoji pakopa sutrikdė antros pakopos varytuvų darbą, o erdvėlaivis Soyuz MS-10 su 2 žmonių ekipažu balistiniu būdu sėkmingai nusileido. Roskosmos pareiškė sustabdantis Soyuz erdvėlaivių startus.
Tarptautinėje Kosminėje stotyje šiuo metu yra trys astronautai ir erdvėlaivis Soyuz MS-09. Tas pats su užtaisyta skylutė ir praleidęs kosmose 3 iš 6 leidžiamų menėsių. TKS nuolat pilotuojama nuo 2000 lapkričio 2 dienos.
TKS variantai
Variantas 1. 2019 metų sausį trys Tarptautinėje Kosminėje Stotyje esantys astronautai erdvėlaiviu Soyuz MS-09 parskrenda į Žemę. TKS užkonservuojama ir laukia kito ekipažo iki 2019 metų pavasario ar vasaros. Tai būtų pats elementariausias ir mažiausiai pageidaujamas variantas. Aišku, orbitinės stotys skraido ir be žmonių, tačiau TKS yra labai sudėtingas įrenginys ir orbituojantis jau 20 metų. Garantijų, jog per tuos kelis mėnesius be ekipažo TKS “elgsis” normaliai, nėra.
Variantas 2. Inžinieriai suranda būdą, kaip prątesti veikiančią TKS misiją iki kito erdvėlaivio skrydžio. Ar erdvėlaivis Soyuz gali kosmose būti daugiau nei šešis mėnesius ir sėkmingai sugrąžinti į Žemę TKS ekipažą ? Ekipažas gali TKS būti ir ilgiau nei metus. Tokie atvejai yra buvę. Ar to panorės ekipažas, NASA ir Roskosmos?
Variantas 3. Kol bus atliekamas Soyuz nesėkmingo paleidimo tyrimas, 2019 metų sausį Roskomos organizuoja bepilotinio Soyuz skrydį į TKS. Su stotimi erdvėlaivis susjinugia automatiškai, o ekipažas turi atsarginį erdvėlaivį, kuriuo į Žemę gali grįžti 2019 metų pavasarį ar vasarą. Jei startas vėl nesėkmingas, tuomet ekipažas 2019 sausį erdvėlaiviu Soyuz MS-09 parskrenda į Žemę. Variantas įdomus, tačiau atsižvelgiant į eilę Roskosmos nesėkmių, ir gali būti nerealus.
Variantas 4. Du astronautai parskrenda į Žemę erdvėlaiviu Soyuz MS-09, vienas astronautas lieka TKS ir užtikrina jos normalų darbą, kols atskris kitas ekipažas.
Mažai tikėtinas variantas. Palikti vieną ekipažo narį TKS be galimybės bet kada parskristi į Žemę – įvairių rizikų pavojus. TKS, NASA ir Roskosmos įvaizdžio toks variantas nepagerintų.
Variantas 5. Į pagalbą atbėga Elon Musk. SpaceX paspartina savo erdvėlaivio Dragon 2 darbus ir pirmasis testinis skrydis atliekamas 2018 metų gruodžio mėn. Erdvėlaivis prisijungia prie TKS ir ekipažas turi atsarginį erdvėlaivį, kuris pakeistų Soyuz. Teorinis variantas, tačiau praktiškai NASA nerizikuos skristi su iki galo neišmėgintu erdvėlaiviu.
Variantas 6. Į pagalbą skuba Boeing kompanija ir paspartina savo erdvėlaivio Starliner užbaigimą, o pirmasis skrydis atliekamas 2019 metų sausį. Erdvėlaivis prisijungia prie TKS, ekipažas turi atsarginį erdvėlaivį, kuris pakeistų Soyuz. Teorinis variantas, tik ar NASA rizikuos skristi su neišmėgintu erdvėlaiviu.
Tikėtini variantai
Nepilotuojamas SpaceX erdvėlaivio Dragon DM-1 skrydis numatytas 2018 lapkričio mėn, pilotuojamas SpaceX Dragon DM-1 skrydis – 2019 metų balandyje, nepilotuojamas Boeing erdvėlaivio Starliner OFT skrydis numatytas 2018 pabaigoje 2019 pradžioje, pilotuojamas Boeing erdvėlaivio Starliner CFT skrydis – 2019 metų viduryje.
Erdvėlaivių Starliner ir Dragon 2 sertifikavimo procesai vėluoja
Tikėtini gali būti pirmas ir antras variantai, penktas ir šeštas variantai yra labai nerealūs. Jau 2017 metų pabaigoje NASA buvo susirūpinusi dėl Starliner ir Dragon 2 erdvėlaivių kūrimo darbų vėlavimo. Vakar, spalio 11 dieną, NASA susirūpinimas virto realybe. Tikriausiai iki spalio pabaigos ar anksčiau paaiškės TKS ir ekipažo likimai.