Poligonas Antarktidoje

Poligonas Antarktyje tiria ir kosmosui tinkamas daržovės ir ieško gyvybės leduose…

Poligonas A

ENDURANCE (Environmentally Non-Disturbing Under-ice Robotic ANtarctiC Explorer) aplinkos netrikdančio poledinio roboto bandymas tiriant Bonney ežero vandenis Antarktyje. Nuotrauka NASA/Stone Aerospace

Astrobiologas Dale Andersen vykdo SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) nežemišką žvalgybą Antarktyje pagal NASA Exobiology programą. Jau nuo 1979 metų jis tiria gyvybės apraiškas gilaus šalčio sąlygomis, bazuodamasis JAV ir Kanados mokslinėse stotyse, o 2011-ais pradėjo poligoninę veiklą, kaupiant patirtį būsimoms astronautų ekspedicijoms į Mėnulį ir Marsą (net į Jupiterio satą Europą). Pastaraisiais metais tyrinėja 6,5×2,5 km didumo ežerą Untersee (pavadino 1938-39 metų vokiečių A. Ritscher ekspedicija) netoli rusų mokslinės stoties Lazarevskoje, kur veikia patikimiausias oro uostas. Poliarinės nakties metu vyrauja -50 oC šalčiai ir iki 35 m/s vėjai, bet vanduo ežere – 0,5…5 oC ir pH=9,8…12,1.

Poligonas B

Dale Andersen stovyklos vieta lapkričio 24 dieną

Greta vokiečių mokslinės stoties Neumaer, EDEN ISS augalyne botanikė K. Cowing iš Kennedy centro augina daržoves ir vaisius (net grūdines kultūras) antarktiečiams ir astronautams.

Poligonas EDEN ISS
Eden ISS šiltnamis Antarktyje pilo Mėnulio šviesoje

Poligonas EDEN ISS

Šiltnamio viduje prieš paskutinį žiemos sezono derlių

Mars and Moon concept

Šiltnamio idėja Mėnulio ir Marso misijoms


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *