Privati taikonautika

LinkSpace_B

Kinija, taikonautika, ExPace, OneSpace, LandSpace, LinkSpace – privačios taikonautikos vystymasis Kinijoje spartėja. Trumpai apie kelias Kinijos kosmoso kompanijas.

Privati taikonautika

Iki 2014 metų Kinija vystė tik valstybinę taikonautiką. Nuo 2014 metų vyriausybė oficialiai leido privačioms kompanijoms kurti raketas palydovų iškėlimui į kosmosą. Oficialius leidimas pasako, jog privačios Kinijos kompanijos jau anksčiau buvo pradėjusios raketų kurimo ir testavimo darbus. Pasak Ultimate Blue Nebula duomenų, nuo 2014 metų Kinijoje įsikūrė per 10 privačių kosmoso kompanijų, tokios kaip ExPace, OneSpace, LandSpace, LinkSpace. 2018 metų viduryje galime apžvelgti rezultatus.

ExPace privati ?

2016 metų vasario mėnesį iš valstybinės China Aerospace Science and Industry Co. and China Sanjiang Space Industry Group Co (CASIC) kompanijos įkuriama privati kompanija ExPace (ExPace Technology Corporation), kaip dukterinė kompanija. Pagrindinė kompanijos ExPace kryptis yra raketų su kieto kuro varikliais gamyba ir mažų palydovų iškėlimas. Būtent tai yra ExPace kompanijos, teikiančios privačią kosminių startų paslaugą, išskirtinumas. Kompanija ExPace nurodo pirmąjį raketos startą Kuaizhou-1 2013 metais.

Kuaizhou-1

Paruošta kompanijos ExPace raketa Kuaizhou-1 KuaizhouStart

Kompanijos ExPace raketos Kuaizhou-1 startas. Nuotrauka iš News.cn

KuaizhouStructure

ExPace raketos Kuaizhou struktūra

2017 metų pabaigoje kompanija ExPace iš 8 neįvardintų investuotojų gavo 180 mln USD investicijų, kurios naudojamos kompanijos vystymui. Kai kurie apžvalgininkai ExPace prilygina JAV kompanija Space X.

Kompanijos ExPace raketa Kuaizhou buvo sėkmingai paleista 2013, 2014 ir 2017 metais. Starto vieta pasirinkta Jiuquan Satellite Launch Center Kinijos vakarinėje dalyje. Versijos KZ-1 ir KZ-1A gali iškelti 200-500 kg palydovą į žemą orbitą apie Žemę. Raketa Kuaizhou-1A į orbitą iškėlė du eksperimentinius CubeSats 2U palydovus Xingyun Shiyan-1 ir Kaidun-1 Caton-1. Sunkesniosios versijos KZ-11, galinčios iškelti iki 1500 kg palydovą , startas numatytas 2018 metais. Sunkesnių raketų versijos KZ-21 ir KZ-31 kuriamos.

OneSpace startas

Kompaniją OneSpace 2015 metų rugpjūtį įkūrė Kinijos National Defense Science and Industry Bureau (Nacionalinis gynybos mokslo ir technologijų biuras). Tikslas yra mažųjų palydovu rinka. Pirmąjį kieto kuro variklį OneSpace išbandė 2017 metais, skysto kuro variklį 2018 metais.

Kompanija OneSpace turi centrinę kontorą Pekine (Beijing), gamybos ir tyrimo mazę bei testavimų poligoną. Geras investuotojų požūris į OneSpace kompaniją leido pritraukti daug investicijų: nuo įsikūrimo pradžios iki 2018 metų pradžios – 79 mln USD. Neveltui OneSpace prilyginamas Space X: viena yra Kinijos, kita JAV pirmoji privati kosmoso kompanija. Onespace-china-engineers

Kompanijos OneSpace inžinieriai ruošia startui raketą OS-X0OneSpaceRocketOS-X_B

OneSpace raketa OS-X0 paleista 2018 gegužės 17 dieną. Ji laikoma pirmąja privačios kompanijos sukurta raketa. Nuotrauka: OneSpace

OneSpaceRocketOS-X_C

Raketa OS-X0 pakilo į 39 km aukštį. Nuotrauka: OneSpace

OneSpace raketa OS-X0 yra kieto kuro vienpakopė demonstarcinė raketa. Kita versija OneSpace raketa OS-M turėtų iškelti 205 kg masės palydovą į žemą orbitą apie Žemę.

LandSpace

Kompanija LandSpace, įkurta 2015 metų vasarą, 2017 metams žadėjo pirmos raketos paleidimą. Toks greitas įsiveržimas į kosmoso rinką paaiškinamas tuo, kad LandSpace įkūrimas susietas su Kinijos valstybinė aeronautikos kompanija, kurioje anksčiau dirbo Landspace įkūrėjas ir generalinis direktorius Zhang Changwu. LandSpace kompanijoje dirba 140 žmonių ir joje darbuojasi patys geriausi technikos ekspertai iš Kinijos vyriausybinių kompanijų. Atskirai paminėtina: prie LandSpace įkūrimo prisidėjo Tsinghua universitetas, nuolat užimantis pirmas vietas tarp Kinijos universitetų.

LandSpaceCEO

LandSpace vadovas Zhang Changwu kontrakto su Danijos kompanija Gomspace kontrakto pasirašymo metu. Nuotrauka: Chinanews

2017 sausio 13 dieną LandSpace ir Danijos kompanija GOMSpace pasirašo kontraktą apie Danijos palydovų pakėlimą į orbitą LandSpace raketomis. Tai pirmasis komercinis Kinijos privačios kosmoso kompanijos LandSpace komercinis kontraktas su užsienio kompanija.

2017 metų balandį pirmame Kinijos privačios taikonautikos simpoziume kompanija LandSpace anonsavo deguonies metano variklį TQ-2 (trauka 70 tonų) ir ZQ-2 raketą su varikliu TQ-2. Ši raketa į žemą orbitą apie Žemę galės iškelti 3.6 tonų krovinį. Palyginimui: Naujosios Zelandijos raketa Electron geba pakelti 10 kartų mažesnį krovinį. Įdomiausias dalykas yra tai, kad LandSpace kuria skysto deguonies (LOX) metano variklius. Tai iki šiol darė tik privačios kompanijos Space X (variklis Raptor) ir JAV kompanija Blue Origin. (variklis BE-4).

Landsaceheadquarters

Landspace būstinė Pekine (Beijing)TQ-2_LOX_methane_engineLandspace deguonies metano variklis TQ-2

ZQ-2_rocket

LandSpace raketa TZ-2

LinkSpace

Kompanija LinkSpace įkurta 2014 metais Pekine (Beijing) ir tarsi atitinka žinomą mitą apie kiniečių gebėjimą idealiai kopijuoti svetimas technologijas. Kopijuojama kompanijos Space X vertikalaus pakilimo ir pirmosios pakopos vertikalaus nutūpimo ideja, o raketa, varikliai, jų valdymas yra kompanijos LinkSpace kuriamų technologijų padarinys. Raketa New Line 1 arba žinoma kitu pavadinimu Xin Gan Xian 1, manoma, galės apie 2020 metus iškelti 200 kg palydovą ir atitiks Naujosios Zelandijos raketą Electron.

LinkSpace_testing

LinkSpace kompanija 2017 metų vasarą atliko demonstracinius raketos testus

LinkSpace_SEO_Hu Zhenyu

Kompanijos LinkSpace vadovas Hu Zhenyu (centre) yra 21 metų. Nuotrauka ANSA

LinkSpace_B

Kompanijos LinkSpace vadovas Hu Zhenyu pristato raketą New Line 1

Taikonautika laimi ?

Rinkos prognozės rodo, kad iki 2020 metų bendra pasaulinė kosmoso rinkos vertė pasieks 485 milijardo USD, o rinkos vertė vien Kinijoje gali pasiekti 8115 mlrd USD. Ar privati Kinijos taikonautika ir kompanijos ExPace, OneSpace, LandSpace, LinkSpace sugebės nustebinti pasaulį ? Palauksime bent 10 metų 😉


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *