Šuo ant šieno

DonaldTrump

Asteroidai, JAV, Kosmoso sutartis, Liuksemburgas, Rusija – kas jungia šiuos terminus ? Ar technologijas stabdo 50 metų senumo Kosmoso sutartis ?

JAV Karinės pajėgos kosmose

Žmonija vis sparčiau veržiasi į dangų. Valstybių siekis dominuoti kosminėje erdvėje nuolat stiprėja. Tai liudija ir paskutiniai JAV prezidento D. Trumpo pasisakymai, kad JAV turi pirmauti Mėnulio ir Marso tyrimuose bei įsisavinime. Neseniai vykusiame (birželio 18 dieną) Nacionalinės kosmoso tarybos posėdyje D. Trumpas pareiškė: „Pavedu Gynybos departamentui ir Pentagonui nedelsiant pradėti procesą, kuriuo bus sukurtos kosminės erdvės pajėgos – šeštoji ginkluotųjų pajėgų šaka“. Nuosekliai didėja privačių kompanijų indėlis kosmoso tyrime.

D.Trump

Donald Trump kovo 23 dieną pasirašė JAV Nacionalinę Kosmoso strategiją

Asteroidai

JAV leido privačioms kompanijoms, nepaskelbiant kosminių kūnų savo nuosavybe, naudoti jų resursus savo reikmėm (Spurring Private Aerospace Competitiveness and Entrepreneurship Act of 2015). Toks įstatymas suteikia galimybę eksploatuoti, tarkim, Mėnulio bei asteroidų naudingas iškasenas. Tai vienaip ar kitaip yra ateitis, priklausanti nuo technikos pasiekimų. Aukštesnio technologinio lygio šalys, greičiausiai pritars tokiam įstatymui. Šiandien beviltiškai atsilikusi Rusija to visai nenori. Šių metų balandžio mėnesį Vienoje vykusiame Jungtinių Tautų Juridinio pakomitečio kosminės erdvės teisinio reguliavimo klausimais, posėdyje Rusijos URM ir „Roskosmos” pateikė savo pasiūlymus siekdami papildyti Sutartį dėl kosmoso.

Kosmoso sutartis

Kosmoso sutartis (English: Outer Space Treaty, Treaty on Principles Governing the Activities of States in the Exploration and Use of Outer Space, including the Moon and Other Celestial Bodies, French: Traité de l’espace. Russian: Договор о космосе. Spanish: Tratado sobre el espacio ultraterrestre. Chinese: 外层空间条约) yra tarpvyriausybinis susitarimas – pagrindinis tarptautinės kosminės teisės dokumentas, kurį 1967 m. sausio 27 dieną pasirašė JAV, Didžioji Britanija ir Sovietų Sąjunga, pradėjo galioti nuo 1967 m. spalio 10 d. 2018 metais pilną Kosmoso sutartį ratifikavo 107 valstybės, 23 valstybės ratifikavo dalį sutarties. Šios šalys įsipareigoja kosminius kūnus, Mėnulį naudoti tik taikiems tikslams ir netalpinti kosmose masinio naikinimo ginklo. Tiesa, sutartis nedraudžia žemės orbitoje laikyti įprastinę ginkluotę. Taip pat sutartyje numatyta, kad nė viena šalis negali paskelbti savo nuosavybe kosminio kūno arba jo dalies.

1967_Outer Space Treaty

Kosmoso sutarties pasirašymo momentas

Rusija siekia papildyti sutartį įtraukiant punktą, kad kosminio kūno resursus būtų draudžiama savintis ir naudoti savo reikmėms komerciniais tikslais. Pirmą kartą šis klausimas buvo keliamas 2015 m. Tai metais JAV buvo priimtas įstatymas „Apie konkurencingumą komercinių kosminių paleidimų srityje”. Šis dokumentas suteikė teisę amerikiečių kompanijoms resursus, išgautus kituose dangaus kūnuose ir asteroiduose, savintis, valdyti, transportuoti ir jais prekiauti. 2017 m. panašų įstatymą priėmė Liuksemburgas. Japonija taip pat ruošia atitinkamą dokumentą.
Rusija pareiškė, kad tarptautinis bendradarbiavimas turi būti grindžiamas tarpusavio pagarba, abipuse nauda. Vienašališkai priimti įstatymai kompromituoja tarptautinius susitarimus, ignoruoja tarptautinės teisės normas ir skatina negatyvias situacijas. Šalys, pradėjusios anksčiau už kitas įsisavinti kosminių kūnų resursus, monopolizuos žaliavų rinką ir tai dar padidins jų ekonomikos atotrūkį nuo kitų.

Nei tau nei man ?

Jei Rusija bijo, kad karas dėl resursų gali persikelti į kosmosą, tai amerikiečiai, priešingai, jaudinasi dėl visai kitos problemos. 50 metų senumo sutartis gali ženkliai sutrukdyti industrijos vystymuisi. Analitikai prognozuoja, kad per artimiausius 30 metų kosminės pramonės laukia didžiulis augimas. Numatoma, kad artimiausiu laiku ženkliai atpigs paleidimo kainos, plis daugkartinio naudojimo raketos, versle daugės privačių kompanijų, augs investicijos. Jei tarptautinė teisė uždraus privačioms kompanijoms iš skrydžių į kosmosą gauti pelną, be abejo, mažės investicijos ir konkurencija.
Pasidairius po internetą, pasidomėjus komentarais šia tema, prieini išvados, kad Rusijos žmonės puikiai supranta valdžios norą įvairiais būdais teisinti savo atsilikimą, trukdyti spartėjantį progresą. Vienas komentatoriaus, apibudino situaciją paprastai: šuo ant šieno. Nei pats ėda nei kitam duoda.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *