FCC ir nelegalūs palydovai

Swarm_Technologies

PSLV, Swarm Technologies, SpaceBEE, FCC, Sara Spangelo – kas nutiko sausio mėnesį su JAV kompanijos Swarm Technologies palydovais – nelegaliais palydovais. Šiandien trumpai apie tai.

SpaceBEE nelegalai ir PSLV

PSLV_launch

Indijos ISRO raketa PSLV prieš startą

Indijos raketa PSLV 2018 sausio 12 dieną į 510 km aukščio orbitą iškėlė pagrindinį Žemės tyrimo palydovą Cartosat-2F ir daug mikro bei nano palydovų, bendras skaičius 31. Tarp jų buvo 4 nelegalūs piko palydovai SpaceBEE. Tai Swarm Technologies (JAV, Silicio slėnis) kompanijos technologijų demonstravimo palydovai SpaceBEE (BEE – Basic Electronic Elements). Kilo sumaištis, Swarm Technologies gavo papildomą 0.7 mln USD grantą iš Nacionalinio Mokslo Fondo tolimesniems darbams (3 palydovų – 1U dydžio -konstravimas ir iškėlimas naudojant Space X raketą Falcon 9), NASA pristabdė bendradarbiavimą su Swarm Technologies. JAV Karinis Jūrų laivynas su Swarm Technologies dirba toliau.

PSLVPayload_SpaceBBE

4 nelegalai SpaceBEE

Neigiamas atsakas iš FCC

Ši kompanija birželio 19 dieną vėl kreipėsi į FCC leidimo 3 palydovams iškelti. Swarm Technologies argumentuoja naują prašymą, tuo kad skubiai reikia pademonstruoti savo siūlomą palydovinį ryšį techniniams ir biznio partneriams, potencialiems investuotojams ir klientams. Palydovai SpaceBEE būtų iškeliami Falcon 9 raketa.

2017 m. gruodžio 12 dieną technologijų kompanija Swarm Technologies (startup) negavo leidimo iš JAV Federalinės ryšių komisija (Federal Communications Commission) 4 palydovų iškėlimui į kosmosą dėl paprastos priežasties: palydovai SpaceBEE neatitiko 1 U standarto.  Standratas yra CubeSAT – 10 cm x 10 cm x 10 cm arba 1U. SpaceBEE palydovai buvo tik 0.25U dydžio: 10 cm x 10 cm x 2.8 cm. FCC leidimo nesuteikė nes, tokių palydovų fiksavimas orbitoje JAV palydovų ir šiukšlių stebėjimo sistemos pagalba yra labai keblus dalykas. Palydovams užbaigus aktyvią veiklą ar sugedus, bus sunku juos sekti, kaip kosmoso šiukšles ir apsaugoti nuo susidūrimo kitus palydovus panašiose orbitose. Priemonės, kurių FCC prašymu, padidinant vieną iš SpaceBEE matmenų, ėmėsi Swarm Technologies, buvo nepakankamos.

2018 metų balandžio pradžioje FCC oficialiai pareiškė apie minėtą nelegalių SpaceBEE palydovų iškėlimą į orbitą: tokie atvejai yra netoleruojami. Apie kokias nors atskiras sankcijas valstybei, kuriai priklauso raketa, neužsiminta, nors tikėtinos piniginės baudos. Pagal 1967 metų Kosmoso sutartį, už tokius nelegalus, kaip kompanijos Swarm Technologies sukurti ir PSLV iškelti SpaceBEE palydovai, atsako valstybė. Šiuo atveju Indija. SpaceBEE palydovus padėjo paleisti Spaceflight kompanijos misijų vadovas Adam Hadaller.

Swarm Tehnologies daiktų internetas

Swarm Tehnologies kompanija sugalvojo palydovais teikti daiktų internetą (Internet of Things). Įvairūs įrenginiai nuolat turi jungiasi prie interneto, o jis gali būti nepasiekiamas nutolusiuose rajonuose. Šios problemos sprendimui Swarm Tehnologies siūlo tokią struktūrą :

a) autonominės bazinės stotys, veikančios nuo Saulės baterijų bei teikiančios internetą per Bluetooth, LoRa ar Wi-Fi;

b) nedideli pigūs palydovai poliarinėse orbitose;

c) Žemės stotys, perduodančios ir priimančios interneto signalus iš minėtų palydovų.

SwarmArchitectures

Palydovai SpaceBEE orbituoja 580 km aukštyje, priima ir perduoda internetą į bazines stotis. 2016 metais Swarm Technologies iš JAV Nacionalinio Mokslo fondo (NSF – National Science Foundation) gavo 200 463 USD grantą: Swarm Technologies palydovai bus 10 000 kartų mažesni ir naudos tiek mažiau energijos, kainuos 400 kartų mažiau nei paprasti Iridium palydovai. Ir galės teikti daiktų internetą.

SpaceBEE_A

SpaceBEE maži ir pigūs palydovai

Apie Swarm Tehnologies

Swarm Technologies vadovas (CEO) Sara Spangelo dirbo NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijoje, o 2016 metais pradėjo dirbti Google kompanijoje. Ji dalyvavo ir Kanados Kosmoso Agentūros organizuotoje astronautų atrankoje (CSA – Canadian Space Agency). Buvo paskelbusi duomenų perdavimo optimizavimas palydoviniu ryšiu mokslinius darbus. Dabar panašią sistemą ir siūlo Swarm Technologies.

SpangeloSara

Sara Spangelo – Swarm Technologies vadovas

Swarm Technologies finansų direktorius Benjamin Longmier kompanijai Apple pardavė savo startup Aether Industries (kryptis stratosferiniai oro balionai), dirbo Mičigano universitete ir dar yra startup Apollo Fusion, konstruojančio palydovų elektrinius variklius, vienas iš įkūrėjų.

Kas atsitiks, jei iškelsite į orbitą vyriausybės finasuojamus palydovus be vyriausybės leidimo ?


Komentarai apie “FCC ir nelegalūs palydovai”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.