Marsatyris Al Amal

Al Amal on Earth

Jungtinių Arabų Emiratų (JAE) marsatyris Al Amal atskrido iki Marso. Tai labai solidus valstybės pasiekimas, nes iki 2021 vasario 28 Marso orbitą pasiekė vos kelios valstybės: JAV, Sovietų Sąjunga, Europos Kosmoso Agentūra, Indija, Japonija ir Kinija. Tyriklius į Marso paviršių sėkmingai nuleido tik JAV.

Al Amal mission

Al Amal (Viltis) marsatyris yra 2.9 x 2.37 m dydžio

Marsatyris Al Amal pakilo iš Tanegasima kosmodromo 2020 liepos 20 Japonijos raketa H-IIA. 2021 vasario pradžioje orbitinis aparatas pasiekė Marso orbitą, o JAE minėjo valstybės 50-metį.

Al Amal

Al Amal testavimai prieš skrydį

Marsatyrio bendra masė, įskaitant kurą (800 kg hidrazino), yra 1350 kg. Tai yra šešiakampė prizmė iš korinio aliuminio plokščių su dviem 7.9 m ilgio Saulės baterijomis. Erdvėlaivio energijos poreikis yra 477 W, o Saulės baterijos prie Marso teiks 600 W energiją ir įkraudinės baterijas moksliniams prietaisams ir ryšio užtikrinimui.

Sarah Al Amiri

JAE kosmoso agentūros pirmininkė Sarah Al Amiri didžiuojasi Al Amal misija. Emirates Mars Mission nuotrauka

Al Amal komandos tikslai yra integruotis į Marso tyrimų pasaulinę mokslo bendruomenę klausimais, kurių nė viena kita misija nesprendė iki šiol; stebėti vandenilio ir deguonies (vandens sudėtinės dalys) elgseną bei pabėgimą į kosmosą; tyrinėti, kodėl Marsas praranda viršutinę atmosferą; ištirti ryšį tarp žemutinio ir viršutinio Marso atmosferos sluoksnių; suformuoti pirmąjį išsamų supratimą, kaip Marso atmosfera keičiasi dieną ir tarp sezonų; stebėti oro reiškinius, tokius kaip dulkių audros, temperatūros pokyčiai ir tai, kokia yra atmosferos sąveika su topografija; atskleisti Marso paviršiaus korozijos priežastis; ieškoti ryšių tarp dabartinių orų ir senovinio Raudonosios planetos klimato. Misijos Al Amal tikslas yra dvejus metus tirti planetą lekiant 20000 km – 43000 km orbita.

Ryšis su Žeme per NASA Giliojo Kosmoso Tinklo antenas palaikomas 1,85 m skersmens antena. Duomenys bus perduodami 1,6 Mbps sparta, kai atstumas tarp Žemės ir Marso mažiausias bei 250 kbps sparta, kai atstumas didžiausias.

Al Amal first Mars image

Pirmasis Marso vaizdas iš 24 700 km atstumu 2021 vasario 10 20:36 UTC. Emirates Mars Mission/EXI nuotrauka

Al Amal moksliniai prietaisai

Orbitiniame aparate įrengti trys moksliniai prietaisai: EMIRS, EXI ir EMUS.

Al Amal iranga

JAE orbitinis aparatas duomenis perduoda į NASA Giliojo kosmoso antenas

Infraraudonųjų spindulių spektrometras (Emirates Mars Infrared Spectrometer – EMIRS) tirs žemutinę planetos atmosferą infraraudonoje spinduliuotėje, matuos dulkių ir vandens ledo debesis atmosferoje, stebės Marso vandens ciklą ir atmosferos šiluminę būseną bei nustatys žemutinės atmosferos ribinės sąlygas. Tai bus atliekama kartu su EMUS ir EXI stebėjimais.

12,6 megapikselių CMOS vaizdo kamera su 6 filtrais (Emirates eXploration Imager – EXI) tirs žemutinę planetos atmosferą optinėje ir ultravioletinėje (UV) spinduliuotėje. Fiksuos didelės raiškos Marso vaizdus, matuos optinį vandens ledo gylį atmosferoje, matuos ozono kiekį ir pateiks Marso vaizdus. Skiriamoji UV kameros raiška  yra nuo 2,3 km iki 4,9 km vienam pikseliui, matymo laukas yra 19 x 19 laipsnių, optinės kameros raiška yra 2,2 km – 4,6 km, matymo laukas 25,8 x 19,2 laipsnių.

Ultravioletinių spindulių spektrografas (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer – EMUS) tirs deguonies ir vandenilio išsiskyrimą iš Marso ir atmosferos, nustatys anglies monoksido ir deguonies sezoninę gausą ir kitimą termosferoje, skaičiuos deguonies ir vandenilio ir kitimą egzosferoje, matuoja santykinius termosferos pokyčius.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *