Kinijos marsatyris Tianwen-1

RedPlanet

Tianwen-1 arba Klausimai Dangui yra Kinijos Mars Global Remote Sensing Orbiter and Small Rover programos finišas. Tai Kinijos Marso tyrimų antroji misija. 2011 Yinghuo-1 orbitinio aparato misija buvo nesėkminga.

Tianwen - 1 RedPlanet

Misijos Tianwen-1 aparatai: orbitinis marsatyris (orbiter), tupiklis (lander) ir važiuoklis (rover)

Marsatyris iškeltas iš Wenchang palydovų paleidimo centro Hainano saloje 2020 liepos 23 raketa Long March 5. Apie Marsą pradėjo orbituoti vasario 10 dieną. 5000 kg masės Tianwen-1 (kartu su kuru) sudarytas iš 3175 kg orbitinio aparato ir  240 kg nusileidimo aparato arba tupiklio. 2009 metais pradėto vykdyti projekto kaina ~ 2.4 mlrd USD.

Tianwen-1

Marsatyris Tianwen-1 prieš pereidamas į orbitą link Marso

Tianwen-1

Pirmasis marsatyrio Tianwen-1 perduotas Marso vaizdas

Orbitinis marsatyris palaikys ryšį su važiuokliu, atliks mokslinius stebėjimus vienerius Marso metus, lėkdamas poliarine elipsine 265 km × 12 000 km orbita. Maždaug po 2–3 mėn. nusileidimo aparatas (2,6x3x1,85 m tupiklis) kartu su važiuokliu minkštai nusileis Marso Utopia Planitia (kitas galimas nusileidimo rajonas buvo Chryse Planitia) vietovėje, maždaug 2600 km atstumu nuo Perseverance. 240 kg važiuoklis su Saulės baterijomis yra beveik dvigubai didesnis už Kinijos Yutu Mėnulio važiuoklius.

Tianwen-1 lander and rover

Tikėtinas nusileidimo laikas yra balandžio 10 – gegužės 15

Tikimasi, kad važiuoklis veiks maždaug 90 Marso parų ir tirs Utopijos lygumą georadaru iki 100 m gylio bei kitais 5 prietaisais, kurtais dalyvaujant Austrijai, Argentinai ir Prancūzijai. Gi marsatyris tyrinės jonosferą, magnetizmą ir aplinką, naudodamas 13 prietaisų, vadovaujant Zhang Rongquao.

Pagrindinė Tianwen-1 užduotis yra atlikti išsamų planetos tyrimą. Marsaeigis galės nuvažiuoti į mokslinių interesų vietas ir ten labai tiksliai atlikti išsamius tyrimus. Tianwen-1 moksliniai prietaisai tirs: morfologiją ir geologinę struktūrą; paviršiaus dirvožemio savybes ir vandens ledo pasiskirstymą; analizuos paviršiaus medžiagos sudėtį; matuos jonosferą ir Marso klimato ypatybes bei aplinką paviršiuje; tirs Marso elektromagnetinius bei gravitacinius laukus ir vidinę Marso struktūrą.

Tianwen-1 mokslinė įranga

Tianwen-1 misija naudoja 13 mokslinių prietaisų. Orbitiniame aparate yra 7 prietaisai: 2 kameros (vidutinės raiškos vaizdo kamera – MoRIC ir didelės raiškos vaizdo kamera – HiRIC), gilesnių Marso paviršiaus sluoksnių tyrimo radaras (MOSIR), mineralogijos spektrometras (MMS), magnetometras (MOMAG), jonų ir neutralių dalelių analizatorius (MINPA) bei energingųjų dalelių analizatorius (MEPA).

Tianwen-1 orbiter scientific payloads

Orbitinio aparato mokslinė įranga

Marsatyris arba važiuoklis turi 6 prietaisus: multispektrinė kamera (MSCam), navigacinė ir reljefo kamera (NaTeCam), gilesnių paviršiaus sluoksnių tyrimo radaras (RoPeR), paviršiaus sudėties detektorius (MarSCoDe), magnetometras (RoMAG) ir meteorologinis monitorius (MCS).

Tianwen-1 rover B

MarSCoDe dalis yra LIBS (lazerinės spektroskopijos įrenginys, galintis aptikti ne mažiau kaip 10 cheminių elementų – Si, Al, Fe, Mg, Ca, Na, O, C, H, Mn, Ti, S) korekcinė plokštė


Komentarai apie “Kinijos marsatyris Tianwen-1”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *